Lépfenejárvány Magyarországon

Hát marhák ezek?

Tudomány

Az állat-egészségügyi szabályok durva (és aligha egyedi) megszegése miatt tört ki a Tisza-vidéki, számos honfitársunkat megbetegítő lépfenejárvány. Pedig ezzel nem kellene viccelni.

Lapzártánkig nyolcan kerültek kórházba az év talán legnagyobb visszhangot kapott sorozatos megbetegedése során, ketten pedig a hatóságok őrizetében várják, hogy tisztázódjon, mekkora szerepet játszottak a Tiszafüred környéki járványos lépfene-megbetegedésekben. E cikk megírásakor az ÁNTSZ hivatalos közleménye alapján annyit tudunk, hogy az egyik környékbeli nagyállattartó telepén jelentkeztek a megbetegedések - először szarvasmarhákon. A gyanú szerint a gazda észlelte is, hogy betegek a jószágok, ám nem orvost hívott hozzájuk, hanem illegálisan levágatta őket, majd kimérte a húsukat, amivel a hatályos állat-egészségügyi és élelmiszerekre vonatkozó törvények és előírások egész sorát szegte meg. Az eddigi vizsgálatok igazolták a gyanút: a Nébih Állat-egészségügyi Diagnosztikai Igazgatóságának vizsgálata a helyszínen fellelhető fagyasztott húsból kimutatta a lépfene-baktériumot. Ami igazán rémisztő, hogy a fertőzött húsból kerülhetett a közétkeztetésbe, ráadásul a feldolgozó cég is tudott róla, hogy ellenőrizetlen termékből főznek az iskoláknak és az idősotthonoknak. Egyelőre az összes megbetegedést a telep dolgozói, illetve rokonaik körében regisztrálták: a debreceni Kenézy Gyula Kórházban ápolt nyolc lépfenegyanús személy a körülményekhez képest jól van, sőt a legkorábban bekerülteket néhány napon belül akár haza is engedhetik. Rajtuk kívül úgy ötvenen kaphattak megelőző jelleggel antibiotikum-kezelést: a szakemberek úgy vélik, hogy az állatok levágása óta eltelt mind hosszabb idő miatt újabb fertőzésre csekély az esély, ám a lépfene sajátos jellege, a később ecsetelendő spórásodás miatt utólag is előfordulhatnak megbetegedések. Annyi biztos, hogy a félelem már pánikreakciókat is kiváltott: a hírek szerint ötven, a szakemberek által teljesen egészségesnek nyilvánított tiszafüredi gyerek nyaralását mondta vissza a zánkai gyermektábor.

Alépfene igen randa, akut betegség, melyet a Bacillus anthracis nevű Gram-pozitív, aerob (azaz oxigénkedvelő) baktérium okoz - nemzetközi neve éppen ezért azonos a róla elnevezett metálzenekaréval. Az anthrax legtöbb fajtája halálos, a kérődző háziállatra éppúgy, mint az emberre. A kórokozó veszélyességét növeli, hogy kedvezőtlen, sőt reménytelennek tűnő körülmények közé kerülve úgynevezett endospórákat képez, és ebben a formában akár évtizedeket, sőt évszázadokat is túlélhet, ami a legrémisztőbb parazitás horrorokat idézi, pláne, hogy lépfene-endospórákat minden kontinensen találhatunk, még az Antarktiszon is! Fő gazdatesteit úgy fertőzi meg, hogy a vadon élő vagy domesztikált növényevő áldozatok legelés közben szimplán belélegzik, megeszik a spórákat, vagy beledörzsölik őket egy nyílt sebbe, ezután a szervezetbe jutott kórokozók villámgyorsan szaporodni kezdenek. A húsevők értelemszerűen az elfogyasztott zsákmányállataiktól kapják el, igaz, nem egyenlő mértékben veszélyeztetettek: kutyák, macskák kevésbé, de az ember kicsit jobban. Egzotikus esetként említhetjük, hogy idén április elején lépfenében pusztult el a debreceni állatkert hím oroszlánja, s utána három hétre karantén alá került a Nagyerdei Kultúrpark. Az ember sokféleképpen szerezheti be a betegséget: vagy direkt kontaktussal, amikor a fertőzött vér vagy hús, bőrhibákkal, kisebb sebekkel érintkezik, belélegezve vagy a hús fogyasztása közben (a sütés-főzés jelentősen csökkenti a fertőzés esélyeit, de az endospórákkal szemben azért nem mehetünk teljesen biztosra). A járványügyi szakemberek állítják, hogy a lépfene sosem ugrik át közvetlenül a fertőzött emberről, élő állatról egy másikra. Már csak azért sem, mivel a már említett spórák terjesztik, ezeket viszont cipővel, ruhával is átvihetjük. Az anthraxban elhunyt állat porhüvelye is komoly fertőzésforrás - úgy is, ha éppen óvodásoknak/kisiskolásoknak, esetleg nyugdíjasoknak akarják feltálalni, bízva acélos szervezetük legendás ellenálló képességében.

