Az előttünk álló héten mindazonáltal a Haydn-bicentenárium is visszatér a koncertprogramra, s főként a mellék- és ragadványnévvel felruházott szimfóniákból kapunk majd gazdag ízelítőt. Így a Budapesti Fesztiválzenekar Schiff Andrással közös három hangversenyén (Nemzeti Hangversenyterem, február 6. és 7., háromnegyed nyolc, illetve Zeneakadémia, február 8., fél négy) a szerencsés kimenetelű londoni csillárbaleset révén felcímkézett 96. "Csoda" szimfónia, míg a Budafoki Dohnányi szimfonikusainak matinéján (Budafok-Tétényi Kulturális Központ, február 7., 11 óra) a nemrég a bécsi újévi koncert programján is mosolyt fakasztó 45. "Búcsú" szimfónia szólal majd meg. S aztán jönnek a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, hogy két, Klenyán Csaba által elfújt klarinétversenyt, a Donizettiét és a Busoniét követően ugyancsak Haydn-szimfóniával, méghozzá a 69-es sorszámú és Laudon nevét viselő művel zárják műsorukat (az MTA Díszterme, február 7., hét óra).
Ernst Gideon von Laudon báró (szobrunkon) Haydn korának egyik legeredményesebb hadvezére volt, s az osztrák mezőnyből különösen kimagaslott a lett földről származó derék tábornagy. A hétéves háború hős csatára, aki utóbb, élete végén megmentette II. József szerencsétlen török háborúját, s Belgrád elfoglalásával megszerezte a három pontot, oly népszerű volt Bécsben, hogy Haydn cége, az Artaria hasznos ötletnek vélte az éppen soros gazdasági válság közepette Laudon nevével díszíteni új kiadványát. A megoldással egyébiránt a praktikus érzékkel megáldott Haydn is egyetértett, sőt biográfusa, Robbins Landon szerint ő maga ötlötte ki e vásárlócsalogató húzást.
Apropó, gazdasági nehézségek: e héten, a máltai Joseph Calleja áriaestjével indult volna az Itáliai utazások című koncertbérlet, ám pénzügyi okokból sajna a teljes sorozatnak búcsút kell mondanunk. Azért, hogy ne maradjunk énekszó nélkül, van szerencsénk ajánlani Meláth Andrea - Virág Emesével közös - márványtermi műsorát (február 9., hat óra), amelyen Schubert és Brahms dalai mellett a Salierinél tanult, Széchenyi Lajos grófnál (vagyis a legnagyobb magyar nagyobbik bátyjánál) titkároskodó, s végül Ferenc József udvari karmestereként nyugállományba vonuló Benedikt Randhartinger néhány szerzeménye is elhangzik majd.