csontzene - Szószt nekik!

  • .
  • 2008. július 17.

Trafik

A Zenegyűlölő minap a szépen megcsinált Dunapark nevű kávéház és étterem teraszán üldögélt egy ifjú, ám annál szebb reményű kollégájával, pár asztallal odébb egykori jeles zongoristánknak a kulináriában és vendéglátóiparban egyként otthonos zsurnaliszta fia dolgozott. A vad szélt leszámítva adott volt tehát minden az amolyan békebeli hangulathoz, ráadásul az ifjú segédszerkesztő éppen a bécsi Plachuttánál szerzett múlt heti Tafelspitz-benyomásait taglalta őszbe csavarodott szakállú rovatvezetőjének, akit ettől ismét elfogott a mintegy háromhavonta jelentkező Bécs-nosztalgia, de ekkor mindketten rádöbbentek, hogy a tislizés lázában észre sem vették, hogy legalább tíz perce megrendelt ásványvizük, teájuk feltehetően soha vagy legföljebb csak egy már értelmezhetetlen mezőben fog megérkezni ebben a tér-idő kontinuumban, ezért - jobb híján! - a számláért kiáltottak kétségbeesetten, ám a pincérek szinte ördögi feledékenysége és a rendelés összecserélésére az ujjbögyig kifinomult érzékenysége most abban kulminált, hogy - úgymond nyeglén - elvesztették a cechet, és miután a Zenegyűlölő ezért és az újabb ötperces várakozásért reklamálni merészelt, a feldizájnolt, de azért velejéig szocialista realista fizetőpincér odavetette, hogy ezt ne nekem tessék mondani.
"Hát akkor kinek?", nyüszített fel az ifjonc kollégájának példát statuálni akaró Zenegyűlölő, ám e pillanatban (pontosabban sokkal később, de az epikus hitel kedvéért most hazudik egy markánsat az elbeszélő) eszébe jutott a történet Beethovenről, melyet a képünkön látható Ferdinand Ries írt le, és amelyet most lefordít e rovat hű olvasói feltehető örömére.

"Beethoven nagyon heves volt. Egy ízben a Hattyúhoz címzett törzsbejzlijében a pincér tévedésből nem a megrendelt ételt hozta ki neki. Alig szólt néhány szót a zeneköltő, melyet a kellner nem éppen visszafogottan viszonzott, amikor megragadta a tálat (valamiféle gazdag lében úszó szalontüdőt) és gondolkodás nélkül a kiszolgáló fejére borította. A szegény embernek még egy csomó más edény is volt a kezében, így aztán nem tudott magán segíteni, a szósz szép lassan alácsorgott az arcán. De ő és Beethoven tovább üvöltöztek és csepülték egymást, miközben a többi vendég harsány kacagással figyelte a jelenetet. Végül maga Beethoven is nevetésben tört ki, rápillantva a pincérre, aki a szitkozódás közben nyelvével kétségbeesetten nyalogatta a lecsorgó mártást, ám mindeközben egy pillanatig sem hagyta abba a káromkodást."

A szószosztó Zeusz műveit hallgathatjuk a következő héten is, többnyire az erre tökéletesen alkalmatlan szabadtéren, így Lendvay József és a Magyar Telekom Zenekar előadásában a Hegedűversenyt, valamint a 7. szimfóniát (július 17., Vajdahunyadvár, 20.30); két nap múlva Kocsis Zoltán vezényletével a Nemzeti Filharmonikus Zenekar játszik, itt a 8. szimfónia lesz, és az Esz-dúr zongoraverseny, utóbbi szólistája Báll Dávid, róla még nem hallottunk, de Kocsisunk nem választ akárkit partnerének (Martonvásár, július 19., 19.00).

Aki pedig utazni akar és megkóstolni a koncertteremmel szemközti vendéglők kínálatát (olcsó és jó, legalábbis tavaly még az volt), az menjen el Eszterházára, ahol a kastélyban az egykor igencsak szép napokat látott Stefan Vladar zongorázik, többek közt az úgynevezett "Appassionata" szonátát, feltehetően nem csupán Szilvási Lajos még hallóképes rajongóinak üdvére (Fertőd-Eszterháza, Joseph Haydn utca 2., 19.00).

És ha valakinek nem tetszik a műsor, nyugodtan borítsa a zongora mind a hét oktávját az előadók és az osztrák-magyar pincérek fejére. Bár Goethe szerint a szívnek is megvan a maga udvariassága. Jawohl, mein Bester!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.