kertész lesek - Fészek

  • .
  • 2007. július 19.

Trafik

Kétségtelen, hogy történelmi helyen járunk, a Fészekkel már minden megtörtént: rímekbe szedték, megénekelték, könyvet írtak róla.
Mintha a nyolcvanas évekig az összes, valamennyire szellemes anekdota itt játszódott volna. Természetesen mi is lehetnénk a nosztalgia slágerexpressz masinisztái, de ezúttal többről (kevesebbről?) van szó.

A kertben vagyunk. Nem nagy ügy, hétről hétre így járunk, mégis úgy véljük, nincs több ehhez fogható csoda a pesti oldalon. Mondhatnánk, ezt még senkinek sem sikerült elrontania, pedig ha az elmúlt éveket nézzük, többen próbálkoztak. Vérlázító gasztronómiai botrányok részesei lehettünk, de még a kéken fonnyadozó sülteket, zsírban ázott leveseket, a száraz kenyeret és az ihatatlan bort is lerázta válláról a hely szelleme. Még a minősíthetetlen felszolgálást vagy inkább fel nem szolgálást is megbocsátottuk az árnyas fák alatt, a pompázatos építmény kellős közepén. Jól éreztük magunkat, és ezt senki nem tudta meggátolni. Legfeljebb kissé keserűbbé vált a fenenagy dolce vita.

Most azonban hírt kapunk, hogy ismét - ki tudja, hányadszor - változott a konyha vezetése, azt pedig még Font Sándor sem tagadhatná le, hogy az új seprűs pálinka jól eper. Délután háromkor rajtunk és a személyzeten kívül csupán az egykor szebb napokat látott színművész tartózkodik. Néhányan valamiféle épületgépészeti munkálatot végeznek csendesen. Zene is van, elképesztő szövegű hazai slágerek váltakoznak James Brownnal. A felszolgáló rutinos, ám cseppet sem fásult középkorú férfi, szigorúan a jóízlés határain belül igyekszik a kedvünkben járni. Az étlap láttán mindez nem nehéz: rövid, tipikusnak mondható, mégis változatos sor. Szolid árak. Liba- és marhahúslevest (egyaránt 690 Ft) kérünk elsőre, mindenkettőben maceszgombóc, előtte vajas pirítós érkezik, de még hozzá sem kezdenénk, máris itt a leves. Rosszindulatúnak tűnhet, ha azt mondjuk, szódával elmegy, mégis erről van szó - ráadásul tele vagyunk jóindulattal. Nem rossz, nem rossz, de nem is az igazi... Szinte külön-külön érezzük az összes fűszert, a pingponglabda méretű maceszgombócban például a pirospaprikát.

A sólet (1480 Ft) sem rossz, sőt! Csakhogy az ilyesmit nem sóletnek, hanem babfőzeléknek hívják. De higgyék el, annak valóban első osztályú! Itt már nem méltatlankodhatunk, az ízek egybeérnek, a hús omlós, a bab szinte ropog, a mennyiség több a soknál. Ahogy a bécsi szelet (1750 Ft) esetében is. Vaskos hús érkezik, a panír elfogadható, a sült krumpli úgyszintén. Mégis most, hogy visszaemlékezünk, szinte semmi nem jut eszünkbe róla, pontosabban csak az, hogy mivel krumplisalátával nem szolgálnak, a cserébe kapott tejfölös uborkasaláta (780 Ft) nagyszerű.

Ahogy mi is nagyszerűen éreztük magunkat, de most végre nem csak azért, amit kifejtettünk az elején. Hiszen kritikus megjegyzéseink dacára ilyen jót még soha nem ettünk a Fészekben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.