kulthírek

  • .
  • 2011. február 3.

Trafik

SUNDANCE A játékfilmek között Drake Doremus műve, a Like Crazy (egy különélésre kényszerülő angol-amerikai egyetemista pár története), a dokuk között Peter Richardson eutanáziáról szóló munkája, a How to Die in Oregon nyerte a 27. Sundance Fesztivál fődíját.
A fesztivált életre hívó Robert Redford elégedetten konstatálta, hogy a világ legnagyobb független fesztiváljának programjába beválogatott 120 film közül 45-öt átvettek a forgalmazók. A tavalyi győztes Winter's Bone pedig az Oscar-várományosok között található.

COMICS VILÁGFESZTIVÁL 1974 óta immár 38. alkalommal rendezték meg a franciaországi Angoulme-ben a Nemzetközi Képregény Fesztivált. A fődíjat az olasz Manuele Fior albuma, a Cinq mille kilométres par seconde nyerte el, a zsűri nagydíját az amerikai David Mazzucchelli Asterios Polyp című rajzolt regénye. Életműdíjjal jutalmazták Art Spiegelmant, a Maus alkotóját.

GYÁSZ 77 éves korában elhunyt John Barry: a brit zeneszerző öt Oscar-díjat nyert, olyan filmek sikeréhez járult hozzá, mint a James Bond-sorozat klasszikusai közül a Goldfinger, az Oroszországból, szeretettel és a Csak kétszer élsz, illetve az Éjféli cowboy, a Távol Afrikától és a Farkasokkal táncoló.

86 éves korában elhunyt Tony Geiss, a Szezám utca című animációs tévésorozat írója és zeneszerzője.

A FESZTIVÁLZENEKAR NEW YORKBAN Elragadtatott hangon számolt be a New York Times kritikusa a Budapesti Fesztiválzenekar Haydn és Stravinsky műveiből összeállított két hangversenyéről, melyeket Fischer Iván vezényletével adtak a Lincoln Centerben. A BFZ augusztusban, a Lincoln Center Mostly Mozart Fesztiváljára, két Don Giovanni-előadással tér vissza New Yorkba, októberben pedig a Carnegie Hallban lépnek fel három Bartók-zongoraversennyel, Schiff András vendégszereplésével. A ráadásokat is méltató cikk itt olvasható: http://www.nytimes.com/2011/01/29/arts/music/29festival.html?_r=1&src=twr.

ELHUNYT DENNIS OPPENHEIM 72 éves korában rákbetegségben elhunyt Dennis Oppenheim: az amerikai művész a 60-as évek végén konceptuális, body és land art alkotásaival vált ismertté, mint például az itt látható, 1968-as Évgyűrűk: a fotó a kanadai-amerikai határ egyik pontján készült, ahol a politikai elkülönülést szimbolizáló és a gyűrűvonalakat kettévágó országhatár egyúttal időzónahatárt is képez. Később a szobrászat felé fordult, és rengeteg köztéri alkotást készített. Akadt néhány, ami vitát kivart, mint például az eredetileg az 1997-es Velencei Biennálén bemutatott Device to Root Out Evil, amit a 2005-ös Vancouveri Biennále alkalmából felállítottak a kanadai városban, de annyira megosztotta a közvéleményt, hogy szavazást rendeztek a sorsáról. A többség - akiket alighanem a címből is kikövetkeztethető értelmezés zavart, miszerint az egyház akár a feje tetejére állhat, de úgy sem képes elűzni a gonoszt - 2008-ban az eltávolítása mellett döntött, Calgary városa viszont szívesen látta, így ötévi letétbe oda került. Harmadik fotónkon a texasi Houston repülőterének bejáratánál látható, idén felállított három fényszobra: Sugárzó szökőkutak.

EUROPUNK Europunk - A punk vizuális kultúrája Európában, 1976-1980 - ezzel a címmel nyílt kiállítás a Villa Medici, vagyis a római Francia Akadémia termeiben. Több mint ötszáz plakát, póló, szórólap, lemezborító és fanzin, névtelen brit, holland, német, francia és svájci alkotók és ismert grafikusok, divattervezők munkái láthatók, köztük a Sex Pistolsnak dolgozó Jamie Reid és Vivienne Westwood, a Joy Division látványterveiért felelős Peter Saville, a francia Metal Urbaine lemezborítóját tervező Bazooka-csoport, amelynek illusztrációi a Liberation lapjain is megjelentek 1977-ben. A március 20-ig nyitva tartó, filmvetítésekkel és koncertekkel teljes kiállítás június 8-tól szeptember 18-ig a genfi Mamco múzeumban látható majd.

MEGHALT GLADYS HORTON 66 éves korában, szélütés következtében elhunyt Gladys Horton: még nem volt 17 éves, amikor a Marvelettes szólóénekeseként 1961-ben az amerikai listák élére került daluk, a Mr. Postman. Ez volt kiadójuk, a Motown Records első Nr. 1. kislemeze, két évvel később a Beatles előadásában világslágerré vált. A Marvelettes - a korszak egyik úttörő lány vokálegyüttese (Martha & The Vandellas, Shirelles, Supremes, Velvelettes, Shangri-Las) - nem tudta megismételni, pláne felülmúlni első sikerét, igazi egyslágeres csoda maradt. Gladys Horton 1967-ben kiszállt, és idejét mozgássérült gyermekének szentelte. A képen ő áll a bal oldalon.

OSCARRA JELÖLTEK Tizenkét kategóriában érdekelve várhatja a február 27-i díjkiosztó gálaestet A király beszéde stábja: a Tom Hooper rendezte brit produkció természetesen ott van a legjobb film díjára jelölt tíz között is. A többiek: Darren Aronofsky: Fekete hattyú, David O. Russel: A harcos, Christopher Nolan: Eredet, Lisa Cholodenko: The Kids Are Alright, Danny Boyle: 127 óra, David Fincher: A közösségi háló, Lee Unkrich: Toy Story 3, Ethan és Joel Coen: A félszemű, Debra Granik: Winter's Bone. A legjobb főszereplők Oscar-díját Javier Bardem, Jeff Bridges, Jesse Eisenberg, Colin Firth vagy James Franco, illetve Annette Bening, Nicole Kidman, Jennifer Lawrence, Natalie Portman vagy Michelle Williams kaphatja meg.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.