tévésmaci - Kijöttek-e már az ecsetfülűek?

  • .
  • 2010. április 8.

Trafik

Amikor a szobor felszállni s repülni készült, Sztupa és Troché direkt úgy öltöztek, mintha sima hétköznap lenne. A megszokott kényelmes darabjaik közül válogattak, a rendesnél kicsit nagyobb gondossággal, hogyan is lehetnének még önmaguk számára is minél kevésbé feltűnők.
Ám ahogy mentek a Kalamár József utca felől a Béke térre, egyre inkább jelmeznek érezték a gönceiket. Nyár volt, alig viseltek egy kigombolt inget, egy könnyű nadrágot. Troché sortban jött, Sztupa espadrit húzott a lábára, zokni nélkül. Már volt egy kisebbfajta csődület a focipálya főbejárata előtt, de mindenki csak óvatosan nyújtogatta a nyakát az "Olvasó munkás" szobra felé. Azon persze még nem látszott, hogy mire készül, csak ült és olvasott, még csak nem is lapozott. Sztupa magában mérgelődött, hogy mehetett ki a hír. Honnan tudják ezek, hogy itt lesz valami? Lett is, mintha csak épp rájuk várt volna a fölgyűrt ingujjú bronzalak. Van Budán, tán a XII. kerületben egy változata kőből is - futott át Troché agyán, de egy ismerős alak hirtelen feltűnése elterelte a gondolatait. "mafa úr lépett ki váratlanul a tömegből, s egy különösen széles taglejtéssel beintett, mint valami híres karmester, ünnepelt dirigens a világ híres koncerttermeiből. És jelére a szobor minden különösebb fakszni nélkül hozzáfogott... Mint mi péntekenként a tévézéshez.

Pénteken (9-én) miénk a boksz, az MGM-en hét után öt perccel kiokosodunk a Muhammad Ali című dokumentumfilmből, hogy aztán maga Will Smith se tudjon átverni 21.20-kor a ViaSat3-on, az Aliban - én persze leginkább Johnny Wakelin ez irányú munkásságát kamázom, de azt önök úgysem ismerik. Így fanyalodjanak nyugodtan az m1-en 21.40-kor kezdődő Párizs, Texasra, mert abban a Bodnár Erika úgy szinkronizál, mint egy frrranszia istennő. Ugyanekkor persze lesz az XXY az m2-n, ami egy 2007-es argentin darab, amilyen zsiráfot nem mindennap mutat a tévé. Ugyanitt 0.20-kor A vadászat, egy 1967-es amerikai film, melyben a poétikusan ifjú Jack Nicholson westernkedik (rajongók: két évvel járunk a Szelíd motorosok előtt!).

Szombaton ausztrál küldöttség érkezik a parlamentbe, s a kampánycsendet megtörve bejelentik, hogy a vombatom tökéletes selymes szőrű házi kedvenc, majd díjat veszek át. Ezzel szemben a szerencsétlenebb sorsú néposztályok megtekintik a televízióban (Duna) Quentin Tarantino Ponyvaregény című filmjét, 22.10-kor. A magam részéről viszont csak annyit üzennék a tévé elől, hogy itt fekszünk, Sándor, vidd hírül a spártaiaknak, hogy az RTL Klubon 21.35-kor elkezdtük nézni a 300 című filmet, melyben Jimmy McNulty detektív lép fel a thermopülai szorosban, és zsír a frizkója.

Vasárnap az ekrán helyett ukránt választjuk. Jó, akkor az urnákat.

Hétfőn Monte Cristo grófjának viszonylag friss, 2002-es kettes kiszerelését szállítja a ViaSat3 James Caviezellel, aki olyan jó volt ebben a szakágban, hogy két év múlva már Jesus Cristóban versenyzett a híres tréner, Mel Gibson keze alatt (A passió).

Kedden látható az egyetlen olyan film a héten, amiért valóban érdemes bekapcsolni a tévét: este kilenckor a Filmmúzeumon Ködös utak. Vigyázat, a jövő héten feleltetés lesz belőle! Súgok: az alacsony, ám sűrű Jean Gabin szembenéz Ete Zabellel, hogy mi legyen a nővel.

Szerdán Truffa Feri jó című, ám enyhén stupid fontoskodása matinéra a tv2-n (11.20, 451· Fahrenheit). Ahogy a német mondja: Guten Fahrenheit! A magyar frankofília e kis büszkeségében tűzoltónak látszó könyvégetők rohangálnak a közeli jövőben. Az MGM-en pedig Tony Curtis és Sidney Poitier rongyolnak ezerrel a sittről egy szál bilincsben, de mondhatjuk szebben is: 20.30-kor A megbilincseltek kilincselnek, vagy ahogy a híres művésznő énekli: Kilincs mí szoftli.

Csütörtökön összehívjuk a vésztanácsot, mert elég rossz a tévéműsor, s ez nem maradhat így. Ám mondok én valamit, ha véletlenül elintéznénk, hogy eztán jó legyen, akkor se tévézzenek, mert mit mondanak majd a végelszámoláskor? Hogy éltem száz évet, amiből ötvenet a tévé előtt? Nem lesz az kicsit ciki?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.