mi a kotta? - A vén csatár

  • .
  • 2009. február 5.

Trafik

A múlt alkalommal fel- és megköszöntött Felix Mendelssohn ünneplése tovább folytatódik e héten, hisz legkevesebb két születésnapi koncertje esik az elkövetkező napokra. Szombati matinéján a MÁV Szimfonikus Zenekar fogja elővezetni az egybesereglett unokáknak és nagyszüleiknek a két bízvást legnépszerűbb Mendelssohn-darabot, vagyis az e-moll hegedűversenyt (Banda Ádám szólójával) és a Szentivánéji álom részleteit (Stefánia Palota, február 7., 11 óra); míg a Magyar Rádió Énekkara a zeneszerző kórusműveiből válogat majd (a Rádió Márványterme, február 11., hat óra).
Futtában még említést teszünk a kamasz Mendelssohn Oktettjét megszólaltató Magyar Virtuózok Szenthelyi Miklós vezérlete és jósjelei alatt felhangzó koncertjéről (Zeneakadémia, február 6., fél nyolc), ám a Magyar Rádió iménti említése máris más irányba taszajtja tovább ajánlónkat. Az MR Énekkarának élén ugyanis új karnagy, Somos Csaba mutatkozik majd be, s hasonlóképp installációs jellegű koncertje lesz az MR Szimfonikusainak, akik az amerikai Stephen D'Agostinót fogják új tisztébe iktatni Jandó Jenő tevőleges közreműködése mellett (Zeneakadémia, február 5., fél nyolc).

Az előttünk álló héten mindazonáltal a Haydn-bicentenárium is visszatér a koncertprogramra, s főként a mellék- és ragadványnévvel felruházott szimfóniákból kapunk majd gazdag ízelítőt. Így a Budapesti Fesztiválzenekar Schiff Andrással közös három hangversenyén (Nemzeti Hangversenyterem, február 6. és 7., háromnegyed nyolc, illetve Zeneakadémia, február 8., fél négy) a szerencsés kimenetelű londoni csillárbaleset révén felcímkézett 96. "Csoda" szimfónia, míg a Budafoki Dohnányi szimfonikusainak matinéján (Budafok-Tétényi Kulturális Központ, február 7., 11 óra) a nemrég a bécsi újévi koncert programján is mosolyt fakasztó 45. "Búcsú" szimfónia szólal majd meg. S aztán jönnek a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, hogy két, Klenyán Csaba által elfújt klarinétversenyt, a Donizettiét és a Busoniét követően ugyancsak Haydn-szimfóniával, méghozzá a 69-es sorszámú és Laudon nevét viselő művel zárják műsorukat (az MTA Díszterme, február 7., hét óra).

Ernst Gideon von Laudon báró (szobrunkon) Haydn korának egyik legeredményesebb hadvezére volt, s az osztrák mezőnyből különösen kimagaslott a lett földről származó derék tábornagy. A hétéves háború hős csatára, aki utóbb, élete végén megmentette II. József szerencsétlen török háborúját, s Belgrád elfoglalásával megszerezte a három pontot, oly népszerű volt Bécsben, hogy Haydn cége, az Artaria hasznos ötletnek vélte az éppen soros gazdasági válság közepette Laudon nevével díszíteni új kiadványát. A megoldással egyébiránt a praktikus érzékkel megáldott Haydn is egyetértett, sőt biográfusa, Robbins Landon szerint ő maga ötlötte ki e vásárlócsalogató húzást.

Apropó, gazdasági nehézségek: e héten, a máltai Joseph Calleja áriaestjével indult volna az Itáliai utazások című koncertbérlet, ám pénzügyi okokból sajna a teljes sorozatnak búcsút kell mondanunk. Azért, hogy ne maradjunk énekszó nélkül, van szerencsénk ajánlani Meláth Andrea - Virág Emesével közös - márványtermi műsorát (február 9., hat óra), amelyen Schubert és Brahms dalai mellett a Salierinél tanult, Széchenyi Lajos grófnál (vagyis a legnagyobb magyar nagyobbik bátyjánál) titkároskodó, s végül Ferenc József udvari karmestereként nyugállományba vonuló Benedikt Randhartinger néhány szerzeménye is elhangzik majd.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.