mi a kotta? - Új év, újvilág

  • .
  • 2011. január 6.

Trafik

"Hegedű, hegedű, csak ezt ússzam meg valahogy!" - fohászkodott fel egykoron Salamon Béla a Vonósnégyes című örökbecsű bohózat főszerepében, s úgy lehet, ha nem kedvelnénk oly nagyon ezt a szépséges vonós instrumentumot, magunk is e fenti kiáltással rugaszkodnánk neki az elkövetkező napoknak. A hét domináns hangszere ugyanis a hegedű lesz, s ezen még az a sajnálatos hír sem változtat, mely szerint szombaton elmarad a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok Pusker Júliával közös Európa-köszöntő estje.
Így mindjárt hétfőn Baráti Kristóf hegedűestje vár minket a Bartók Emlékházba (január 10., hat óra), kedden pediglen Kelemen Barnabás áll össze koncertezni a Liszt Ferenc Kamarazenekarral a német nyelvű egyetemként is ismeretes Festetics-palota felette dekoratív közegében (január 11., hét óra). Ez utóbbi hangverseny a Bach család zenei univerzumát fogja megidézni, hiszen a 2. és a 3. Brandenburgi verseny között a legidősebb Bach fiú, Wilhelm Friedemann F-dúr szimfóniája is felhangzik majd. A papa legkedvesebb fia (festményünk mutatja), akinek háromszázadik születésnapjáról tavaly novemberben feledkeztünk meg, életében és utóéletében egyaránt kevés szerencsére lelt: az apjáért valósággal rajongó orgonavirtuóz nem csupán nehéz természetű férfiú volt, de ráadásul Bach halála után látványosan elanyátlanodott, helyesebben fogalmazva elapátlanodott. Utolsó éveit azután vigasztalan nyomorban töltötte, s eleddig az utókor sem kedvezett ennek a bizonnyal jobb sorsra érdemes herbertnek. Kedden elmuzsikálandó szimfóniája mindazonáltal fiatalkori alkotás, karrierjének felívelő, drezdai szakaszából.

A hét megannyi rokonszenves ifjúsági programot ígér, köztük az Utazás Symphoniába elnevezésű sorozat Vonósok alcímű matinéját (MűPa Üvegterem, január 8., tizenegy óra), ámde mi figyelmünket inkább a soros komolyzenei főesemény felé fordítjuk. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar szerdai Dvorák-koncertje tart méltán igényt e megnevezésre, elvégre Kocsis Zoltán ezen az estén a kiváló orosz csellóművészt, Natalia Gutmant vendégeli majd, s együtt fogják eljátszani nekünk a nagy Antonín h-moll gordonkaversenyét (Nemzeti Hangversenyterem, január 12., fél nyolc). Az első ízben a londoni Queen's Hallban bemutatott népszerű versenyművet azután a még populárisabb, legelőször a Carnegie Hallban közönség elé hömpölygő IX. szimfónia követi a programon. "Az Újvilágból" - e melléknevet viseli ez az 1893-ban megkomponált szimfónia, melynek az akkortájt az Egyesült Államokban működő Dvorák nem csak érdemes szerzője, de egyúttal pályázati elbírálója is volt. A koncertjárók egymást követő nemzedékei azóta persze zajosan visszaigazolták az elfogulatlannak tetsző ítéletet, így hát ebben a kérdésben aligha lenne érdemes új vizsgálatot elrendelni.

S végezetül, merthogy majd' elfeledtük: amennyiben valaki a Reszkessetek, betörők! filmzenéjét óhajtja koncertváltozatban hallani, úgy csakis a Budafoki Dohnányi Zenekar újévi hangversenyét (Nemzeti Hangversenyterem, január 8., fél nyolc) válassza!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.