Okosak, összetartanak, ezért nem lehet kilakoltatni a vetési varjakat

Attól még károg

Tudomány

A vetési varjút majdnem kiirtották Magyarországon. Amikor az ezredfordulón védetté nyilvánították, elkezdett beköltözni a kisvárosokba, mert ott nem bántották. Rossz szomszéd, ráadásul a lakossági panaszra intézkedő önkormányzatok mindenütt ugyanazokat a hibákat követik el.

„Nekem két problémám van. Az egyik a varjak, a másik, hogy kevés a parkolóhely” – foglalta össze problémáit a szekszárdi Wosinsky Mór-lakótelepen egy középkorú nő Rácz Zoltán önkormányzati képviselőjelöltnek (Éljen Szekszárd Egyesület). Rácz – a választáson 29,93%-kal a második lett Janó Attiláné (Fidesz–KDNP; 42,60%) mögött – a közösségi oldalon számolt be arról, mit hallott, amikor a fórumára szóló meghívókat adta át. A varjús felvetésre reagálva a jelölt ismertette a „kísérletet a sólymokkal”, de a választópolgár azt is tudta, hogy ez nem volt sikeres próbálkozás.

Aki tudni szeretné, miről van szó, annak ott kell aludnia legalább egy éjszakát Szekszárdon. Ezt megtettem május végén a Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Karának szekszárdi kollégiumában. Az intézmény kisebb épületének kavicsos betontetején vetési varjak károgtak, csivogtak kora hajnaltól. Ez más vendégeket is meglepetésként ért, mert nyitott ablaknál sem nagyon tudtak pihenni, és mert ahhoz szoktak, hogy varjakkal a belvárosban ilyen tömegben csak ősz végén, az első hidegek beálltával lehet találkozni. A Tolna megyei napilap idén februárban arról írt, hogy a megyeszékhely önkormányzata leszedette a varjúfészkeket a lakótelepek környékén, a madarak azonban kitartanak.

„Magunknak köszönhetjük, hogy a vetési varjak elkezdtek beköltözni a Szekszárd méretű vagy annál kisebb városokba” – mondta a Narancsnak Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője, aki azért is kompetens nyilatkozó vetésivarjú-ügyben, mert Szekszárdtól hetven kilométerre, Dombóváron lakik a városközpontban, a 4. emeleten, egy 240 fészkes varjúkolónia szomszédságában, és őt is nagyon zavarják a madarak.

A vetési varjút sokáig tűzzel-vassal irtották, hasonlóan a szarkához és a dolmányos varjúhoz, amelyeket most sem kímélnek. Bár a földeken járva egy csomó gerinctelen állatot összeszed és ezzel hasznot is hajt, a gazdák mégis inkább károsnak tartják. A szakirodalom szerint „legjellemzőbb kártétele, hogy kiforgatja, kiveri az ún. »szög« fenológiai fázisban lévő kukorica-vetőmagot” a földből. Az ezredfordulóra a vetési varjú magyarországi fészkelő állományának 93 százalékát kiirtották, 250 ezer párról 23 ezer párra csökkent a létszám. 2001-ben védetté nyilvánították a fajt, egyrészt saját jogán, de azért is, mert fészekkolóniáiban költ Európa egyik legritkább és legértékesebb madárfaja, a kék vércse, amely saját fészket nem tud építeni (lásd: Józsi, itt nem lesz jó, Magyar Narancs, 2022. december 14.). A védelem hatására mostanáig 30–33 ezer párra erősödött vissza az állomány. Ez még fasorban sincs a hajdani 250 ezer párhoz képest, ám a gazdák így is túl sok varjút látnak a földeken, és e probléma megoldását sürgetik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”