tévésmaci - A sül Aldo pizzériája előtt várakozik

  • .
  • 2009. április 23.

Trafik

Ómafa úr közbelépésétől mintha megnyugodtak volna kicsit a férfiak. A kezüket még mindig az asztalon tartották, de a vonások kisimultak.
Ugyan egy pissz, egy torokköszörülés sem hangzott, de már nem volt annyira feszült a csend, immár vágni csakugyan nem lehetett. Kese, mintha csak egy váratlan belépő, egy rosszkor odalépő felszolgáló szakította volna félbe, folytatta: végre a lényegre térhetek, a fák állítólag betegek, de ez hazugság, megvizsgáltattam egy finn szakértővel, simán okézta. A főváros mondja, hogy betegek, döntés született a kivágásról. Miért van az, hogy az emberek csak hülyéül tudnak beszélni, borzadt el magában Troché, még hogy "döntés született a kivágásról" - de ezúttal semmi jelét nem adta roszszallásának. Megszereztük a bizottságból a munkatervet, két hét múlva kezdik a vágást, és vagy három hétig eltartanak majd a munkák, tartanának. Ezzel szemben én kocsin hozatok Erdélyből favágókat holnapután este, amennyi kell, s ha most megegyezünk, másnap reggelre kivágják az egész nyárfasort. Azt is mondta a finn, hogy a nyárfából lesz a legdrágábban eladható gyufa. Ja, a gyufafaragáshoz is erdélyiek értenek a legjobban, ha el nem basszák - jegyezte meg Sztupa. S szavainak meglett a hatása, mindenki végre felengedett, úgy röhögtek, mint Kökörcsin tanár úr legjobb viccén. Troché fölemelte a poharát, és Kese felé nézett. Barátom, ellopni a Rákosi-fasort Csepelről, mio rispecto! Mi is mehetünk nyugodtan tévézni.

Pénteken (24-én) az m1-en 23.45-kor Tom Jones lesz, ami persze fura egy tészta, hisz mondjuk a világ regényirodalmának spiccéről ritkán esnek le érdemes adaptációk. Ez ellenben az, s nem mellesleg a free cinema egyik különleges ékessége is, ami legalább annyira köszönhető a főszereplő Albert Finneynek, mint Tony Richardson rendezőnek. Heti legjobb címünket lőjük el gyorsan: kedvencünkön, a film+2-n este tizenegykor a Lassú tűzön egy amerikai thriller Minni Driverrel. Ennek úgyszólván ellentéte az HBO-n 23.15-kor kezdődő Hideg nyomon, ami a legjobb Géza nevű rendező, Ben Affleck krimije Morgan Freemannel a főszerepben.

Szombaton dependens barátaink az RTL Klubon mulatnak; 22.50-kor megkezdődik ugyanis a Kill Bill című méregdrága szerencsétlenkedés vetítése. Elmondom hát mindenkinek, hogy az m2-n 21.05-kor a Ha.... című lejárt szavatossági idejű szalonforradalmazást közvetítik, ami arra utal, hogy a királyi televízió paktumra lépett az Egyesült Királysággal, mert ez már a második free izés darab a héten - fenséges, nem? A Duna este tízkor kérdez egy hülyét Szabad a csók? Válaszunk: nem, különben sem szeretjük a mai olasz filmeket. Az MGM-en fél kilenckor Brian De Palma John Travolta korai közreműködésével lekoppintja a Nagyítást, ami sokak szokása (Halál a hídon). Jó hírem van: ismét kódolt nap az HBO-n! Este nyolckor az Egyszer c. 2006-os ír filmmel, ami mellesleg a Művész moziban is látható a héten (vásznon, ugye), utána meg 22.45-kor Levelek Ivo Dzsimáról (mert még mindig tart a Gran Torino promója).

Vasárnap a film+2-n 23.50-kor Wilbur öngyilkos akar lenni, felteszszük, mert elolvasta a jövő heti tévéműsort. Az HBO-n 0.55-kor adott Az álom tudománya c. 2006-os film Gondry, a divatos cserépedény műve, egy rossz tréfa.

Hétfőn is maradunk az HBO-n: 21.30-kor a Borat - Kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika.

Kedden jön a Dunán minden celebek Miki bácsija, s 22.10-kor belefog a Jézus Krisztus horoszkópja c. kétségtelen fércművébe, melyben pont Hegedűs D. Géza énekli, hogy "kicsi az ország, sok a katona". S ha már az énekesek szóba jöttek, a Filmmúzeumon 21.35-kor Eszkimó asszony fázik, amiben az a jó, hogy úgy is mindenki a Bajnokok Ligáját nézi.

Szerdán a Filmmúzeum 21.40-kor egy légiós történetet tol, minek címét (az eredetit is) Rejtő Jenőtől lopták, mint én a lámpabelet: Menni vagy meghalni.

Csütörtökön a tv2-n 21.40-kor A Bourne-rejtély, a film+-n pedig este kilenckor az Alkonyattól pirkadatig - miből az következik, hogy tévézzen, akinek nyolc (8) édesanyja van.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.