kulthírek

  • .
  • 2009. október 29.

Trafik

MAGYAR KÉRDÉS, 1956 Az OSA Archívum az Országos Széchényi Könyvtárral együttműködve digitalizálta és kutathatóvá tette a magyar forradalom kérdésével foglalkozó ENSZ-különbizottság hagyatékát, amely - az alkalomra hazalátogatott - Héderváry Klára volt ENSZ-alkalmazott jóvoltából maradt fönn, majd került Magyarországra. A 111 korabeli tanúvallomásból 65-öt őriz hangszalag, ezek részletei meghallgathatók az osaarchivum.org címen. DÍJ A Memorial Társaságnak ítélték az Európa Parlament Andrej Szaharovról elnevezett idei Gondolatszabadság-díját: a szovjet időkben alakult emberjogi szervezetnek ma is akad dolga a jogvédelem terén (lásd egyik vezetője, Arszenyij Roginszkij nyilatkozatát: Magyar Narancs, 2009.
október 8.). Legutóbb egyik aktivistájuk meggyilkolása ügyében keveredtek perbe a csecsen elnökkel.

Esterházy Péter vehette át Bécsben az idei Manés Sperber irodalmi díjat. Az osztrák-francia író nevét viselő állami elismerést a német nyelvű kultúrában magas szintet képviselő művekért ítélik oda; 1990-ben Konrád György kapta meg.

Kenyeres Bálint műve, A repülés története nyerte a 45. Chicagói Nemzetközi Filmfesztivál rövidfilmes fődíját, az Arany Hugót.

MAGYAR GALÉRIÁK PÁRIZSBAN Négy budapesti galéria (acb, Inda, Videospace, Viltin) kapott meghívót a 37. FIAC-ra, a világ egyik legjelentősebb kortárs műkereskedelmi vásárára. Közös párizsi standjukon Várnai Gyula, Szabó Eszter, Sugár János, Szabó Ádám és Szörényi Beatrix munkáit mutatták be október 22-25. között. Ezt megelőzően utoljára 1999-ben hívott meg magyar intézményt a FIAC, a Várfok Galériát.

GYÁSZ Eltemették Reimholz Pétert: a 67 esztendős korában elhunyt Kossuth- és Ybl-díjas építész legfontosabb munkái közé számítják a budapesti Domus Áruház, a Siemens-irodaház és a Collegium Budapest Raoul Wallenberg vendégháza épületét.

SOULAGE, FEKETÉBEN Franciaország egyik legnagyobb képzőművésze, a 90. életévét decemberben betöltő Pierre Soulage előtt tiszteleg Párizs: pályája több mint 60 évét reprezentáló retrospektív kiállítása március 8-ig tekinthető meg a Centre Pompidou termeiben. Csoportos kiállításon 1947-ben, önállóan 1949-ben mutatkozott be - akkor még a diófapác színét használta, mely idővel átadta helyét a műveit mindmáig meghatározó sötéteknek, főként a feketének. Szerepelt a S-o Pauló-i és a Velencei Biennálén, a kasseli Documentán, s 2001-ben első élő festőként a szentpétervári Ermitázsban. A Pompidou 1979-ben már rendezett számára egy nagy kiállítást, a mostani azonban az azóta eltelt idők változásait is dokumentálja. Illusztrációnkon egyik 1985-ös műve - címet sosem ad nekik, csak méreteik és elkészülésük időpontja szerint különbözteti meg őket.

SÁTÁNTANGÓ Tizenöt évvel a Krasznahorkai-regényből forgatott film elkészülte után a New York-i Museum of Modern Art sorozatot szervezett Tarr Béla műve köré: levetítették a 450 perces filmet, valamint azokat az alkotásokat, melyeket Tarr Béla válogatott ki a rá nagy hatást gyakorló, illetve az általa alapított TT Filmműhelyben készült darabokból. Jancsó Miklós Szegénylegények (1966), Bódy Gábor Amerikai anzix (1975), Fehér György Szenvedély (1998), Mundruczó Kornél Johanna (2005) és Horváth Putyi A halál kilovagolt Perzsiából (2006) című filmje került az Extremely Hungary című magyar kulturális évad eseménysorozatába is beillesztett október végi műsorba.

ENTROPA Budapesten látható David Cerny Entropa című alkotása (pontosabban a 2x2 méteres makettje), mely az Európai Unió brüsszeli székházában az év első felében meglehetős botrányt kavart az egyes tagállamokról kialakult sztereotípiák megjelenítésével. A Képzőművészeti Egyetemhez tartozó Epreskertben október 28-31. közé szorított bemutató közvetlen előzménye a szombathelyi Irokéz Galéria napokban zárult, Dinnyeföld lakói című kiállítása volt: ez az Entropa magyar felületére reflektált, ahol hazánk kolbászokkal összekötött dinnyehalomként tűnt fel.

WALRAFF, FEKETÉN-FEHÉREN Németországban a napokban mutatták be Günter Wallraff Schwarz auf Weiss - Eine Reise durch Deutschland című dokumentumfilmjét, melyben az álruhás, leleplező riportjairól ismert újságíró feketére maszkírozva, egy szomáliai származású férfi bőrében szembesít a német társadalom hétköznapjaiban jelen lévő rasszizmussal. Tizennégy hónapon keresztül utazott az országban, keresett lakást és munkát, járt szórakozóhelyeken, érintkezett honfitársaival, akik nem tudtak arról, hogy rejtett kamera van nála, társai pedig, a filmet rendező Pagonis Pagonakis és Susanne Jaeger videózó turistapárként rögzítették a vele történteket.

OGI: 55 Nagyszabású koncerttel ünnepli 55. születésnapját és pályafutása 35. évfordulóját Peter Ogi, azaz Hegedűs Péter: november 18-án, a Millenáris Teátrumban a magyar mainstream és alternatív színtér kisebbfajta ki kicsodája veszi majd körül, Marozsán Erika, Péterfy Bori, Hobo, Sziámi, Pierrot, Soma, Balogh Kálmán, Másik János, Menyhárt Jenő, Víg Mihály, Somló Tamás, Leskovics Gábor, Kiss Tibor, Varga Livius, Jamie Winchester és még sokan mások. A 35 évvel ezelőtti pályakezdés a klasszikusok jegyében értendő, rockzenészként 1977-ben lépett színre, 1978-ban következett a Spions, aztán az emigráció, munkakapcsolat néhány nagy névvel (Malcolm McLaren, Peter Gabriel, Kate Bush), az első itthoni koncert 1990-ben a Central Europe élén, majd a hazatelepülés - most meg az összegzés, Everything will flow mottó alatt.

Figyelmébe ajánljuk