kertész lesek - NÉGY MUSKÉTÁS

  • .
  • 2010. augusztus 12.

Trafik

Eddig azt hittük, hogy nincs annál szomorúbb, mint egy közkórház és egy lakótelep találkozását fékező kerthelyiség, mégis a XI. kerületi Tétényi út és Bártfai utca kereszteződésénél elhelyezkedő Négy muskétás igyekezete igazán tiszteletre méltó.
Gondosan metszett sövény titkosítja a kilátást, magának az étteremnek a fa (vagy fa jellegű) házikója köré pedig komplett minizöldövezetet telepítettek - így aztán a teraszon helyet foglalva csupán a hetes busz moraja zavarhatja a lelkes erdei illúziót.

Azt nem sikerült megfejtenünk, hogy miért éppen Négy muskétásnak hívják e szigetet, talán az étlap néhány tétele árulkodó: "göngyölt pulykamell D'Artagnan módra", "rostonsült hátszín Richelieu salátával", "a Milady palacsintája". Szerencsénkre a fogások többsége rendes nevén szerepel (bableves füstölt hússal, libamájjal töltött sertésborda vegyes körettel, borjúpaprikás galuskával stb.).

A felszolgálók viszont nemcsak rendesnek, de lelkesnek is tűnnek, ami a fülledt meleg miatt különösen üdítő hozzáállás. Az már kevésbé, hogy noha a ház specialitásaként szerepel a francia hagymaleves kétfülű csészében (650 Ft), amivel nincs semmi baj, nem sikerül rájönnünk, mitől más ez, mint a hagyományos. A roston sült sajtszeletek balzsamecetes salátával (1750 Ft) viszont specialitás a maga módján, amennyiben különlegességnek tekintjük a "szénmentes", nem szétfolyó, viszonylag normális sajtszeletet. Azt viszont nem értjük, hogy miért nem képesek ilyenkor friss salátát beszerezni, miért a közértben kapható zacskós megoldást tartják helyénvalónak? Nagyjából ugyanez a helyzet a pisztráng egészben sütve hagymás törtburgonyával (1950 Ft) esetében. A pisztráng váratlanul jó, bár kíváncsiak lennénk a forrásra, a krumpli meg épp hogy elmegy. A végére a Milady palacsintáját (600 Ft) választjuk, ami semmivel sem különbözik a szokásos, izgalommentes cukros-túrós palacsintától, viszont akkora, hogy egy kisebb születésnapi zsúron is kielégítené az igényeket. Most persze jöhetnénk avval, hogy az ördög a részletekben és így tovább, de a körülményekhez képest a Négy muskétás kicsit több is kellemes meglepetésnél.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.