cyberhírek

  • Narancs
  • 2005. december 15.

Tudomány

cyberhírek
Jogtár Az elektronikus információszabadságról szóló törvény alapján a kormányzati portálon december elsejétől elérhetők és kereshetők a magyar jogsza-bályok. A hatályos jogszabályok elektronikus gyűjteménye az önkormányzati rendeletek kivételével minden hatályos jogszabályt tartalmaz.

Domén Az első napon majdnem százezer regisztrációt adtak le az Euridnél az új európai doménnevekre. A legnépszerűbb doménnév a sex.eu, de nincs sokkal lemaradva a poker.eu, a porn.eu és a casino.eu sem. A budapest.eu-ra egy holland doménbrókercég is aspirál.

Foci A FIFA úgy döntött, hogy a 2006-os németországi labda-rúgó-világbajnokságot még nem az Adidas mikrocsippel ellátott nyomkövetős labdáival fogják játszani. A bíráskodást megkönnyíteni hivatott technológiát a 17 év alattiak junior-világbajnokságán tesztelték, Peruban.

NicStic Jövőre Magyarországon is forgalomba kerül a füst nélküli cigaretta, a NicStic. A svájci világszabadalom egy ízesített, nikotinfilterrel ellátott porcelánrúd, amely akkumulátorról felmelegítve három percig szívható, és nikotint juttat a szervezetbe a dohányzásra emlékeztető folyamat során, ám annak egészségkárosító hatásai nélkül.

Amalgám A francia közegészségügyi hatóság szerint nem igaz, hogy az amalgámból készített fogtömésekből túl sok mérgező higany kerül a szervezetbe. A szakértők két évig vizsgálták a kérdést, és nem sikerült semmiféle kapcsolatot bizonyítani egyes betegségek (Alzheimer-kór, vesebajok, szklerózis multiplex), illetve az amalgámtömések között.

Spirál A Szaturnusz egyik külső gyűrűjének változatos kinézete mostanáig talányt jelentett a csillagászok számára. A Cassini űrszonda segítségével sikerült kimutatni, hogy az F-gyűrű egykarú spirálként többször is körültekeredik a bolygón. A Szaturnuszt hét gyűrű övezi, és ezek között az F-gyűrű kívülről a harmadik.

Murmanszkba tart az északi-sark A Föld északi mágneses pólusa olyan sebességgel távolodik Észak-Amerikától, hogy amerikai kutatók szerint a következő 50 év folyamán megérkezhet Szibériába - adta hírül az Index. A mágneses pólusnak az elmúlt évszázad folyamán mutatott gyorsuló mozgása ellenére a szakértők minimálisnak tartják annak esélyét, hogy pólusváltás, illetve a mágneses pajzs ezzel járó összeomlása közelegne. A Földet a kozmikus sugárzástól is megvédő mező a földtörténetben többször irányt váltott. A tudósok előtt régóta ismert, hogy a mágneses pólusok vándorolnak, és több százezer évenként helyet is cserélnek. Az utolsó pólusváltásra mintegy 780 ezer éve került sor. A vándorlás és a helycsere okaira viszont még nincsen elfogadott magyarázat. "Elképzelhető, hogy a mostani távolodás a normális oszcilláció része, és a pólus esetleg visszaindul Kanada irányába" - idézte a Sydney Morning Herald Joseph Stonernak, az Oregon egyetem paleomágnesességgel foglalkozó szakértőjének a szavait. Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a Földet védő mágneses pajzs ereje az elmúlt 150 év során mintegy 10 százalékot gyengült. Ugyanezen idő alatt az északi mágneses sark mintegy 1100 kilométert haladt a földrajzi Északi-sark felé. A mágneses pólus a folyamatos vándorláson túl ráadásul napi kitéréseket is végez: mindennap bejár egy 85 kilométer hosszúságú ellipszist.

Etikátlan őssejtkutató Vizsgálat indul a világ egyik leghíresebb őssejtkutatója, a dél-koreai Huang Vu Szuk (Hwang Woo-suk) ügyében, aki etikai botrányba keveredett, és ezután még az alapvető kutatási eredményeit is megkérdőjelezték. Huang november végén beismerte, hogy emberi, a munkatársaitól származó petesejtekkel kísérletezett. Elismerte, hogy ez "szégyenletes és borzasztó", és bocsánatot kért az esetért. Az ügy etikailag erősen vitatott tudományos körökben, mert annak kockázatát rejti magában, hogy a főnökök nyomást gyakorolnak beosztottaikra, s így jutnak kísérleti anyaghoz. Azóta az orvosnak egy újabb támadással is szembe kellett néznie: a dél-koreai Pressian internetes hírügynökség és az MBC televízió Huang egyik munkatársára hivatkozva felvetette, hogy "megváltoztatott" fényképfelvételeket küldött az általa klónozott őssejtekről a Science című tudományos szaklapnak. Huangot mégis nemzeti hősnek tartják Dél-Koreában, mert a klónkutatás élvonalába vezette az országot. Az etikai botrány kirobbanása és a nyilvános bocsánatkérés nyomán több mint ezer nő jelentkezett, hogy felajánlja neki petesejtjeit kutatási célokra.

Bekeményített a Wikipedia A trendi online enciklopédia egyik névtelen szerzője lenácizott egy amerikai újságírót, aki úgy felháborodott, hogy az alapító Jimmy Wales kénytelen volt regisztrációhoz kötni az új cikkek létrehozását. A változás csak az angol nyelvű verziót érinti - adta hírül az Index. A Wikipedia egyik legnagyobb értéke mindeddig az volt, hogy bárki szabadon szerkeszthette, a látszólagos kontrollhiány ellenére mégis olajozottan működött, mert a közösségbe szerveződött szerkesztők maguk gyomlálták ki a vitás szócikkeket. Bár vandálok időről időre felbukkantak, a felhasználók többsége sem bántotta a nyílt forráskódra épülő, nonprofit projektet. Az önkéntességre és az együttműködésre épülő, hivatásos szerkesztőket nem alkalmazó Wikipedia 2003-ban indult, angol változata mostanra több mint 836 000 szócikket tartalmaz, de összesen 205 nyelven, így magyarul is készülnek belőle nyelvi mutációk.

Magfúzió A múlt héten működésbe lépett a világ legnagyobb lézeres gyújtókészüléke, bár végső csúcsteljesítményének még csak egy századát vették igénybe. Az amerikai katonai nukleáris kutatás fellegvárában, a kaliforniai Lawrence Livermore laboratóriumban 2003 óta épülő és 2009-re elkészülő berendezés 192 lézersugárral egyetlen ponton egyetlen pillanatig a magfúzióhoz szükséges 40 millió fokos hőmérsékletre lesz képes melegíteni az anyagot, azaz be tudja majd indítani a magfúziót. Az első kísérletnél csak négy lézert használtak, és a fúzióhoz szükséges anyagok sem voltak jelen: csak a rendszer központjában keletkező röntgensugárzás intenzitását vizsgálták, és az a tervezettnek megfelelően alakult.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.