tévésmaci - A sül behordja az ipari szalonnát

  • .
  • 2008. szeptember 4.

Trafik

Visszaemlékezéseiben lebbenti fel a fátylat a 100. születésnapját nemrég ünneplő kommunista veterán, hogy milyen volt, amikor irodalmi vonalra került a pártban.
Aczél elvtársnak akkoriban (utánanéztünk: madárnyílás idején) az volt a rögeszméje, hogy azokból is társutast kell faragni, akik semmilyen módon nem voltak kompatibilisek a rendszerrel. "Túl voltunk jócskán a nehezén, igazi 1956-os már nem is ült egy sem talán, bár kicsit beütött a ménkű, amikor a labdarúgó Eb elődöntőjében ismét le kellett feküdnünk a szovjet csapatnak. Neked fekszek le, nem ellened, mondogatták az elvtársak viccesen, de Aczél csapkodott, Biszku röhögött a markába... hol is tartottam..." Ilyen visszaemlékezést én még nem olvastam kötetben, olyan, mintha valaki minden szót leírt volna egy magnófelvételről, s az, ahogy van, ment is volna egyből a nyomdába. Avval folytatódik, hogy Zámbó Sanyi rosszul rúgta Liége-ben a tizenegyest, és a méltán híres katolikus költőt meghívatták egy konferenciára a SZU-ba, ami valami olyasmiről szólt, hogy a líra helye a megváltozott világunkban vagy a televízió szerepe a költészetben. Nos, hogy Pilinszky János járt-e valóban Harkovban, azt talán megtudjuk valamikor, de most, hogy szóba jött a tévé, nézzük inkább a műsort!

Pénteken (5-én) ráérünk későn hozzáfogni, de várunk is még pár napot. Hogy a dánok nem is depressziós filmeket csinálnak, nem is jódógukban, arra alighanem csekély bizonyítékkal szolgál a Dunán tizenegykor a 2005-ös Emberölés. Az MGM-en negyed egykor lesz egy 1980-as Frederick Forsyth-adaptáció Christopher Walkennel, de A háború kutyáiért igazán nem érdemes idő előtt hazajönni a diszkóból.

Szombaton veszünk dobozos sört, én és a vombatom, s megkérdezik tőlünk a metrón, hol kapható ilyen? A serdületlen népség már délután elkezdheti az izgérozást, 16.25-kor az RTL Klub Jumanjit ad. Robin Williams 1995-ös fellépése nyilván ma is hangulatos egy álmos szeptemberi délutánon. Este fél nyolc előtt öt perccel a filmplűn Szőke kóla: kedélyeskedés 2005-ből és a nyóckerből Majkával és Beleznay Endrével. Egy másik magyar nyolcker, akarom mondani nyolckor a Dunán, Ébredés (Elek Judit 1994-es filmjét nem feltétlenül eredeti címe miatt szeretjük). Kilenckor az m2-n egy franszia-olasz-portugéza film, még rosszabb a címe: A megtalált idő. Basszus, hol volt? A Sekély sírhantot mindenki ismeri, szintén '94-es, 22.05-kor lesz a Dunán. Legtrébb címe persze az m2-n 23.35-kor induló 2004-es hongkongi-kínai filmnek van: Adásunkat megszakítjuk.

Vasárnap születésnapja lehet Clint Eastwoodnak, talán a 200. Mindenesetre az m2 este kilenckor letolja a Nincs bocsánatot, az nagyon ciki szerintem. Az MGM meg éjjel (0.10) az Akasszátok őket magasra c. gyalázatot. Bele se fogjanak, öt perccel később már kezdődik a tv2-n az Utolsó tangó Párizsban. Kamu az is, de nem hangulattalan.

Hétfőn összenő, ami összetartozik: a filmplű nyomja este kilenc tízkor a Sin City c. blöfföt, amiről a honi szaklap azt bírta írni, halhatatlan klasszikus született, fene a gusztusukat. De oda is csap a konkurencia! Tíz perccel később a filmplű2 nekilát a 101 Reykjavík c. izlandi-dán alkoholmámornak, amiről tudható, hogy a 101 kiskutya folytatása pohárral a kézben.

Kedden nem, nem.

Szerdán eléneklem a szép hangomon, hogy én vagyok donnkihóte, lamancsa lovagja. És már meg sem kell nézni a La Mancha lovagját az MGM-en 18.15-kor, pedig az isteni Lollo van benne meg Peter O'Toole (1972). A Dunán este tízkor a Statiszták, egy lengyel film 2006-ból, a jó nevű Kinga Preisszel. Ha éjfél előtt tíz perccel visszaérnek az MGM-re, megcsíphetik az Oszkár-díjas Martyt 1955-ből. Piletti hentes szerepében azóta is Ernest Borgnine, akit persze sokkal jobban szeretünk a Konvoj mérges öreg rendőreként, de hát mi bunkesztániak vagyunk.

Csütörtökön mik vagyunk? Mint szerdán. Délelőtt az RTL Klubon Balfácán 11.35-kor, én szóltam. Anyám, humor a Filmműzeón: 20.00-kor Húsz óra. Szerintem a röhögtetést inkább bízzák Fantozzira! Értem?

Maguk meg ne tévézzenek, megtiltom!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.