Kiállítás - Szabadon futók - FreeCikli Budapest

  • - kovácsy -
  • 2010. október 28.

Tranzit

Nem tudom, mikor tűnt el végleg Európából a kengyelfutók alkalmazásának divatja. Van forrás, amely lovas kísérőként, küldöncként írja le őket, mások szerint csak az uruk lovagolt, ők meg előtte, mellette szaladtak hülye öltözékben. Az ő munkájukat - bár szerethették, hiszen Bécsben nemcsak céhbe tömörültek, de futóversenyeket is rendeztek - könnyíthette volna meg Karl Friedrich stb. Drais badeni erdészeti tisztviselő, aki egyéb találmányai mellett és után, a korábbi, feledésbe merült próbálkozásokat követően 1817-ben először próbálta ki két egymás mögé helyezett kerékből álló, igaz, még csak közvetlenül lábbal lökdösött alkalmatosságát. Ekkorra viszont már nem foglalkoztattak kengyelfutókat, a kétkerekű jármű viszont megteremtette az önerőből történő gyors előrehaladásnak, vagyis a XX. század két vezéreszméje, az individuum felszabadulása és a sebesség frigyre lépésének a lehetőségét. Úgy tíz évvel később ebből a járműből hozott haza mutatóba a Londonból hazatérő Széchenyi és Wesselényi. Így kezdődött a kerékpározás magyarországi története.

Nem tudom, mikor tűnt el végleg Európából a kengyelfutók alkalmazásának divatja. Van forrás, amely lovas kísérőként, küldöncként írja le őket, mások szerint csak az uruk lovagolt, ők meg előtte, mellette szaladtak hülye öltözékben. Az ő munkájukat - bár szerethették, hiszen Bécsben nemcsak céhbe tömörültek, de futóversenyeket is rendeztek - könnyíthette volna meg Karl Friedrich stb. Drais badeni erdészeti tisztviselő, aki egyéb találmányai mellett és után, a korábbi, feledésbe merült próbálkozásokat követően 1817-ben először próbálta ki két egymás mögé helyezett kerékből álló, igaz, még csak közvetlenül lábbal lökdösött alkalmatosságát. Ekkorra viszont már nem foglalkoztattak kengyelfutókat, a kétkerekű jármű viszont megteremtette az önerőből történő gyors előrehaladásnak, vagyis a XX. század két vezéreszméje, az individuum felszabadulása és a sebesség frigyre lépésének a lehetőségét. Úgy tíz évvel később ebből a járműből hozott haza mutatóba a Londonból hazatérő Széchenyi és Wesselényi.

Így kezdődött a kerékpározás magyarországi története.

Egy 1868-as újságcikk jelzi először, hogy a pesti hírlapírók megsejtették a - fél évszázad alatt persze többszörösen átalakult, immár pedállal, lánccal, fogaskerekekkel hajtott - "kengyelfutó gép" fényes jövőjét. Most már csak tizenhárom további év kellett, és megalakult a Budapesti Vasparipa Egyesület Előre, az 1882-es atléta bál táncrendjét pedig már egy aprócska velocipéd díszítette, még az akkor szokásos acetilénes lámpa mása is rajta volt. Elnevezéséről viszont még évtizedekkel később is összevitatkozott Kosztolányi és Schöpflin Aladár. Az előbbi a "bicikli" szót utálta, az utóbbi a "kerékpárt" találta túlságosan hivatalos ízűnek.

A kiállítás első, történeti részét egy hatalmas barokk szobroktól uralt teremben helyezték el: a szentek kissé idegenkedve nézik az esetenként egyenesen a lábszáruknak támasztott muzeális darabokat, amelyeket nem annyira a kronologikus tárgyalási mód alátámasztására, inkább különlegességük miatt válogattak ki a kurátorok. Csak helyeselni tudjuk az extremitásokra fogékony rendezést: rögtön szembesülhetünk a ténnyel, hogy már a kerékpárok tömeges elterjedésének hajnalán, a húszas években megjelentek a szobabiciklik, miután Hóra Nándor, a legkülönbözőbb kerekes járművek (pl. autók) ötletdús tervezője 1902-ben - kevesellve a tandem lehetőségeit - háromüléses, ún. "triplette"-et készített.