Fej vagy gyomor?

Ahányféleként fertőz a lépfene bacilusa, annyiféle klinikai tünetet produkál. Az emberek között kialakuló járványok, sőt még az egyedi esetek is meglehetősen ritkák, pontosan ezért keltett világszerte feltűnést a mostani magyarországi megbetegedéssorozat. Az eddig előfordult tragédiák is tipikusak. 2008 novemberében Nagy-Britanniában egy dobkészítő betegedett meg, majd vesztette életét: ő nem megfelelően kezelt állatbőrből gyártott ütőhangszert. Az emésztésen, pláne véráramon át keresztül bejutó anthrax ritka, mint a fehér holló, de 2009 végén egy különösen morbid eredetű és tragikus végkimenetelű járványt regisztráltak Skóciában, jellemzően heroinfüggők között, ez 14 halálos áldozatot szedett. A gyanú szerint még Afganisztánban üthették be a "cuccot" lépfenével fertőzött állatokból származó csontliszttel.

A fertőzés halálos jellege világosan következik a baktérium két erős virulenciafaktorából: poliglutaminsavat termel, ami meggátolja, hogy felzabálják a fagociták, illetve egy speciális, háromkomponensű toxint állít elő, melynek összetevői (egy védő antigén és két enzim) egyenként nem is lennének vészesek, de együtt halálosak. Ráadásul a lépfenebacik számára a gazdatest halála sem a vég. A tetemben ugyan gyorsan legyőzik és felzabálják őket a konkurens anaerob baktériumok, de a táplálékhiány és az oxigénszint csökkenése számos bacilust alakít át alig kiirtható spórákká, melyek a halott (például frissen levágott) állatból juthatnak ki. Ha ilyenkor az orvos (akár állatnál, akár embernél) elkésik az antibiotikum-adagolással, akkor hiába irtja ki a lépfene baktériumait, az általa termelt nagy mennyiségű toxin így is megöli az áldozatot. A fertőzött állatok sokszor minden nyilvánvaló tünet nélkül pusztulnak el, a kezelést ezért már gyanú esetén is el kell indítani. Az embernél a belélegzéssel elkapott fertőzés tünetei kezdetben egyszerű megfázásra hasonlítanak: torokfájás, kisebb láz, izomfájdalmak, levertség. De néhány nap után ezek a szimptómák komoly légzési nehézségekbe torkollnak, amit sokkos állapot, végül halál követhet - tipikusan nyolc nappal a fertőzés után. Az Országos Epidemiológiai Központ honlapja szerint a viszonylag enyhébb lefolyású, most Tiszafüreden is tapasztalt bőranthraxfertőzést követően a bőrön rovarcsípéshez hasonló, viszkető, apró piros csomók jelentkeznek, melyekből pár nap elteltével hólyagocskák fejlődnek, az utóbbiak kisvártatva 1-3 centi átmérőjű, közepén feketésen elszíneződött, nem fájdalmas karbunkulussá (pokolvar) olvadnak össze, ugyanakkor a környékbeli nyirokcsomók is megduzzadnak. Ahogy már említettük, azonnali antibiotikum-kezelés szükséges, ellenkező esetben nagy a veszélye a fertőzés véráramon át történő továbbterjedésének. A kezeletlen bőranthraxesetek 20 százaléka halálos.

A lépfene-endospórák kivételes ellenálló képessége és könnyű laboratóriumi előállíthatósága kívánatos biológiai fegyverré is tette e betegséget. Becslések szerint vagy egytucatnyi ország indította be a maga lépfeneprogramját, és ez néha tragikus eredménnyel járt - gondoljunk csak a japánok harmincas-negyvenes évekbeli szörnyű lépfenekísérleteire, melyek során hadifoglyok ezreit ölték meg különböző mandzsúriai táborokban. 1979. április 2-án az akkori Szovjetunióban, Szverdlovszk környékén szabadult ki egy kísérleti biofegyvertelepről lépfenefertőzés, amely számos (utólag nehezen megbecsülhető számú) civil áldozatot követelt. Egy 1992-es orosz-amerikai vizsgálat szerint potenciálisan egymillió embert tettek ki a fertőzés veszélyének, végül legalább 94 ember kapta el a lépfenét, s közülük 68 meg is halt - bizonyítva, mennyire hatékony volt a hadicélú szovjet kórokozó.

