kertész lesek - NÉGY MUSKÉTÁS

  • .
  • 2010. augusztus 12.

Trafik

Eddig azt hittük, hogy nincs annál szomorúbb, mint egy közkórház és egy lakótelep találkozását fékező kerthelyiség, mégis a XI. kerületi Tétényi út és Bártfai utca kereszteződésénél elhelyezkedő Négy muskétás igyekezete igazán tiszteletre méltó.
Gondosan metszett sövény titkosítja a kilátást, magának az étteremnek a fa (vagy fa jellegű) házikója köré pedig komplett minizöldövezetet telepítettek - így aztán a teraszon helyet foglalva csupán a hetes busz moraja zavarhatja a lelkes erdei illúziót.

Azt nem sikerült megfejtenünk, hogy miért éppen Négy muskétásnak hívják e szigetet, talán az étlap néhány tétele árulkodó: "göngyölt pulykamell D'Artagnan módra", "rostonsült hátszín Richelieu salátával", "a Milady palacsintája". Szerencsénkre a fogások többsége rendes nevén szerepel (bableves füstölt hússal, libamájjal töltött sertésborda vegyes körettel, borjúpaprikás galuskával stb.).

A felszolgálók viszont nemcsak rendesnek, de lelkesnek is tűnnek, ami a fülledt meleg miatt különösen üdítő hozzáállás. Az már kevésbé, hogy noha a ház specialitásaként szerepel a francia hagymaleves kétfülű csészében (650 Ft), amivel nincs semmi baj, nem sikerül rájönnünk, mitől más ez, mint a hagyományos. A roston sült sajtszeletek balzsamecetes salátával (1750 Ft) viszont specialitás a maga módján, amennyiben különlegességnek tekintjük a "szénmentes", nem szétfolyó, viszonylag normális sajtszeletet. Azt viszont nem értjük, hogy miért nem képesek ilyenkor friss salátát beszerezni, miért a közértben kapható zacskós megoldást tartják helyénvalónak? Nagyjából ugyanez a helyzet a pisztráng egészben sütve hagymás törtburgonyával (1950 Ft) esetében. A pisztráng váratlanul jó, bár kíváncsiak lennénk a forrásra, a krumpli meg épp hogy elmegy. A végére a Milady palacsintáját (600 Ft) választjuk, ami semmivel sem különbözik a szokásos, izgalommentes cukros-túrós palacsintától, viszont akkora, hogy egy kisebb születésnapi zsúron is kielégítené az igényeket. Most persze jöhetnénk avval, hogy az ördög a részletekben és így tovább, de a körülményekhez képest a Négy muskétás kicsit több is kellemes meglepetésnél.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”