mi a kotta? - A koncert ő lesz

  • .
  • 2011. június 2.

Trafik

"Ha miénk lehetne a világ, azt hiszem, sok örömet szerezhetnénk az emberiségnek." Richard Wagner lelkesedett ilyesformán Liszt Ferencnek írott levelében legendás barátságuk kezdetén, s ha valamikor, hát a Liszt-bicentenárium sűrűjében és az immár hatodik Budapesti Wagner-napok peremén indokolt ezeken a hasábokon is méltatni e két nagyság (akik festményünkön Cosima és Nietzsche társaságában láthatók) kapcsolatát. Wagner és Liszt barátsága bizonnyal a zenetörténet emlékezetes pályatársi rokonszenveinek, véd- és dacszövetségeinek sorába tartozik, amelyben az önzetlenség és a kölcsönös nagyrabecsülés mellett az érzések és utóérzések jószerint teljes garnitúrája fellelhető volt az atyai haragtól a követelőzésig, az értetlenségtől az udvarias őszintétlenségig.
E művészbarátság oltárán bizonnyal Liszt áldozott többet, s éppen nem véletlenül szállt felé a pályafutásának csúcsára érkezett Wagner bayreuthi pohárköszöntője: "Itt van az a férfi, aki legelsőnek állott mellém a hitével akkor, amikor még senki sem tudott rólam, aki nélkül Önök talán soha egyetlen hangnyi zenémet nem hallották volna, az én drága barátom, Liszt Ferenc." Hosszú lenne elősorolni a wagneriánus Liszt mindahány jószolgálati cselekedetét, így most csupán arra a két mozzanatra utalunk, ami az elkövetkező napok koncertprogramjára rímel: a Lohengrin gyakori elvezénylésére Weimarban, valamint elkötelezett népszerűsítői tevékenységére. Merthogy az idei Budapesti Wagner-napok a Lohengrinnel indulnak majd, méghozzá elsőként egy olyan Lohengrinnel, ami gyermekek számára teszi élményszerűvé Wagner operáját. A hattyúlovag - ez lesz a címe a hét végén két ízben pódiumra települő produkciónak, ahol Hamar Zsolt zenei irányítása alatt nemcsak operaénekesek (mint Megyesi Schwartz Lúcia vagy Geiger Lajos), de bábszínészek is egyesült erővel mesélik majd a nevét megveszekedetten titkoló gáncs nélküli hős történetét (Fesztivál Színház, június 4. és 5., hat óra).

"A koncert én vagyok" - fogalmazott a virtuóz éveiben járó Liszt, s a héten két zongoraestre is igaz lesz ez a megfogalmazás, hiszen előbb Oravecz György (Márványterem, június 2., hat óra), majd azután Farkas Gábor (MTA Budavári Díszterem, június 5., fél nyolc) ad vegytiszta Liszt-programot - egyszer nyitva, másszor zárva a műsort a magyar rapszódiák sorával.

Végül a héten két koncert is találkozást kínál egy ugyancsak évfordulós, ámde félig-meddig feledésbe merült jeles magyar komponistával: a kereken száz esztendeje született Szervánszky Endrével. Pénteken az "budai Társaskörben idézik majd emlékezetét, mások mellett a Liszt Ferenc Kamarazenekar részvételével, s megszólaltatva azokat a Petőfi-kórusműveket is, melyekért a Szabad Nép egykori zenekritikusa 1955-ben elnyerte második Kossuth-díját (június 3., hét óra). A Zeneakadémián eredetileg klarinétjátékot tanuló Szervánszky szólódarabját másodjára a hangszer mai nagymestere, Klenyán Csaba fogja beilleszteni kortárs Klarinétantológiájának kellős közepébe (Nádor Terem, június 8., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.