De a közelmúlt legnagyobb bioterrorizmus-esete is a lépfenéhez köthető: 2001 őszén, szeptember 18. és október 9. között, azaz kevéssel a New York-i támadást követően egy ismeretlen személy a lépfene különösen virulens Ames-törzsébe tartozó endospórákkal fertőző leveleket küldött szét: többek között két szövetségi szenátornak, számos szerkesztőségnek, médiacégnek és hírszolgálatnak. A szándékoltan (?) rossz angolsággal írt leveleket óvatlanul felbontó és elolvasó emberek közül huszonketten fertőződtek meg, és öten (például a postázókban dolgozók) meg is haltak. A hatóságok minden idők egyik legnagyobb és legösszetettebb szövetségi nyomozását követően sem jutottak kielégítő eredményre, bár a vizsgálódást folytatók 2008 augusztusában nyilatkozatot adtak ki arról, hogy az egyetlen elkövető a néhány héttel korábban gyanús körülmények között, paracetamol-túladagolásban elhunyt mikrobiológus, Bruce Edwards Ivins lehetett. Ám a korábban a szövetségi kormány biovédelmi programjában dolgozó kutató ellen akkor és azóta sem került elő semmilyen közvetlen bizonyíték.

Egy fertőzés keresztmetszete

Péter István Jász-Nagykun-Szolnok megyei főállatorvos múlt pénteken tartott sajtótájékoztatóján kiderült, hogy a felelős és belátó vállalkozók csak több szarvasmarha megbetegedése, sőt elhullása után értesítették a hatósági állatorvost. A lépfenebetegséget július 2-án állapították meg, ezt követően jöhettek az ilyen esetben szokásos hatósági intézkedések: az állományt forgalmi korlátozás alá vették, és hozzáláttak a még elő jószágok vakcinázásához (ez azóta le is zárult!). A fellelt vágási maradványt megsemmisítették, a szükséges fertőtlenítéseket elvégezték - kár, hogy addigra már az illegálisan levágott állatok fertőző húsának egy része családi felhasználásra került (ebből is látszik, hogy a gazemberség mellett legalábbis a hülyeség is játszik az ügyben). A másik részét a Tiszafüreden és környékén több konyhát is üzemeltető Füredi Hableány Bt.-hez szállították: alighanem rajtuk keresztül kerülhetett be a közétkeztetésbe a hús. Az önkormányzat azonnali hatállyal felmondta a Hableánynál kötött, a nyári szünidőre, 88 gyerek étkeztetésére szóló szerződést: addigra már kiderült, hogy a diákok is fogyaszthattak a fertőzött húsból. A fertőzés tényét a hivatalos szervek is megerősítették. Pintér Erika, Tiszafüred polgármestere az atv.hu-nak arról beszélt, hogy a város külterületén állatok és emberek fertőződtek meg lépfenétől, ugyanakkor Sinkó-Káli Róbert megyei tiszti főorvos szerint az állatok tartásával, feldolgozásával összefüggő betegség sűrűn lakott területet nem érint, és amúgy is a Tiszafüred melletti Kócsújfaluhoz köthetők az esetek. Az első hat beteg közül három telepi dolgozó, egy ottani idénymunkás és az utóbbi két tizenéves fia. A lépfene körüli pánik mindenesetre hirtelen felrakta hazánkat is a legfenyegetőbb járványos megbetegedések térképére - reménykedjünk, hogy alaptalanul. És természetesen ebből is politikai ügy lett, de megnyugodhatunk: egy ilyen közegészségügyi malőrből (hivatkozzon bármire is a miniszter) a világon mindenhol botrány származna. Jellemző, hogy hét végén az LMP, az MSZP és a Jobbik is közleményt adott ki, amelyben mindhárom párt Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter érintettségét firtatta. Mi tagadás, Fazekas pont ebben a körzetben országgyűlési képviselő, és a pártok arra is utaltak, hogy az érintett telephely tulajdonosa Fazekas egyik komoly támogatója lehetett a kampányban. Az LMP követelte, hogy a járványos megbetegedésért felelős újsütetű (a közlemény szerint semmiféle állattartói gyakorlattal sem rendelkező) gazdától vonják meg a kedvezményes állami földhaszonbérletet - ehhez Lengyel Szilvia vidékpolitikai szakszóvivő szerint csak a "szoros barátság és a kölcsönös támogatás" miatt juthatott az érintett agrárvállalkozó. Fazekas Sándor szerint a tiszafüredi eset emberi gondatlanságból ered, az ügyet pedig jelentették az Európai Unió nyilvántartó rendszerének, ahová szerinte százával érkeznek hasonló jelzések más tagországokból. Azt is elismerte, hogy az érintett szarvasmarha-állomány Magyarországról származik (és nem Romániából, ahogy az első kommunikációs terelés során állították), jelenleg pedig állatorvosok vizsgálódnak az ügyben, emellett a helyi kormányhivatal és a rendőrség dolga, hogy kivizsgálják az ügyet. Nincs tehát semmi látnivaló, mindenki menjen a dolgára!

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.