étel, hordó - FIKTÍV

  • .
  • 2008. április 10.

Trafik

Nekünk nyolc, bár a Kicsi Tysonnak vagy Szomjas Györgynek puhány lenne ez a környék, ahogy Faházi asztaliteniszezőnek a tükörszoft.

Nekünk nyolc, bár a Kicsi Tysonnak vagy Szomjas Györgynek puhány lenne ez a környék, ahogy Faházi asztaliteniszezőnek a tükörszoft. Nem mintha nem láttunk volna markecolást erre, a Krúdy Gyula utcában, mégis ez már Nyugat-Józsefváros.

Reggelig sorolhatnánk az itt sorakozó helyeket, némelyiket megénekeltük (Darshan, Zappa), másokat nem (Leonardo, Nothin' But The Blues), de az utca mindig tartogat meglepetést, az itteni étterem- és kocsmanevek állandóan változnak, s ezzel együtt a létesítmények is.

Legutóbb (?) az egykori "Kis Darshan" kávézót gondolták újra, s így lett belőle pub. A Fiktív elnevezés azt sejteti, hogy a kedves vendég gondoljon bármire (mi ezt tettük), úgysem azt kapja.

Csakhogy mégis azt kapja.

A Fiktív pontosan olyan, amilyennek manapság egy "új" helyet elképzelhetünk. Japános egyszerűség, szögletes formavilág. A láthatóan minőségi bútorok természetesen fából, az ülőalkalmatosságok bőrből, kiegészítőnek pedig titánosan hideg fém. A puritán közeget - lévén pub - két, nagyméretű LCD-televízióval (Bajnokok Ligája!), valamint a legnevesebb ír sört reklámozó (újragyártott) régi plakátokkal próbálták feldobni. De akad néhány viccesnek szánt saját alkotás is: a Koltai Róberttel erőszakoskodó ávéhást ábrázoló fotóra például azt írták: "Így járt, aki az 50-es években egy Fiktív programot akart csinálni", a Churchillről készült színes rajzra pedig azt - el sem hiszszük -, "Fiktív's Churchill".

Az egykori tanúk visszaemlékezése alapján a belbecs nem mérhető az elődhöz ("Az sokkal szebb volt"), ellenben most galéria is van. Szintén merő elegancia - az egyik sarokban ejtőzőrészleg bőrfotelekkel -, bár a kerítésként szolgáló fémhuzalok leginkább a villanypásztort juttatják az eszünkbe. Csak azért sem kérünk marhát.

A kedves és szerény felszolgáló hölgy kedves és szerény étlapot tesz elénk, ráadásul - 21.30-kor! - a napi ajánlatról sem feledkezik meg. Mi azonban rögtön elfelejtjük, s inkább a fokhagymás bagettel kiegészített avokádókrémre (990 Ft) szavazunk. Szemre, de ízre is inkább padlizsánkrémnek tűnik, ám ez utóbbiban a túlzottan aromadús bagett lehet a ludas. Persze finom, de éppen az a pikáns mellékhatás marad el, ami az avokádó legfőbb erényének tekinthető. De a roston sült juhsajt (1390 Ft) sem olyan, amilyennek látszik. Lehet, hogy a sejtelmes világítás az oka, de elsőre bundáskenyérnek tűnnek a szeletek. Viszont itt már tökéletes ízekkel találkozhatunk. Sőt, annál is többel - a vagányul ízesített saláta miatt.

A est fénypontjának a rizsgombócos, kapros, rákragus lazacsteak (2500 Ft) ígérkezik. Félünk, naná, hogy félünk, a Tesco-fagyasztottól, de hál' istennek a derekas rózsaszín vízipárduc annyira szép, hogy fel sem merül bennünk a kétely. Csak mintha valami baj lenne a szemünkkel: a rákragut gombás szósznak, a rizsgombócot meg medicinlabdának látjuk. De a nyelvünk már nem csap be: rég voltunk ilyen elégedettek. A végső csapást a krémes tortapalota méri ránk, amit édes befejezésre (790 Ft) kereszteltek. A cukrászdaméretű finis után már csak a csillagokat látjuk. Meg a kijáratnál az újabb vicces alkotást. Mogorva férfi mered ránk előretartott mutatóujjal. A felirat: "Fiktív is watching you!" Ezután ki merne rosszakat mondani?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.