Az univerzum legsötétebb titkait kutatja az Európai Űrügynökség teleszkópja

  • narancs.hu
  • 2023. július 1.

Tudomány

A most fellőtt Euclid a „sötét energia” néven ismert kozmikus jelenségek kutatására készül.

 

 

A SpaceX floridai rakétakilövő állomásáról kilőtték az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid (Eukleidész) elnevezésű űrteleszkópját, ami a „sötét anyag” és a „sötét energia” néven ismert titokzatos kozmikus jelenségek kutatására készül – írja a Reuters nyomán a Telex.

Az ESA műszere, amit az ókori görög matematikusról, Eukleidészről a „geometria atyjáról” neveztek el, egy Falcon 9-es rakétában volt elhelyezve, ami a floridai Cape Canaveral űrállomásról indult helyi idő szerint délelőtt 11 órakor. Az 1,4 milliárd dolláros (nagyjából 478 milliárd forintos), legalább hat évre tervezett küldetés által szerzett ismeretektől azt várják, hogy az akár az asztrofizikát is átalakíthatja.

 

A tervek szerint az Euclid egy rövid űrutazás után egy nagyjából egy hónapos útra indul a Földtől közel 1,6 millió kilométerre lévő nap körüli pályán. Innentől az lesz a célja, hogy a „sötét univerzumnak” nevezett világegyetem fejlődését vizsgálja.

Nagylátószögű távcsővével a Földtől akár 10 milliárd fényévre található galaxisokat is felmérhet majd.

Az Euclid a sötét univerzum fejlődését kutatja majd, amiről még mindig szinte semmit nem tudunk. Fő kutatási területei lesznek a sötét energia és a sötét anyag.

A kozmológiában elfogadott standard modell szerint az ősrobbanásra vannak bizonyítékok, és azt is tudjuk, hogy az univerzum egyre gyorsulva tágul, az viszont még egyáltalán nem tiszta, hogy miért. Hiszen a jelenlegi tudásunk alapján arra számítanánk, hogy a gravitáció miatt a tágulás az idő elteltével lassul – és ha ez nem így van, akkor kell egy olyan energiának léteznie, ami ezt a gyorsulást valamilyen módon előidézi. A tudósok ezt hívják sötét energiának.

sötét anyagról nem tudunk kifejezetten sokat, de az szinte biztos, hogy létezik és nagy hatása van a világűrben. Jelenlegi tudásunk szerint az univerzum 27 százalékát teszi ki, és olyan nagy gravitációs vonzása van. Ezekről ebben a cikkben írt bővebben a Telex.

Az Euclidot teljes egészében az Európai Űrügynökség tervezte és építette, a NASA az infravörös tartományban működő műszer fotódetektorait szállította. Az Euclidhez kapcsolódó munkákban 2000 tudós vesz részt, 13 európai ország mellett kanadaiak, amerikaiak és japánok is.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.