chili&vanília - Szerelem, dráma, csirke

  • .
  • 2009. október 29.

Trafik

"Belélegezte a felszálló aromákat. - Finom az illata.. - Még nincs kész. Közelebb hajolt.

- De hát ez nincs is egyben. Kis falatokból van tökéletesen összeillesztve.

- Igen - válaszolta. - Ezt úgy hívják, hogy kuai."

A párbeszéd Nicole Mones The Last Chinese Chef című regényének egyik legdrámaibb jelenete alatt hangzik el. Maggie, a hirtelen megözvegyült újságíró férje tragikus halálát követően Pekingbe utazik. A nehéz utat megkönnyítendő kiadója megbízza, hogy készítsen portrét az utolsó kínai császári főszakács unokájáról, aki éppen éttermet nyit, valamint a nemzeti szakácsválogatott tagjait kiválasztó versenyre készül. Szerelem, dráma, van itt minden, közben egyre beljebb sodródunk a kínai gasztronómiai kultúrába, a filozófiájába. Szimbolikus ételek és sok-sok főzés. A komoly kutatásokon alapuló gasztronómiai vonulat tartalmas és érdekfeszítő. A csirkés jelenet pedig olyan intenzív, hogy olvasását követően legszívesebben azonnal kozzákezdene az ember a főzéshez. Az egyik leghagyományosabb elkészítési mód szerint a csirke nem a tűzön fő meg, hanem csak lefedve áll a forró vízben. A csirkehúst így különlegesen puha, omlós, átható hús íz jellemzi, amelyet finoman járnak át a fűszerek aromái.

Kínai omlós főtt csirke

Egy egész csirkét megmosunk, papírtörlővel megszárítunk. Kívül, belül bedörzsöljük sóval. Egy nagy lábasban feltesszük főni a vizet, amelybe karikára vágott gyömbért, újhagymát, esetleg néhány szem csillagánizst, valamint sót teszünk (kb. literenként egy púpozott evőkanállal). Felforraljuk. Amikor forr, belehelyezzük a csirkét. Annyi legyen a víz, hogy a csirkét teljesen ellepje. A csirke lehűti a vizet, a forrás megszűnik. Ekkor ismét felforraljuk, közben lehabozzuk. 10 percig főzzük. Ekkor levesszük a tűzről, lefedjük, és állni hagyjuk, amíg langyosra hűl. Egy 1,5 kg-os csirkénél ez kb. 2 óra. Ha késsel beleszúrunk, lehet érezni, hogy kész-e. Serpenyőben vagy wokban olajat hevítünk, amelyben röviden egész apróra vágott gyömbért és újhagymát forgatunk át. A csirkét feldaraboljuk, meglocsoljuk az illatos olajjal, esetleg megszórjuk friss korianderral. A maradék főtt húst fel lehet használni salátákhoz, a főzőlevet pedig leveshez.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.