A lovacskás, taposópedálos gyerektricikli viszont az eredeti gondolat egy oldalági elmozdulása, a vasúti hajtány felé mutat, amelyet a derék feltaláló, az említett, demokratikus elkötelezettsége miatt élete végére kisemmizett Drais után neveznek drezinának mindmáig - de ezzel már el is kanyarodtunk a látottaktól. A lényeg az, hogy a múlt század közepére Magyarország is felsorakozott a kerékpárral jól ellátott országok közé: 1942-ben 1,2 millió darab volt belőle, az árukihordó triciklik száma pedig elérte a tízezret. 1929-ben elindult ugyanis Csepelen, Weiss Manfréd üzemében a tömeggyártás, és a korabeli fényképek jól mutatják, hogy ettől kezdve nem volt élethelyzet, amelybe ne lehetett volna bekapcsolódni biciklivel. Hol voltunk már ekkor, a felfújható Dunlop-tömlők korszakában azoktól az időktől, amikor Amerikában még "csontrázónak" (boneshaker) nevezték - egyébként igazságtalanul, mert nem a gép rázott, hanem a göröngyös út, miután a járdán nem volt szabad használni! A fotók és a filmfelvételek bőségesen válogattak az élethelyzetek közül: kerékpáros katonai alakulatok, kerékpáros tüntetők és rendőrök, biciklivel az ügetőn, a grundon, a fényképész műtermében, kertben, bricsesznadrágban és trópusi sisakban, nővel a vázon, nővel a nyeregben.

A kiállítás második része kifejezetten a női kerékpározással, ennek egyenjogúsító hatásával foglalkozik. Megállapítást nyer, hogy a kerékpározás elősegítette a mozgást akadályozó hosszú, buggyos és szoros ruhadarabok eltűnését - viszont nem látjuk a női kerékpárok hátsó sárvédőjére applikálható hálót, amely még fél évszázada is sikeresen akadályozta, hogy bekapja a kerék a hosszabb szoknya végét. A korabeli egészség- és erkölcsvédő szakirodalom egyébként nem az öltözködés átalakulása, sokkal inkább amiatt aggodalmaskodott, hogy a pedál hajtása közben a nyereggel történő ritmikus dörzsérintkezés a kelleténél élvezetesebbé teszi a sportos hölgyek számára a helyváltoztatás e módját. Mindez a korabeli hírességeket kevéssé érdekelte: Fedák Sári, Erdélyi Mici, Karády Katalin mind büszkén markolja a kormányt a fényképeken. Igaz, a sugárzó önbizalom tekintetében semmivel sem maradnak el tőlük azok a nők, akik a vidámparki "körbicikliző" merev fémkarokhoz rögzített kerékpárjairól néznek a kamerába.

A kiállítás harmadik része a romtemplom, vagyis az egykori kolostor úgy-ahogy helyrehozott templom-, a mai múzeum kiállító tere alatti kriptában, új keletű, ortodox egyházi festészetet mímelő freskók ritkás körében látható. Látványos modern sportbringák, a különféle újabb keletű biciklis sportágak speciális szükségleteihez igazítva. Itt tájékozódhatunk a sajnálatos módon igencsak bizonytalan sorsú, a maga korában viszont úttörő létesítmény, a 114 éves Millenáris kerékpárpálya (velodrom) történetéről és hányattatásairól. A pálya hangulatát persze igencsak utalásszerűen idézi föl, viszont lehetőséget kínál egy kis testmozgásra a kipróbálható két bringa és a pályaszakaszt utánzó ferde felület, melyen körbetekerhetünk. Ha pedig a városi kerékpározás hangulatát szeretnénk átélni, egy rögzített gépre kell felülnünk, és a pedálozással fejlesztett áram indítja el a szubjektív kamerás filmet, amelyben vakmerően előzgetünk a járművek között - akárcsak a biciklis futárok, akik a Critical Mass-résztvevőkkel együtt íveltetik a jelenig a felszabadító kerékpározás történetét.

Kiscelli Múzeum, november 14-ig

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.