kulthírek

  • Narancs
  • 2006. március 2.

Trafik

kulthírek

FRANCIA FILMDÍJ A De battre mon coeur s'est arreté című intellektuális thriller kapta a legjobb film, alkotója, Jacques Audiard pedig a legjobb rendező elismerését a César-díjak átadásán, sőt további hat kategóriában diadalmaskodván teljesen háttérbe szorította az osztrák Michael Haneke Cache című európai filmdíjas művét és a legjobb külföldi film Oscar-díjára nevezett Joyeux No‘lt, Christian Caron alkotását.

GYÁSZ 76 éves korában elhunyt Ray Barretto: a Puerto Ricó-i bevándorlócsaládban született dobos kulcsszerepet játszott a latin dzsessz kifejlődésében. Legnagyobb sikerét El Watusi című felvételének köszönhette, mely 1963-ban került a slágerlistára.

45 éves korában elhunyt Bohár András: filozófia szakon diplomázott Budapesten, a kultúraközvetítés filozófiai, antropológiai, etikai és esztétikai dimenzióit, az aktuális avantgárd hermeneutikai recepcióját kutatta. Főbb művei: Plótinosz álma (1990), Antropológiai és etikai vázlatok (1993), Filozófiai n.é.z.ő.p.o.n.t.o.k. (2002), Aktuális avantgárd: M. M. (2002), Papp Tibor (2002), Nyitott kultúra felé (2003).

CSEH FILMDÍJ Bohdan Slama volt a legnagyobb nyertese a cseh filmdíj prágai gálaestjének: a Stesti (angol címéről magyarítva: Valami boldogságféle) bizonyult a legjobb filmnek, ő pedig a legjobb rendezőnek és forgatókönyvírónak, megkapta a kritikusok és a közönség díját, s persze szereplői, Tatiana Vilhelmova, Pavel Liska és Anna Geislerova is díjjal távoztak.

BERNHARD: 75 LENNE Február 9-én töltötte volna be 75. életévét a háború utáni évtizedek legkényelmetlenebb osztrák írója, az 1989. február 12-én szívroham következtében elhunyt Thomas Bernhard. Az évfordulóról számos műsorban emlékeztek meg az osztrák rádió- és tévéadók, írásai megszólaltak többek között a bécsi Burgtheaterben és a linzi Stifterhausban. Végrendeletében kikötötte, hogy osztrák színpadon új előadásban nem játszhatják darabjait, s hogy addig publikálatlan művei sem jelenhetnek meg Ausztriában. Aki németül hallani szeretné, miket írt, most egy sor hangoskönyvből csemegézhet (www.buecher.de), de magyarul is számos műve olvasható: A Hold kardja alatt (versek); A színházcsináló (öt színmű); Kioltás: bomlásregény; A mészégető; Régi mesterek; In hora mortis; Korrektúra; Elkülönítés: a hideg; Egy hátraarc: a pince; Egy gyerek megindul; Egy okkal több; A menthetetlen; Nagy levegő: egy döntés; Beton; A túlélő följegyzése; Irtás: indulatmű.

ÚJÍT A VÖRÖSKERESZT Új emblémát kapott a Vöröskereszt és Vörös Félhold: decemberben, egy genfi diplomáciai tanácskozáson döntés született arról, hogy a nemzetközi mentőszervezet a vörös kereszt és a vörös félhold mellett harmadikként a középen látható vörös kristályt is hivatalossá teszi. Azért volt szükség a kiegészítésre, mert a keresztet és a félholdat bizonyos helyeken vallási szimbólumként félreértelmezik, ami megnehezíti a humanitárius segélynyújtást. Ezenkívül a muzulmán országok évtizedeken át megakadályozták, hogy Izrael csatlakozhasson a szervezethez, mert az a vörös Dávid-csillagot favorizálta. Az abszolút semleges új emblémát viszont ott is nyugodtan használhatják, ahol a kereszt, a félhold vagy a Dávid-csillag látványa ellenérzéseket gerjeszt. A vizuális változtatást a 183 tagú szervezet júniusi konferenciáján szentesítik.

BBC VILÁGZENEI DÍJAK Két kategóriában is Amadou et Mariam került ki győztesként a BBC 3 világzenei díjainak odaítélésénél: az 1980-ban színre lépett vak zenészpár Dimanche a Bamako című albuma lett az év lemeze, a mali duó pedig logikus módon az év legjobbja Afrikában. A többi kategória nyertesei: Ázsia: Sain Zahoor (Pakisztán), Észak- és Latin-Amerika: Ry Cooder (USA), Európa: Fanfare Ciocarlia (Románia), Közel-Kelet és Észak-Afrika: Souad Massi (Algéria), újonc: Konono No. 1 (Kongói Demokratikus Köztársaság), határátlépő: Nitin Sawhney (Nagy-Britannia/India), Globál Klub: DJ Shantel (Németország). A közönségdíj nyertese az Örmény Haditengerészet Zenekara, a tavalyi Szigeten látott olasz Enzo Avitabile & Bottari, az iraki Ilham Al Madfai és a brazil Seu Jorge valamelyike lesz - kiderül áprilisban, a londoni díjátadó koncert élő rádió- és tévéközvetítésekor.

TANYAHAJÓ Március 4-én az újpesti öbölben horgonyzó Tanyahajón, "félig nomád, félig posztindusztriális környezetben" lép fel az angol Simon Goss, aki 1989, a hajdani acid dzsessz aranykora óta házigazdája a londoni Wah Wah klubesteknek. Az underground eklektikus buli minden egyéb részletéről bővebben: www.tanyahajo.click.hu.

A SEX PISTOLS VISSZALÕ "A Sex Pistols mellett a rock and roll és ez a hírességek csarnoka egy húgyfolt. A ti múzeumotok. Vizelet borban. Nem jövünk." E stílusban mondta le a Rock and Roll Hall of Fame március 13-i beiktatási ceremóniájára szóló meghívást a Sex Pistols. Az itt látható üzenet a zenekar hivatalos honlapján jelent meg (www.thefilthandthefury.co.uk). Néhány más punkzenekar (Ramones, Clash) után most a Black Sabbath, a Blondie, Miles Davis, a Lynyrd Skynyrd, a popipar képviselői közül pedig Herb Alpert és Jerry Moss kerül be a halhatatlanok közé - meg persze a Pistols is, függetlenül attól, hogy nem teszik tiszteletüket a New York-i Waldorf Astoria hotelben. A Hollywood Reporter közli a Hall of Fame alapítvány vezetőjének kommentárját: "Botránykavaró punkokként cselekszenek, lévén azok - és ez rock'n'roll."

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.