tévésmaci - Fusson, akinek nincs süle

  • .
  • 2008. november 6.

Trafik

Sárgásvörösen izzott a kályha fala, s a fahasábok biztatóan ropogtak, mégsem lehet azt mondani, hogy a váróteremben meleg lett volna. Trochénak izzadt ugyan a homloka, de a keze a levágott ujjú kesztyűben is fázott.
Odakint sötét volt, és süvöltött a szél. Sztupa az ablak sarkában lerakódott havat bámulta. Még az a kis meleg is menten elillant, amikor, mint az ólommadár, az a kicsi öregember bekecmergett az ajtón. Végre nagy nehezen becsukta maga után, és máris Sztupa felé fordult: - Nagy nap ez a mai, bátyuska! - Sztupa rá sem hederített, meredten bámulta az ablakot, tudta, hogy Troché úgyis reagál. - Ha meg nem sértem, Anatolij Szergejevics, miért lenne már nagy nap pont ez a mai? - Ma jön a posta, galambocska! A 7.20-as kijevi vonat hozza a postát. Sokan levelet, lapokat kapnak, de nem is ez a fő. Ez a postajárat hozza Konsztantyin Fjodorovics lelkét! - Erre már Sztupa is felkapta a fejét: - Kiét, öregapám? - Hát a sztaroszta lelke érkezik. Duplafalú ládában hozzák Kijevből. Megláthatják, mindjárt itt lesz az, 10 perc múlva érkezik. A Kamennij Moszt-i állomásfőnök már jelezte is, hogy áthaladt a szerelvény. - És valóban. A következő 10 perc valahogy izgatottabban telt. Az öreg a zsebéből eszegetett mindenféle morzsákat. Troché fel-alá sétált a váróterem teljes hosszában. Sztupa bámulta az ablak sarkába rakódó havat. S egyszer csak szikraeső rajzolódott az égre, a hó mögött, hosszú vonatfütty hallatszott, és a kijevi vonat tényleg befutott. Végre. Mehetünk tévét nézni.

Pénteken (november 7-én) a NOSZF ünnepén elmerenghetünk az immár nagykorúvá érett rendszerváltás mibenlétén. Ne fáradjanak, megmondom: az a különbség, hogy az átkosban rendszerellenesnek számított a jófejség, ma pedig rendszerbarátnak. Mindegy, így is, úgy is nagyon ciki. Állításom igazolásául a Duna Tv-n 23.35 perckor megtekinthető az Agitátorok (ami nem a Mély torok második része - kár) című 1969-es magyar (dezső) film.

Szombaton este háromnegyed hétkor a Filmműzeón megnézem a Királylány a feleségemet. Rögtön utána 20.30-kor Bacsó Péter lead ugyanott egy Riasztólövést. Azt meg az nézi meg, akinek nyolc anyja van. Kicsit később vetélkedő indul a kanálisok között. 22.55-kor az m1 a Hairt indítja, ugyanekkor kezdődik az RTL Klubon a Mátrix. Fél óra múlva a TV2 magát a nagy Tarantulát veti be. Grindhouse - halálbiztos című tavalyi filmjét én ugyan még nem láttam, de most sem tervezem, jöjjön, aminek jönnie kell.

Vasárnap 22.35-kor már a Dunán vagyok, ahol is kezdődik heti leghülyébb címünk, egy 2004-es görög filmmű. A Trilógia - Könnyező mező olyan unalmas lesz, mint az összes többi Angelopulosz-film (tudják, a csávó, akit annyira szeret a FIPRESCI). Annak van igaza, aki már fél tíz óta az V. Henrik 1944-es kiszerelését nézi feliratozva a Filmműzeón. Ez a hétvége a gondolatjellel elválasztott kretén címek jegyében telik, hiszen Johnny Depp és John Malkovich is fellép az ugyancsak 2004-es, ám angol Rochester grófja - Pokoli kéj c. nyilvánvaló baromságban, amit 00.20-kor kezd sugározni a TV2.

Hétfőn a szokott 22.35-kor a Duna Tv tovább sokkíroz avval, hogy milyen szar volt az ancien régime alatt. A Büntetőexpedíciót 1970-ben követte el Magyar Dezső. Bár az sem járt jobban, aki délelőtt 10-kor a Mágnás Miskát, déli kettőkor pedig az Egy szerelem három éjszakáját nézte a Filmműzeón.

Kedden valami nagy lengyel kázus lehet, minimum a vodka ünnepe, hisz a Duna nyolc órakor már a Gdyniai mérleggel fáraszt, hogy aztán az európai álfilm egyik csúcsblöffjével, a Veronika kettős életével húzza ránk a vizes lepedőt 22.30-kor. A Filmműzeón reggel 10-kor volt már egy felejtős Jancsó, a Még kér a nép. 21.25-kor pedig egy középfajú Gyarmathy Lívia, az Egy kicsit én, egy kicsit te.

Szerdán hál'istennek semmi.

Csütörtökön jön az én időm, déli háromnegyed egykor megnézem ezredszer a Vissza a jövőbe c. dedós baromságot. Maguk viszont várhatnak kettőig, és akkor nézik a Filmműzeón a Hannibál tanár urat. Ne tévézzenek egyáltalán, mert csúnyán megárt az!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."