tévésmaci - Kutyából nem lesz pilóta

  • .
  • 2011. június 2.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché azon a gyönyörű legelőn meglátták az egyszarvút, minden olyan volt, mint amilyennek már sokszor elképzelték. A monocerosznak tényleg lófeje volt, és tényleg lóteste - a többi is mind stimmelt, a színek, a formák, a végén az oroszlánfarok is.
Csak az a kutya mit keres itt, azt ki küldte? Mindegy, valamit csinálni kell, azért jöttek, hogy befogják az unikornist, ha kell, viszik a spicckutyát is. Brokita, az állatorvosék szökött kutyája észrevette ugyan őket, ahogy - szinte szerencsétlenül - állnak a legelő szélén, de (elég ügyetlenül) úgy tett, mintha nem törődne velük, továbbra is az egyszarvú körül ugrabugrált, ám egy idő után annak is feltűnt, hogy a szeme sarkából folyton azt a két bámészkodót figyeli. Hirtelen irányváltoztatással a legelő széle felé iramodott, a spicc a nyomában, mintha nekijük akarna rontani, rosszabb esetben felnyársalná őket a szarvával. Várták, nem várták, számítottak rá vagy sem, Sztupa és Troché azonnal reagáltak, elmúlt róluk rögtön minden földbegyökereződés. Finoman elléptek egymás mellől, éppen csak annyira, hogy ne egy, hanem két célpontot nyújtsanak, de ha kell, ismét egymás mellé tudjanak kerülni. Hogy a helyzet még komplikáltabb legyen, e pillanatban érkezett meg "mafa és Vonyarc is lélekszakadva a Szenesbe, lihegtek, fújtattak, futva tették meg az utat a Kacsaúsztatótól idáig. Vonyarc mintha tegnap még nem is menekült volna Sztupa és Troché elől a tó közepére, most egyenesen odavágódott melléjük, szikrázott a szeme, kidüllesztette a mellkasát, és igyekezett minél egyenletesebben lélegezni. "mafa is odaért. Mi meg eljöttünk tévézni.

Pénteken (3-án) miután az eddig mulasztók letudták a napközbeni sztenderdeket (háromkor Tizenkét dühös ember a Filmmúzeumon, rögtön utána Estély habfürdővel, majd fél nyolc előtt a film+2-n Rocky Horror Picture Show), kilenc után választanunk kell, nem kevesebből, mint magából az időből. 21.10-kor a film+-n Total Recall - Az emlékmás (1990) a bulvár aktuális kedvencével, Schwarzeneggerrel, 21.40-kor pedig az m1-en Terry Gilliam vezet mindenkit az orránál fogva a sherwoodi erdőből egészen a Titanicra az 1981-es Időbanditák segítségével.

Szombaton a Cinemax John Cassavetes dolgainak tárgyalásában este fél tíz előtt ér el az Egy hatás alatt álló nőig. Ha ez nem így lenne, nyugodtan mondhatnám, hogy hagyják a fenébe a tévézést az egész hétvégén, hisz annyi minden mást lehet csinálni.

Vasárnap például a javíthatatlanok csekkolhatják az MGM-en 18.25-kor az 1997-es Tizenkét dühös ember megtekintésével a pénteken látottakat. Egész pontosan azt, hogy miért is marhaság általában a remake. Nyilván csinálni megéri, de nézni biztosan nem.

Hétfőn délután három előtt a Filmmúzeum ezredszer leadja régi kedvencünket, A spessarti fogadót, aminek bár módfelett kevés köze van Hauff meséihez, de attól még vicces nekiveselkedés, és kortörténeti tünetként jól hasznosítható. Az MGM westernnapjának érdekessége a 18.15-kor kezdődő Kitaszítva (Nincs bocsánat) 1960-ból. Az általában szép fehér hölgyeket adó Audrey Hepburn itt elrabolt indián lányt ad, akit valahai övéi igyekeznek visszaszerezni Burt Lancaster családjától. A filmet John Huston rendezte. A Cinemaxon is lesz egy western este 10-kor, igaz, spagetti: A Jó, a Rossz és a Csúf. Előtte nyolctól a saját kukájából dolgozó m1 lejátssza a Nápolyt látni és... c. 1972-es magyar vígjátékot - felteszem, ugyancsak mint kortünetet.

Kedden éjjel, 1.15-kor a Cinemaxon megy a világ nyilván legjobb filmje, a Florida, a paradicsom.

Szerdán este kilenckor a Filmmúzeum a videokorszak hajnalának bűnösen népszerű marhaságával keresi kedvünk, lehet, hogy én is megnézem a Részeges karatemestert - csak tréfáltam. Ellenben 0.25-től a Meggyónom című 1953-as Hitchcock-remek nyilván megéri, hogy fennmaradjunk. Fél kilenctől az MGM-en volt Fellini: Róma és utána rögtön Hair, mely művekkel szerencsére máris visszaértünk a startvonalra, a notórius mulasztókhoz. Úgyhogy itt a vége, pá, önök se mondjanak csütörtököt!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.