kulthírek

  • Narancs
  • 2005. szeptember 1.

Trafik

kulthírek
SZARAJEVÓ A bolgár Georgi Djulgerov Lady Zee című alkotása bizonyult a legjobb játékfilmnek a 11. Szarajevói Filmfesztiválon, a legjobb rövidfilm díját pedig Kenyeres Bálint Before Down című munkája nyerte el.

FISZ Alkotói pályázatot hirdet 25 év alatti, önálló kötettel még nem rendelkező szerzőknek vers, széppróza és dráma kategóriákban a Fiatal írók Szövetsége (FISZ). Beadási határidő: október 15., minden egyéb info az irok.hu honlapon.

TÁNCOL" DARUK Több mint százezren vettek részt Gdanskban a Szolidaritás szakszervezet alapításának évfordulójára rendezett, élő tévéadásban közvetített koncerten, melyen a 25 évvel ezelőtti, 15 ezres létszám egyötödét foglalkoztató hajógyár óriásdarui mozogtak Jean-Michel Jarre zenéjére lézershow és tűzijáték kíséretében. Jarre régi művei (Oxygene; Equinoxe) mellett bemutatta az alkalomra írott darabját is: Solidarity Tonight.

LÉGGITÁR A holland Michael Heffels nyerte a léggitár-világbajnokságot, melyet az évenként megrendezett Oulu Zenei Fesztivállal együttműködve tartottak meg a finn városban. Az immár tizedik léggitár-világbajnok nyereménye egy valódi, kézi gyártású Flying Finn elektromos gitár, Brian May (Queen) aláírásával.

STONES A Rolling Stones képviselői arra kérték a CDU-t, hogy a továbbiakban ne használják Angela Merkel választási kampánygyűlésein a zenekar Angie című, 1973-as slágerét, mert a szerzők és az eredeti lemezkiadó számára egyaránt elfogadhatatlan a felhasználás ezen módja, s nem is járultak hozzá. Rövid időn belül ez a Stones második "politikai" ügye: szeptemberben megjelenő, A Bigger Bang című albumuk Sweet Neo-Con című dalát többen George W. Bush amerikai elnök elleni támadásként értelmezik - a zenekar szerint tévesen. Az albumhoz kapcsolódó világturné a múlt héten, Bostonban indult.

BRITPOP: TÍZ ÉV UTÁN Tíz évvel azután, hogy a sajtó hathatós segítségével csúcsra járatódott a britpop mint jelenség, médiaszenzáció és a képzőművészeti életet felforgató brit art zenés megfelelője, ugyanaz a név szerepel a szigetország slágerlistájának élén, mint akkoriban oly gyakran: az Oasis új albuma, a Don't Believe The Truth a Lyla után immár a második kislemezsikert szállította a The Importance Of Being Idle révén. A zenekarban már csak Liam és Noel Gallagher képviseli az eredeti tagságot. Egykori elsődleges ellenlábasuk, az inkább az angol artpop hagyományaiból táplálkozó Blur pillanatnyilag hibernált állapotban van; énekese, Damon Albarn Gorillaz nevű karikatúra-zenekarára koncentrál, melynek nemrég jelent meg második albuma, s FeelGood Inc. című klipje a legjobb speciális effektek díját nyerte el az MTV Video Awards hétvégi gálaestjén. A britpop ironikus, intelligens vonalának másik jellegzetes képviselője a Pulp volt: noha hivatalosan ők sem oszlottak fel, énekesük, Jarvis Cocker első szólólemezén dolgozik Párizsban. A glam felé hajló Suede énekese, Brett Anderson és gitárosa, Bernard Butler 1994-es elválásuk után nemrég újra közös munkába kezdett, zenekaruk, a Tears bemutatkozó albuma most jelent meg Here Come The Tears címmel. Miközben a tíz éve sűrűn emlegetett, kisebb zenekarok (Boo Radleys, Echobelly, Elastica, Menswear, Shed Seven, Sleeper, Supergrass stb.) emléke egyre halványul, a britpop vonulatához inkább csak egyidejűségével kapcsolódó Radiohead pedig divatokkal nem törődve dolgozik azóta is, fel-felmerül a kérdés: vajon néhány év múlva egy újabb britpopsikersztori hírnökeiként emlegetjük-e napjaink felfutóban lévő zenekarait, mint a Franz Ferdinand, a Kaiser Chiefs, a Keane vagy a Kasabian?

NYUGAT-KELETI DÍVÁNY Ramallahban telt házas hangversenyt adott Daniel Barenboim vezényletével a fiatal zsidó és arab muzsikusok alkotta West-Eastern Divan Orchestra, mely a palesztin kulturális minisztérium és a Barenboim-Edward Said Alapítvány támogatásából működik sevillai székhellyel, s tagjai spanyol diplomata-útlevéllel utaznak, hogy könnyebben kelhessenek át az izraeli határállomásokon. A Mozart és Beethoven műveiből összeállított hangversenyt egy Buenos Airest és Londont is érintő nemzetközi turné befejezéseként rendezték meg, a gázai izraeli telepek kiürítéséhez időzítve. 2003-ban, négy évvel a zenekar megalapítása után hunyt el a közel-keleti megbékélésért tevékenykedő amerikai palesztin Edward Said.

RAPHÁBORÚK FOLYT. Miközben Miami az MTV Video Awards ceremóniára készülődött, az esélyesek egyike, Kanye West által adott fogadáson egy ismeretlen tettes lábon lőtte a hiphopvilág egyik nagy mogulját, Suge Knightot, a Death Row Records alapítóját. Az üzletembert, aki maga is többször ült már börtönben, kórházba szállították és megoperálták. Egyelőre senkit sem tartóztattak le, ahogy nem kapták el Tupac Shakur gyilkosát sem, s mindmáig nem derült ki, ki lőtte agyon Notorious B.I.G.-t és a Run-DMC tagját, Jam Master Jayt.

MAGYAR FILMEK TORONT"BAN 52 ország 335 alkotása között három magyart is vetítenek a szeptember 8-17. közötti, 30. Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon. A Víziók szekcióban kapott helyet Gárdos Péter műve, A porcelánbaba, többek között a Quay fivérek (The Piano Tuner Of Earthquakes), Larry Clark (Wassup Rockers) és Fred Kelemen (Fallen) új munkái mellett. A különleges bemutatók közé hívták meg Koltai Lajos Sorstalanságát - egyebek közt Michel Gondry (Dave Chapelle's Block Party) és Roman Polanski (Oliver Twist) friss filmje társaságában. Az Éjféli őrület szekcióban pedig Gauder Áron Nyócker című animációs filmjét vetítik. Torontóban kerül először közönség elé a drámaíróként ismert Phyllis Nagy első filmje, a Mrs. Harris.

Figyelmébe ajánljuk