tévésmaci - A sün horoszkópja

  • .
  • 2007. december 20.

Trafik

Itt a szilveszter és a többi hasonló egyházi és kétkezi ünnep, nyakunkon a multikkal szövetkezett papság, meg a rettenetes tévéműsor. Az emberek viccelődnek, az aprónép megajándékozza a kalapból kihúzott osztálytársait, a süldő korú sertésekre nehéz napok várnak, pusztul a halállomány, szóval mindenki meghülyül, de legjobban mégiscsak az örökké vidám smaci.
Féktelen jókedvében csupa olyasmit csinál, amit oldalas társai, Csili, Csont, Hordó és Feszt. Sőt, feszt olyanokat csinál: elmegy a Sündance Fesztiválra, s táncol örömében. Majd felkeres egy zenepavilont, és a fülibe húzatja valamelyik Süntóven szimfóniából a sörömódát, amihez a Sünzenész nyilván bort ajánlana, mondván: sünre bor - mindenkor! Aztán smaci elmegy a Sündérkert étterembe, és megrendeli a szokásosat a süncértől. Utána hazamegy, s mert még mindig sünre éhes, elkészít bécsinek egy óriási sünfület, irdatlanul gigászi sünfület, és hamm, bekapja. Majd, mint aki jól végezte a dolgát, bekapcsolja a tévét, ahol

pénteken (21-én) korán reggel találkozom Zero Mostellal, nyilván azért, mert megtudta, hogy van Woody Allen-interjú a lapban (A jónevű senki - Stróman; 9.25; HBO). Ne is haragudjanak, a Zone Európán 8.25-kor kezdődő Az oberwaldi titokra én nem tudok felkelni. Bár tíz negyvenkor lehet, hogy fél szemmel visszajövök erre a csatornára Woodyról, mert Moszkva tér lesz, és félek, hogy a rendező kikérdezi, jobb az óvatosság, ezt javaslom maguknak is, mit lehessen tudni. Éjjel negyed tizenkettőkor Rob Royt ad a tv2. De hiába ez a legibuszosabb Skóciában játszódó szoknyaverseny, hiába csúfkodik Tim Roth Jessica Lange-gel benne, van mégis egy hibája. Konkrétan az, hogy nem várja meg a Viasat3-on tíz óra öt perckor elkezdett Veszedelmes viszonyok végit. Frearsszel és John Malkovich-csal szemben semmi esélye.

Szombaton maradunk a filmes csatornákon. Milyen vombat? Megígértük, hogy mindig szólunk, ha A vörös Pimpernel felüti a fejét. Most! A Filmmúzeumon, délután fél négy előtt tíz perccel. Az HBO-n este tízkor Fedőneve: Donnie Brasco. De ki az az Al Pacino? Olyat én nem ismerek, alszom, mint a bunda. Akkor tej.

Vasárnap Hóvirágünnep 14.15-kor az m1-en, tudják, sör, vaddisznó, csehek, kiskerttulajdonosok, miszerint zahrádkári és a többi baromság, Hrabal, Menzel. Szerencsére én már 13.40-kor elkezdtem nézni a Dunán A Pál utcai fiúkat. Gondolják, abbahagyom?

Hétfőn, szentisten: Tartózkodó érzelem! Este tíz óra ötkor az m1-en ott leszek a BBC-vel. Az milyen, hogy a tv2 reggel 8.25-kor lenyomja a Babe-et? Aki még nem vette meg a szilveszteri malacot, biztos rögtön utána rohan. Háromnegyed kilenckor a heti leghülyébb címünk bronzérmese, a Sztárom a párom, dettó tv2, mint az éjjel 2.10-es Fekete tulipán is. Helyesen persze tulipánt, lásd Tartózkodó kérelem. Az m2-n 21.35-kor Tűzszekerek. Reméljük, az a Vangelis is jó gyorsan tud futni, mert már biztos a nyomában az ízlésrendőrség.

Kedden a papság miatt nincs E.R.! Beírok a tévének! Van viszont 13.40-kor az m1-en Chaplin, a Nagyvárosi fények, de az én giccsadómat már elvitte a Vangelis.

Szerdán nincs Dr. House - mi van itt, ha karácsonykor rosszul lesz valaki? Biztos erről is az eü. reform tehet.

Csütörtökön mit mond be a tévé? Azt, hogy milyen nap van. Azt megmondhatom én is: más.

Pénteken én, ugye, már túlórázom. De a Zone Európán reggel tízkor nyomott A sánta galamb c. spanyol izéért maradok. Oda kell adnom neki a hülye címek ezüstérmit. 16.10-kor a tv2-n Jurassic Park? Mi vagyok én, raptor?

Szombaton Spencer Tracy és Katherine Hepburn az m1-en 14.05-kor Az év asszonyában, rögtön utána Pókfoci. Este Csinibaba 20.45-kor a tv2-n. Majmoknak nyóckor a Zone Európán Veszett a világ, rendezte David Giccs.

Vasárnap este kilenckor Bomlott Boudu beköltözött 21.10-kor a tv2-n. Ha ismernék a filmtörténetet, akkor tudnák, hogy ez csak valami hülye rimékje lehet a Vízből kimentett Boudunak, s mint ilyen, nem is az első. Ebben Depardieu ég. 21.50-kor Kontroll a Dunán. Este nyolckor persze volt egy My Fair Lady az m2-n, de teszek dr. Higginsre, dolgozott ő már a sürgősségin? Na, ugye. Nem egy nagy szám az aranyérem: Makacs tata, délben az HBO-n. Szerintem se.

Hétfőn trombitáljanak. Műsorsünet!

Kedden kezdjenek új életet. Már nem is mondom: újév miatt nem lesz E.R.! Csak némán kidobom a tévét. Jobban teszik, ha maguk is.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”