mi a kotta? - Új év, újvilág

  • .
  • 2011. január 6.

Trafik

"Hegedű, hegedű, csak ezt ússzam meg valahogy!" - fohászkodott fel egykoron Salamon Béla a Vonósnégyes című örökbecsű bohózat főszerepében, s úgy lehet, ha nem kedvelnénk oly nagyon ezt a szépséges vonós instrumentumot, magunk is e fenti kiáltással rugaszkodnánk neki az elkövetkező napoknak. A hét domináns hangszere ugyanis a hegedű lesz, s ezen még az a sajnálatos hír sem változtat, mely szerint szombaton elmarad a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok Pusker Júliával közös Európa-köszöntő estje.
Így mindjárt hétfőn Baráti Kristóf hegedűestje vár minket a Bartók Emlékházba (január 10., hat óra), kedden pediglen Kelemen Barnabás áll össze koncertezni a Liszt Ferenc Kamarazenekarral a német nyelvű egyetemként is ismeretes Festetics-palota felette dekoratív közegében (január 11., hét óra). Ez utóbbi hangverseny a Bach család zenei univerzumát fogja megidézni, hiszen a 2. és a 3. Brandenburgi verseny között a legidősebb Bach fiú, Wilhelm Friedemann F-dúr szimfóniája is felhangzik majd. A papa legkedvesebb fia (festményünk mutatja), akinek háromszázadik születésnapjáról tavaly novemberben feledkeztünk meg, életében és utóéletében egyaránt kevés szerencsére lelt: az apjáért valósággal rajongó orgonavirtuóz nem csupán nehéz természetű férfiú volt, de ráadásul Bach halála után látványosan elanyátlanodott, helyesebben fogalmazva elapátlanodott. Utolsó éveit azután vigasztalan nyomorban töltötte, s eleddig az utókor sem kedvezett ennek a bizonnyal jobb sorsra érdemes herbertnek. Kedden elmuzsikálandó szimfóniája mindazonáltal fiatalkori alkotás, karrierjének felívelő, drezdai szakaszából.

A hét megannyi rokonszenves ifjúsági programot ígér, köztük az Utazás Symphoniába elnevezésű sorozat Vonósok alcímű matinéját (MűPa Üvegterem, január 8., tizenegy óra), ámde mi figyelmünket inkább a soros komolyzenei főesemény felé fordítjuk. A Nemzeti Filharmonikus Zenekar szerdai Dvorák-koncertje tart méltán igényt e megnevezésre, elvégre Kocsis Zoltán ezen az estén a kiváló orosz csellóművészt, Natalia Gutmant vendégeli majd, s együtt fogják eljátszani nekünk a nagy Antonín h-moll gordonkaversenyét (Nemzeti Hangversenyterem, január 12., fél nyolc). Az első ízben a londoni Queen's Hallban bemutatott népszerű versenyművet azután a még populárisabb, legelőször a Carnegie Hallban közönség elé hömpölygő IX. szimfónia követi a programon. "Az Újvilágból" - e melléknevet viseli ez az 1893-ban megkomponált szimfónia, melynek az akkortájt az Egyesült Államokban működő Dvorák nem csak érdemes szerzője, de egyúttal pályázati elbírálója is volt. A koncertjárók egymást követő nemzedékei azóta persze zajosan visszaigazolták az elfogulatlannak tetsző ítéletet, így hát ebben a kérdésben aligha lenne érdemes új vizsgálatot elrendelni.

S végezetül, merthogy majd' elfeledtük: amennyiben valaki a Reszkessetek, betörők! filmzenéjét óhajtja koncertváltozatban hallani, úgy csakis a Budafoki Dohnányi Zenekar újévi hangversenyét (Nemzeti Hangversenyterem, január 8., fél nyolc) válassza!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.