tévésmaci - A sül kinn van a főhadiszálláson

  • .
  • 2009. október 29.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché az üres városban ébredtek, minden olyan természetesnek tűnt. Szikrázóan sütött a nap, a levelek aranysárgán sodródtak az enyhe szélben, az ablaktáblák vakítón verték vissza a sugarakat.
De amikor kimentek az utcára, már a lépcsőházban rájuk telepedett valami rossz érzés. Egyszerre seperték le magukról, helyes lenne tán egy kiadós reggeli. Bementek az első ABC-áruházba, a fotocellás ajtó halk surrogással nyílt ki előttük, és Troché régi vágya teljesült, amikor akadálytalanul besétálhatott az árván hagyott "csemegepult" mögé. Megfogta azt a furcsa hosszú kést, és levágott egy csíkot a tábla aszpikos sonkából. Nyers krinolint is evett hozzá, meg kenyeret, erős paprikát. Sztupa a dolgozók kávéfőzőjét indította be. Később ettek csokit is, s a szemetet gondosan kidobták maguk után. Sokat nevettek, hogy régebben ez mekkora mulatság lett volna - ha egy rendes napon, mondjuk záróra után, vagy a nyitás előtt történik. De a leghosszabb nevetés sem húzható örökétig, így Sztupa és Troché elindult a dolgára. Az utcára lépve még mindig természetesnek éreztek mindent, de az utcán olyan volt a csend, mint a sötét erdő, az ígéret, hogy majd felsikolt egy madár, előcsörtet egy vad, felcsattan egy lövés, egyszerűen kitöltötte a rendelkezésére álló - hirtelen megnövekedett - teret. Hát nem sokkal jobb tévézni? (A kérdés költői, a válasz nemleges.)

Pénteken (30-án) már kora délután (14.40-kor) a tévé (az RTL Klub) elé kényszerít valami posztmontipitonos felvonulás 1996-ból. Nagyot nem tévedhetünk, hiszen a Békavári uraság alapjáraton annyira jó, hogy a híres ökrök sem lehettek képesek egészen elrontani. Este az 1971-es Harold és Maude (m1; 22.20), a másért (Az utolsó szolgálat; Hazatérés) is indokolatlanul ismert vágóból lett rendező, Hal Ashby sztorija egy szuicid fiú és 80+ csajának a sztorija méri össze az erejét az m2-n tízkor elkezdett Nyomortúra című 2006-os német-osztrák-svájci problémahalmazzal, melyben a költőből lett német klosárt váratlanul Csehországban költik fel reggel. Én inkább lemegyek a diszkóba, de tényleg.

Szombaton már délben (13.05-kor) megnézhetjük a Dunán a Twist Olivért, a Swing Tóni folytatását. Aztán köszöntsék velem a 80 éves Bud Spencert. Csá, Bud! Come stai, vagy hogy ityeg? Kell egy tockos? Sajnos öreg Bud, az a helyzet, hogy meg kell nézned velünk az RTL Klubon 16.20-kor a Piedone, a zsarut. Este esztrádműsorok: a tv2-n 19.35-kor Az első lovag, Lancelot Gere lesmárolja benne Ormond Ginevrát és Artur Conan Connery tartja hozzá a gyertyát - rémes.

Vasárnap a kulisszahasogatás olimpiai bajnoka, Unfrankó Zeffirelli vezeti elénk este nyolckor az m1-en a Jane Eyre-jét, nem mintha a tv2-n öt perccel később kezdődő Conan Doyle-adaptációval (Az elveszett világ) vagy az utána következő Butch és Sundance (2004-es, nímandokkal telerakott) legendájával jobban járnánk. Az az igazság, hogy mióta (úgy két-három éve) az Eurosport abbahagyta a sumo közvetítését, nincs miért tévézni. Ez is milyen már? Conan Doyle, a barbár!

Hétfőn ha nem lenne az MGM-en 22.15-kor a Chato földje, amiben a Bronson felgyújtja az ellenség pöcsét, akkor a megadás jeléül kitenném a házra a vörös lobogót. Azt hiszik, nem dugtam el '89-ben?

Kedden megkésett Mészáros Márta-promónak Eltávozott a nap lesz a Dunán este kilenckor; ez az, amiben Kovács Kati bottal üti falun a saját nyomát, de legalább nem énekel. A Drugstore Cowboy az MGM-en 22.10-kor a híres Tarr-fan rendezésében? Tarr-fan hívja Dzsént, szőke Dzsén, jelentkezz!

Szerdán már tényleg nem kapcsolom be a tévét.

Csütörtökön matinén a Távol Afrikától első fele a tv2-n, 11.35-kor. Minden estét töltsenek az MGM-en, egyrészt nem fognak többé félni az oroszlántól, másrészt ma a Kegyelemlövés c. fr.-am. filmet adják 22.50-kor, melyben Brigitte Bardot is fellép. Alighanem 104 éves lehet azonban Kirk Douglas vagy több, mert ez előtt és ez után is vele ad filmet a csatorna (utána ráadásul a Dicsőség ösvényeit).

Ennyit akkor a tévézésről. Szerintem totál szívás.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.