tévésmaci - A sül mindig sérül

  • .
  • 2009. március 12.

Trafik

Sztupa állig begombolt ingben járt, Troché kigombolta a hasáig - ez volt tán a legszembeszökőbb különbözőség kettejük közt. Felületes szemlélők ebből messzemenő következtetéseket vontak le, olyanféléket, hogy Sztupa a karót nyelt, Troché a világfi.
Sztupa a mérnök, Troché a művész. Csak ilyen egy rugóra járó marhaságokat, miszerint Sztupa nem szereti a vicceket, Troché pedig hajlamos örökké játszani a turistát. A felületes szemlélők rendszerint később nagyon megbánták ezeket az elhamarkodott következtetéseket. Pedig nem is voltak ezek annyira alaptalanok, hiszen Troché például fél napig röhögött tele szájjal, amikor megtudta, hogy Schaffhausenben egy tizenhatodik században épült, erkélyes, tornyos, festett homlokzatú ház előtt lesz a találkozójuk dr. Ingeborg Johanssonnal. Na, bátyám - mondotta Sztupának -, te szépen kiválasztod a kismillió ilyen házból azt, amelyik előtt Ingeborg silbakol, addig én meg kimegyek, megnézem a Rajna vízesését, aztán megcsöngetsz, ha megvan. Ne aggódj, kinyomlak, s menten indulok, míg odaérek, csak elboldogulsz a nővel. Az a lényeg, hogy az ásványokról ne beszélj, mert az a szakterülete, és nyilván megeszik tégedet abból reggelire. Kérdezzél inkább valamit az Oslói Királyi Egyetemről, a tudósok imádják szidni a főnökeiket. Hátha megtudsz valamit Haraldról is (V., a király, a Glücksburg-házból - a szerk.), ami fontos lehet.

Ugyan már, ami fontos, az benne van a tévében. Nézzék csak!

Pénteken (13-án) magasan kezdünk, aki be meri kapcsolni a készüléket, ráfizet (ez egyéb napokon sem ritka).

Szombaton felnóbeldíjazom a vombatom. S először csak este háromnegyed tízkor nyerek rátekintést az ekránra, mert a Duna az Aranykapu c. fr.-ol. filmet nyomja 2006-ból kis szerelmemmel, Charlotte Gainsbourg-ral; ilyenformán mindegy is, hogy miről szól (a századforduló tömeges olasz emigrációjáról Ámerikába). Aki nincs oda Charlotte-ért, 22.10-kor válassza Sopsits Árpádot vagy Nagy Ferót, fene a gusztusát! A Céllövöldét az m1 adja. Ám az igazán perverzek, mint öreganyám (akit akkoriban képeztek át taxisofőrnek) az m2-re lépnek 23.10-kor, mert a világért ki nem hagynák az 1947-es svéd, fekete-fehér Hajó Indiába c. filmet. Ilyenek ezek a vikingek, hajóval intézkednek. A jó nagyit is akkor csípem a legjobban, amikor üveges szemmel karon ragad, s úgy mondogatja: viking vagyok, viking vagyok.

Vasárnap, a nemzet ünnepén nyilván merő formabontásból a bátor m1 leadja A Hídembert 21.20-kor. A tv2 23.10-kor a Fehér tenyérrel ünnepel (ja, ezt én is tanultam: "az új tenyér ünnepe"). Mér', Harry Ford és Tommy Lee a filmplűn este hétkor tán kokárdában kergetőzik (A szökevény)? Éjfél után tíz perccel az m2-n heti leghülyébb címünk, a Tiszta (fr.-kan.-ang.; 2004).

Hétfőn majom vagyok. Ti meg megnézitek nekem délben (13.00) a Mackenna aranyát. Már hogy megvan-e még? Szerintem nem kell a kutyának se, mert nem Omar a sheriff benne, hanem Gregory. De akkor kicsoda Omar, ha nem is Peckory? Örök titok.

Kedden minden rendben: pulóvert, kucsmát, hócipőt széttestált rabtársai közt, arcszíne, mint a falé, ment hólepte bitófa felé. Nos, nem biztos, hogy egész pontosan idéztem a Fókusz mai műsorának tartalmát, de jobb, ha utána se néznek. Helyette a nyilván ingyen adott Menzel-csomag egyik tagadhatatlan éke, a Pacsirták cérnaszálon 23.35-kor az m1-en. Déli kettőkor Hannibál tanár úr volt a Filmmúzón.

Szerdán egy még jobb Menzel-film, a Szeszélyes nyár a tegnapi időpontban, a tegnapi csatornán. Én persze a Vörös ló c. macedón filmet nézem, hogy a családban megint Nagy Sándornak szólítson mindenki (m2; 23.20). A Dunán este kilenckor volt A kedves lány (franszia, 2006-ból), s arról szólt, hogy a csaj a pszichiátrián belezúg egyik betegébe, vagy valami másról.

Csütörtökön masnit kötnék a tévémre, és nekiajándékoznám a komámnak. De végül az MGM-en 20.30-kor ráakadok a Szombat este, vasárnap reggelre, amit voltaképpen egyedül érdemes megnézni ezen héten. Vágják? Karel Reisz filmjében Albert Finney!

Ne tévézzenek, ha halakat adnak, a macskám is azt csinálja.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.