tévésmaci - Zsiráfok a napon

  • .
  • 2010. július 15.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché átmentek az utca túlsó oldalára, sírtak a lányok, és leállt egy kis időre a forgalom is. A televízióban a kedves bemondónő megszakította az adást, kedves nézőink, megszakítjuk adásunkat (a holdraszállást közvetítették, vidéki színészek előadásában), az útinform rendkívüli hírei következnek, torlódás alakult ki.
De az egész nem tartott sokáig, csak amíg két ember, te vagy én átmegyünk egy nem is túl széles, bár kétségkívül lejtős utcán. Igaz, ennek a lejtésnek sem volt különösebb jelentősége, mert Sztupa és Troché a lehető legrövidebb utat választották, gyakorlatilag az út hossztengelyére eső merőlegest. Mégis, ahogy átmentek, kicsit hangosabban vert a szíve a dolgozóknak, és a bámészkodók lába is földbe gyökerezett egy pillanatra, és még aztán sem mozdultak, amikor már tovább tudtak volna lépni, érezték ugyan, hogy felszabadul a lábuk, de maradtak, és türelmesen végignézték, ahogy Sztupa és Troché átérnek az utca túlsó oldalára. Talán az is érdekes volt, hogy az utca árnyékos, gesztenyefás oldaláról mentek - a nagy melegben - a napos, csupasz oldalára. Nem tudták, ki lakik ezen oldalon, s azt sem, kiket hagytak ott, a másikon. De maguk is tisztában voltak vele, hogy megtették a döntő lépést, lépéseket, ám ez közel sem kavarta fel őket annyira, mint a körülöttük állókat, vagy azokat, akik másodkézből értesültek az esetről. Szerintem menjünk is tévézni, mert attól nyilván sokkal jobb lesz nekünk.

Pénteken (16-án) talán megér egy kísérletet az m2-n este tíz után adott brazil szatíra. Címe: Ahová a pápa is gyalog jár. Akkor most csináljuk azt, hogy önök utánanéznek a neten, hogy mi az ördög is ez, én meg elképzelem, ahogy Raczi teljes menetfelszerelésben lezúz a Blahán, a körúti részen, az egykori Bástya mozi (ma bank) felőli sloziba. Leszurkolja a belépőt, s a közönség minden tagja önfeledten felé fordul, hogy nézzed, ezt a csávót láttam már a tévében. Nos, kinek a verziója jobb, az enyimé vagy, amit a neten leltek?

Szombaton, ha délután (17.20-kor) kihagyjuk a Montreali bankrablást a Filmmúzeumon, akkor csupa szintén ismeretlen műtárgyhoz lesz szerencsénk. Én még gondolkozom, hogy kihagyjam-e, mert eléggé bírom, ha Belmondo bohócnak öltözve rabol bankot, és a fiatal Kim Cattrall kifejezetten a fiatal Muszte Annára emlékeztet engem, bár a szép idők tagadhatatlanul véget értek - legalábbis a tévében. 21.20-kor a Dunán kezdődik A király táncol című 2000-es belg.-fr.-ném. film, melyben (most én megyek a netre, önök meg képzeljék el, hogy lassúznak Elvisszel) az udvari muzsikus ráizgul kicsinyt a Napkirályra, és sok a csillogás. Hát, én asszem' inkább kivárom az m2-n 22.35-kor kezdődő Nyomortúra című 2006-os osztrák-nszk kompozíciót, melyet tán láttunk már, két jófej heccből átvisz egy valaha jobb napokat látó, de most épp alvó klosárdoszt a német-cseh határon, ami szép és nemes dolog, tudván, hogy unió már van, de Schengen még nincs.

Vasárnap a jelentősebb konyakról elnevezett grúz Joszeliani filmrendező, ha örmény lenne, nyilván Ararátnak hívnák, ha magyar, Lánchídnak, ha kínai, akkor meg Napóleonnak, szóval a mondott veterán készített ilyen csehes, aranyoskodó filmet a parkban elvetemülten dohányzó párizsi nyugdíjasokról, és ünnepelte érte hoszszan a magát szeretettel úgy felejtő frankofil intelligencia - adjatok egy kanalat! A mű címe már olyan lila, mint az ultra viola: 'szi kertek, a vombatom aszondta, ha még egyszer leírom, hogy a távolban elpattan egy húr, feljelent Moldova Györgynél. Indulhatsz, kocsog!

Hétfőn éjjel Chaplin rendetlenkedik újra az m1-en, 1.45-kor a Semmittevőkben. Én ugyan nem néztem, de kezdődött ugyanitt az első két résszel egy négyrészes olasz krimi, a címe: Azazel nevében.

Kedden filmesztétika bukott szamaraknak: este kilenckor Szindbád, utána meg A vágy titokzatos tárgya a Filmmúzeumon. Éjjel ismét m1 1.55-kor Egy nap boldogság.

Szerdán kisszünet.

Csütörtökön Az utolsó pillantás c. mexikói koszt 22.50-kor a Dunán. Most ehhez a sok bóvlihoz milyen képet keressek?

No tévé, baby!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”