tévésmaci - A sül sört bont Jirka Holubeccel

  • .
  • 2009. június 4.

Trafik

Nem, Sztupa és Troché nem vesztek el a ködben, ott voltak minden kilométerkőnél, csak nem lehetett észrevenni őket. Tudják, hol van a régi balatoni úton a Vidikovács? Na, amikor a Kraz 255B típusú szovjet katonai tehergépkocsi, Mráz Péterrel a volánjánál feltépte a szoborpark kapuját, akkor ők a Vidikovács teraszáról valami szekszárdi rozé fölül kukkerolták, az ám, igazi katonai távcsővel, hogy mi történik.
"mafa úrral közvetlen kapcsolatban álltak, s azt is tudták, hogy Kesének - aki szintén nem vett részt a projekt operatív lebonyolításában, hanem azt öccsére, Pityura bízta - van úgymond rözervbe még egy Kraz 255B-je, ha valami baj történne. Pintér Imre ott parkolt vele, mindjárt Diósd alatt, a három tölgyfánál. Azt persze Kese sem és Trochéék sem tudták, hogy Pintér Imre nem tartotta be száz százalékig a reá vonatkozó parancsokat, és elhagyta - nem is kis időre - a vezetőfülkét, s ezalatt a motort sem járatta, az különben is hülyeség lett volna, mert annyira hangos volt, hogy elhallatszott Budafokig. Csak "mafa úr vette észre három nappal később, amikor már mindenen túl voltak. A végtelenségig precíz férfi pontról pontra ellenőrizte, hogy mentek a dolgok, s akkor látott meg a középső tölgyfán egy friss sebet. Pintér Imre bicsakjának a nyomát. Mi meg menjünk-e tévézni? Még szép.

Szombaton (6-án) régi szokásunkhoz híven kezdjük a napot a vacsorával, 18.20-kor a filmplű2-n 6:3, avagy játszd újra, Tutti! - elhiszik, ha azt mondom, hogy Tímár Péter ezen filmjének csak a címe ciki? 21.45-kor pedig jön - most is az HBO-ra - Borat. Vagyis megy, A kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika. S ha már az HBO szóba jött, ne feledkezzünk meg az m1-en 23.15-kor kezdődő Európa, Európa című Agnieszka Holland-filmről, melyben a lengyel művésznő egy zsidó fiút beléptet a Hitlerjugendbe, s mást is csinál vele: sós kútba teszi, onnan is kiveszi. De hogy jön ide az HBO? Úgy, hogy a mondott rendezőnő, Holland rendezett egy raklapnyi részt A drót című zseniális sorozatból. És ha már a hollandok is itt vannak, volt a Dunán 21.40-kor A ruha című 1996-os filmjük. Rögtön utána, 23.20-kor meg egy ír lesz, a Fatso gyorsbüféje, 2004-ből.

Vasárnap sem szállunk le az írekről, hiszen az m1 főműsoridőben hozza (20.10-kor) a Villámrandit. Kérdés, hogy konkurál-e vele a Dunán nyolckor elkezdett kínai Kis vörös virágok. De ehhez még azt adják hozzá, legyenek szívesek, hogy rögtön utána, szinte reklámszünet nélkül, 23.20-kor kezdik A cipő című fekete-fehér lett filmet. "h, hogy is ne! Nyugodtan elhihetik nekem, hogy rendelek egy pizza napoletánát a szomszéd utcában székelő Don Caluggierótól, s héttől tolom a filmplűn a Piedone, a zsaru című marhaságot, lelkiismeret-furdalás nélkül. Fekete-fehér lett művészet? Addig álljak vívóállásban!

Hétfőn csak Lenin tévézik, különösen a Kék fény azon epizódját szereti, amelyikben a postarablókról van szó. Állítólag ezt többször is bekérette, előbb a Szmolnijba, utána a Téli Palotába, aztán a mauzóleumba is - az őrök mesélték.

Kedden Lenin sem tévézik. Azt mondja, kivárja, míg újra lesz ER, amiről az jut eszembe, hogy jövő péntektől a Hallmarkon újra lesz Foyle háborúja, de ne dőljünk be: ismétlés, megin' elölről kezdik.

Szerdán egy kötelező gyakorlat ebédre (14.10-kor) az MGM-en, Sógorom, a zugügyvéd. S ha ezen a csatornán felejtjük a készüléket, fél hét előtt öt perccel kicsíphetünk egy igazi westernt. A Lovas katonákban olyan partiarcok szerepelnek, mint John Wayne vagy William Holden, persze az 1959-es filmmű rendezője sem kispályás, John Fordnak hívják. Iszunk egy Budweisert, s 22.45-kor visszajövünk az újabb John Wayne-lőorgiára, hogy A Scotland Yard vendégében is megmutassa, mit tud. De én, a művészfilmek nagy barátja természetesen már fél tízkor a Dunára kapcsoltam, hogy megnézzem az Amit a Nap lát című 2006-os lengyel filmet, mert amit a Nap lát, azt Smacinak is látnia kell.

Csütörtökön mi lesz? Megin' tutira semmi, hétből csak három napot lehet tévézni! De annyit sem érdemes.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.