étel, hordó - CALVIN CAFÉ

  • .
  • 2011. január 6.

Trafik

Évtizedes emlékek járnak fejünkben, a hetvenes évek vége, a "kék" metró építése. Szegény Kálvin tér, akkor kapta az első találatokat, reménytelen építési területté változott, bár még senki sem sejtette, miféle rémségeket tartogat a jövő; a Korona szállótól a legújabb oda nem illő építészeti elemekig.
S úgy látszik, még ennél is van rosszabb, hiszen már évek óta - ismét - a metróépítés háborús sebei borítják, de az alagút véget senki sem látja. Isten hozott Budapest belvárosában!

Jó hírünk legfeljebb annyi lehet, hogy e hadiállapot sem tudja a környéki vendéglátóipart romba dönteni, s most nem is a Ráday utcára, hanem azokra a helyekre gondolunk, amik "konkrétan" a téren sorakoznak, építési palánkra nyíló kilátással, miközben - különösen ebben a jeges időben - gyakorlatilag életveszélyes megközelíteni őket. De akár hiszik, akár nem, mégis egymásba érnek a református templom közelében.

A Calvin Café névadásával nem vacakoltak sokat, bár így, c-vel és ékezet nélkül akár Kleinre is gondolhatnánk, és innen már csak egy ugrás, hogy valamiféle "trendi" helyet képzeljünk el, ahol a fantáziával leginkább a lakberendező szolgál, a választékot pedig úgy ötvenféle (majdnem ugyanolyan) kávé jelenti. De itt szó sincs erről, noha külsőre ez a hely is olyan "rádays", belül viszont már a kilencvenes évek diáktanyás melege fogad. Nyers téglafal, amatőr falfestmény a régi Budapestről, galéria: az átlagéletkor - velünk együtt - max. 25 év lehet. Úgy tűnik, tipikus söröző-kávézóval van dolgunk, ahol legfeljebb pogácsát és a Marlenka nevű édesipari terméket lehet fogyasztani, így hát komolyan meglep, hogy az asztalra tett A5-ös formátumú nyomtatvány étlap, ráadásul igen sokféle fogással. De ez még hagyján, a Calvin Café árai ugyanis gyanúsan alacsonyak, egy jobb önkiszolgáló étteremben többet kérnek levesért-húsért, pedig itt - igaz, csak egy - felszolgáló is tüsténkedik. S az is tény, hogy a levest nekünk kell vételeznünk a pult előtt álló kondérból.

Ha már itt tartunk, a húsleves (295 Ft) jó meleg, bár az némileg elgondolkodtató, hogy húsnak nyomát sem látjuk benne. Ízre mégsem "kockás", úgyhogy kifejezetten jó bemelegítés - pláne ennyiért, hiszen a tea 340 Ft-ba kerül! Igaz, ekkor már fogyasztottunk padlizsánkrémet pitával (690-ért), ami igazán bőséges volt, de nem különösebben emlékezetes. Ugyanezt elmondhatjuk a rizzsel és tartármártással tálalt sörtésztába öltöztetett tőkehalfiléről (870 Ft), illetve a skandináviai lazacsteakről, ami burgonyapürével és grillezett zöldségekkel (1080 Ft) érkezik. "Meg vannak csinálva", de egyértelmű, hogy a szakács nem bajlódott az alapanyagok kiválasztásával, nem lennénk meglepve, ha kiderülne: a hozzávalók az első útba eső nagykerből származnak. És hát az sem áll, hogy a sütés-főzés folyamata valamiféle alkotómunka lett volna. Minekutána fel sem merül, hogy majd a Gundel palacsintáról (295 Ft) fogunk ódát zengeni, még sincs bennünk cseppnyi rossz érzés sem: a Calvin Café így is jóval több, mint egy közeli tálcás étkezde - hiszen kocsmaként is remekül működik.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.