Feltételes megálló (Rákóczi pékség)

  • -kõrizs -
  • 1999. április 29.

Tranzit

Magyar Borok HázaBp. I., Szentháromság tér 6. Telefon: 212-1031 Nyitva: hétfőtől vasárnapig, 11-19 óráig Belépődíj: 2000 Ft Habsburg Ottó szerint a magyar ember bort iszik.
De erre ne vegyünk mérget. Hogy a többség mit iszik bor gyanánt, azt a pénzügyőrség is csak találgatja, a többiek vagy nem szeretik, vagy igen, de akkor annál ritkábban isszák, inkább gyűjtik, vagy legfeljebb kóstolgatják. Ez utóbbihoz ideális terep a Magyar Borok Háza.

A ház voltaképpen - és nagyon helyesen -egy pince, amely a Hilton főbejáratával szembeni kapualjból nyílik, mindjárt balra. Tartozik hozzá még egy konferenciaterem is: ennek szintén megvannak a maga értékei, a szobafalon például - mint Jabbáén a Han Solo - megtekinthető Naomi mellszobra marhabőrből (készült az eredetiről levett gipszminta után), de a nem éppen olcsó belépődíj azért mégis inkább odalenn térül meg.

Ne kerteljünk: nevéhez méltóan a Magyar Borok Háza az a hely, ahol kétezer forintból messze a legnívósabban lehet hazánkban berúgni. Vezetőnk, aki teljes munkaidőben kísérgeti és kínálja a látogatókat, mégsem panaszkodik gyakori másnaposságra. Egyrészt nem kóstolja végig mindig mindegyik tételt, másrészt az itteni minőség mellett fejfájásról már szó sem lehet. A jó borok rendszeres kóstolása inkább azzal a veszéllyel jár, hogy az ember utána már nem tudja meginni az átlagos rosszat: így lesz a kulturált borivóból rendszeres sörfogyasztó.

Egy frissen érkezett tizenkét literes palackot vizsgálgatva csak úgy tréfából előkerülnek a dugóhúzók, a kísérő fiúk úgy beszélnek róluk, mint a cowboyok a coltjukról: "teflonacél spirál, nem nyúlik ki ezer palack után, mint a másik, görbített penge a kapszula felvágásához, érted, hatszögletű csapolás, ennek, apa, helyén marad a nyele, ha csavarod." De különben is a legritkább esetben nyitnak ki üveget a látogatók kedvéért, csak akkor, ha külön kifizetik.

Ez azért nem olyan nagy csapás, mert általában ötven-hatvan különféle tétel van nyitva, hétről hétre más és más. Kísérőt előre bejelentett társaság mindenképpen kaphat, ha kér, de sok olyan érdeklődő van, aki nem szereti, ha ott zsezsegnek körülötte a szakértők. Az ilyen látogatók inkább egymásnak magyarázgatnak, de ekkor semmi sem garantálja, hogy a sauvignon blanc-ban észreveszik a bodzát, vagy hogy a száraz szamorodni furcsa illatát nem sikerül a zöld dióéval azonosítani.

A belépéskor térképet kapunk a 400 négyzetméteres bemutatópincéhez. Van egy másik pince is, a raktár, plusz a vár kazamatái, de az oda nyíló vasajtóról elveszett a kar, és eddig még nem sikerült másikat szerezni. A hely alaprajza egyébként olyan, mint egy bizánci templomé: a javasolt útvonal az Észak-, majd Dél-Dunántúlról az Alföldön át Észak-Magyarországig vezet, a végén, a szentélyben Tokajjal.

A pince legdrágább - és értelemszerűen nem kóstoltatott - bora egy 1993-as tokaji esszencia, de ez nem is igazi bor, csak az a lé, ami saját súlyuk nyomására kicsöpög az egymásra halmozott aszúszemekből (75 ezer forint). Kóstolhatunk viszont olyan cserszegi fűszerest, ami tavaly az Év Bora volt Angliában (és mégis csak 500 forint belőle egy üveg a közértben), vagy olyan szürkebarátot, amelyik nem elég, hogy rozénak néz ki, de lila műanyag dugóval van lezárva. (Mert még a legjobb minőségű portugál parafától is dugós lehet néha a bor.)

Kóstolás közben mintegy mellesleg a "Mi a magyar?" kérdésre is választ kapunk. Magyar az, ami magyar földön termett: az osztrák Franz Weninger 1997-es új-kishordós érlelésű soproni kékfrankosa például maradandó élmény volt. Akár- csak a hasonló módon érlelt -mondjuk ki: barrique-olt -chardonnay Gál Tibortól (ő lett tavaly az Év Borásza). De a dél-afrikai krokodilfarmerből bortermelővé lett Szeremley Huba badacsonyi olaszrizlingjét kóstolgatva is világos, hogy még a legmegátalkodottabb fröccsbarátok sem kiáltanának szódáért. Fröccsnek kísérőnk a termelő budai zöld nevű borát ajánlotta. Utunkat a már említett zölddió-aromákkal ékesített szamorodnival fejeztük be, hogy aztán még egyszer befejezzük, majd megint, végül pedig újra.

Kifelé kísérőnk felhívta a figyelmünket, milyen felhasználóbarát dolog is a pince, mert a veszélyesebb szakaszt, a lefelé vezető utat még józanul teljesíti az ember, felfelé meg elvileg már négykézláb is lehet menni.

-kőrizs -

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.