étel, hordó - STEFÁNIA KULTURÁLIS KÖZPONT

  • .
  • 2008. november 6.

Trafik

Valaha a Magyar Néphadsereg Művelődési Házának (MNMH) nevezték a Stefánia (akkor Népstadion) úti Stefánia-palotához ragasztott bumfordi építészeti baklövést, ami akkoriban (hetvenes-nyolcvanas évek fordulója) a modernizmust próbálta kifejezésre juttatni. De nemcsak építészetileg, "tartalmában" is.
Mozijában premier előtti filmeket vetítettek, éttermét legendák övezték. Az újdonság erejével hatott az is, hogy az MNMH-ba már egyszerű civil is betehette lábát, bár kétségtelen, hogy a ház haszonélvezői elsősorban a honvéd tisztikar tagjai (illetve hozzátartozóik) voltak, akik hatalmas kedvezményekkel vehették igénybe a szolgáltatásokat.

Mondhatnánk, hogy az elmúlt húsz évben az idő nem múlt el nyomtalanul, csak éppenséggel nem lenne igaz. A házban ma már nem vetítenek premier előtti filmeket, és vélhetően a katonatisztek sem tudnak bevacsorálni 25 forintból, de az a bizonyos atmoszféra - amiről az idősebbeknek az emberarcú szocializmus kifejezés ugrik be -, úgy tűnik, átütött minden fékezésen és kanyaron. Elég, ha annyit mondunk: "hétvégenként Arató-disco" (bővebben: Szőnyei Tamás: Nyilván tartottak, Magyar Narancs-Tihany-Rév 2005, 655-656. o.), máris elfog valamiféle kéjes borzongás. Ráadásul látogatásunk idején épp egy termékforgalmazós, táplálékkiegészítős, kisegyházi szertartásra emlékeztető konferencia zajlik, egy rakás jegyzetelő konditerem-akrobatával.

Az étteremben viszont teljesen más közönség foglal helyet a szinte világítóan fehér abrosszal borított asztaloknál. Megállapíthatjuk, hogy a Stefánia-palota családi ebédek kedvelt színhelye. Ha nem rideg, energiatakarékos izzók szórnák a fényt, akár elegánsnak mondhatnánk az egészet, így azonban a makulátlanság ellenére is valamiféle menzajelleg dominál.

Ezek után nem csoda, hogy napi menüt kérünk, ami - meglepő módon - szombaton is kapható. A paszternákkrémlevesből, rukkolás salátaágyon heverő csirkemellből és kávéhabos piskótából álló sor mindössze 1500 Ft, és nincsen rá egy rossz szavunk sem. Mennyisége megfelelő, "műfajában" párját ritkítja, sőt megkockáztatjuk, hogy más súlycsoportban (ahol már nem csak az "ehetőség" a kritérium) is eséllyel indulna. Sajnos ugyanez nem mondható el a maceszgombóclevesről (650 Ft), az pontosan olyan, mint egy közepes májgombócleves. A harcsapaprikásról még kevésbé (2150 Ft), azt a kapros sztrapacska sem menti meg a teljes érdektelenségtől. Ellenben a csülkös, káposztás sztrapacska (1390 Ft) érdekes. Ahogy az lenni szokott, előre gyártottnak tűnő galuskát kapunk, viszont a feltétekre nem panaszkodhatunk. A hús, a káposzta és a juhtúró összeállt, mint a tehetséges rocktrió, hogy aztán erőteljes és reményekre jogosító produkciót mutasson be egy igen silány színpadon.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.