Az újságos mellett vigyázzanak - Fertőző anyag

  • - bajnai -
  • 2005. július 7.

Tudomány

Indóház Az idiótáknak kijáró csodálat fényeit véltem felfedezni családtagjaim szemében, amikor a jászberényi vasúti átjárónál várakozva, az elôttünk eldübörgô szerelvény láttán lazán benyögtem, ez a vonat Nógrádkövesdrôl Kistelekre tart, és az autópálya építéséhez viszi a zúzottkövet.
Hát ezt honnan tudod? – kérdésükre fölényesen elhúztam a számat: lapozgassátok sûrûbben az Indóházat!

Ezt a megfelelô körökben jól hasznosítható információt ugyanis a márciusban indult, havonta megjelenô, Indóház címû, önmagát vasúti magazinként meghatározó lap egyik számának több oldalon futó Hírek rovatából mazsoláztam. Szerintem szerencsésebb lenne a „Szemfüles vasútbarátok jelentik” címet adni ezeknek az oldalaknak, itt ugyanis tucat-számra olvashatunk hasonlóan fontos eseményekrôl. Mint például arról, hogy a német vasutak kiselejtezett sínbuszait rajtunk keresztül szállították Romániába, vagy hogy egy másik számból idézzek: „Remot Szergejjel gazdagodott Dunaújváros.”

Mindezekhez a kisinformációkhoz megfelelô fotók, elégséges szövegek és tisztességes forrásmegjelölések, azaz a szerzôk feltüntetése tartozik. Ez utóbbiak kilétérôl T. Hámori Ferenc fôszerkesztô elárulta, nem a szerkesztôség belsô munkatársai – ilyenek ugyanis nincsenek –, hanem lelkes vasútmániások. Akik sejthetôen egy elegáns mozdulattal át-lapozzák az Indóház Vasútmegfigyelô helyek rovatát, ahonnan pedig mi, kevésbé füstelcsapottak megtudhatjuk, melyik felüljáróról vagy töltésoldalból lehetne a legjobban szemmel tartani a Magyar Államvasutak ténykedésének apróbb epizódjait.

Amióta a királyréti kisvasúton útitársam volt egy fiatalember, aki minden megállónál elsôként ugrott le, hogy a várakozás néhány percében a lehetô legtöbb irányból örökítse meg a szerelvényt, a síneket és az állomásépületeket, majd a végállomáson legalább száz szögbôl lefotózta a kopott, csupa olaj mozdonyt, sejtettem, hogy

vannak az országban néhányan,

akik másként viszonyulnak a vasúthoz. Úgy tûnik, ôk nem egy végtelenül koszos, lepukkant, fejetlen, ésszerûtlen szervezetet látnak benne, hanem az emberiség legcsodálatosabb, még nálunk sem lealázható alkotását. Bevallom, van néhány vonatfüsttel átitatott a famíliámban, de azért az Indóház kellett ahhoz, hogy kezdjem megérteni ezeket az embereket. Ebbôl a lapból ugyanis, amit, úgy tûnik, többségében maguk készítenek maguknak (is!), egy szerethetô, csupa csoda, amolyan gyerekkorban álmodott vasút – nagyvasút, kisvasút, városi vasút (értsd: villamos), modell- és virtuális vasút – tárul elénk.

Az alapító-fôszerkesztô – aki természetesen más újságok hasábjainak töltögetésével keresi kenyerét – elárulta: az Indóház indításához az utolsó lökést (piackutatást) az Index „Vasútbarátok ide, vonatbuzulás” topikja adta, amely lassan 200 ezer hozzászólásnál tart. „Ha ennyi vasútmániás van, kéne nekik egy ojság” – jegyezte meg T. Hámori fsz., és az Indóház Közlekedési Lap- és Könyvkiadó Bt. – nem a méret a lényeg! – piacra dobta a terméket, amely komolyabb marketingköltés és jelentôsebb reklámbevétel nélkül is zakatol (bocs!). Mivel láttunk már tôkeerôs kiadó által gründolt lapot ennyi idô alatt tanyázni, keresnünk kell valami magyarázatot arra, hogy ez a politikusokat, médiasztárokat és muffokat mellôzô rétegáru miként maradhat életben!

A nyomdára, a papír minôségére nem lehet panasz, sôt néhány önmagát prémiummagazinként meghatározó nyomdaipari melléktermék kiadója, ha tudatilag képes lenne ilyesmire, szégyenkezhetne. Ám ez maximum egy szám sikeréhez elég. A nem túl bonyolult, de vizuálisan élvezhetô tördelés, a magyar nyelv szakszerû használata, a szakértôk bevonása és feltüntetése keveseket ösztönözhet újbóli vásárlásra, mert az igényesebbeknél ezek alapkövetelmények, a többiek meg nem értik, mirôl van szó.

Marad tehát az újságkészítés spanyolviasza, a tartalom, ami miatt – legalábbis a fôszerkesztô által közölt eladási statisztikákból úgy tûnik – hozzám hasonlóan sokan lettek Indóház-függôk ezen a tavaszon. Mert amikor a második számban többek között Istvántelekrôl – gy. k.: a gôzmozdonyok utolsó menedéke – a National Geographicot lekörözô riportot olvastam miniportrékkal, majd megtudtam, hogy mi az a Szili és Gigant – azért se árulom el, tessék befektetni 595 forintot! –, aztán a harmadik számban az ideiglenesen elfelejtett Dombóvár–Lepsény vonalon kalandozhattam, meg egy 45 évvel ezelôtti vonatbalesetet meséltek el, akkor már tudtam: a negyedik Indóházra is vevô leszek. Figyelem: nem vertek át! A prágai vasúthálózat bemutatása, illetve a Hidak a Körösökön anyagok után úgy éreztem, van remény: él a magyar újságírás, éljen a vasút!

Az elsô négy számot ismét átlapozva, az ötödiket éppen várva, megôrzöm az optimizmusomat. Csak akad véletlenül a marketingbubusok között is néhány – nagy számok törvénye! –, aki kiskorában nem topmenedzser, hanem mozdonyvezetô vagy jegykezelô akart lenni, és két letöltés között ezt még képes felidézni! Mert akkor elôbb-utóbb nemcsak a megszállottság, hanem az üzleti érdek is megtartja nekem – és még sokaknak – ezt a havonta adagolt szórakozást.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.