Hatvan éves és szoba méretű, mi az?

  • narancs.hu
  • 2019. január 21.

Tudomány

Boldog születésnapot, első magyar számítógép!

1959. január 21-én volt az első munkanapja a magyar számítógépek őspéldányának. Az M-3 névre hallgató, négy ruhásszekrény helyét is kitevő gépezet tíz évig működött: először Budapesten, majd Szegeden. A korszakalkotó masina történetéről, az Indexen emlékeztek meg a jeles nap alkalmából.

false

 

Fotó: http://ajovomultja.hu

 

A visszaemlékezések a jövő múltja című informatikatörténeti kiállítás honlapján jelentek meg, ott szémolnak be arról, hogy bár az M-3 megépítésének híre az Esti Hírlapban január 21-én jelent be, azért komoly előzetes munka előzte meg. A gépet természetesen a Szovjeutnióból importálták, innen is az M (=Moszkva) elnevezés, és már 1957-ben megvolt az engedély. Hónapok alatt érkeztek meg a részegységeket tartalmazó ládák, majd a dokumentáció, ami alapján fel kellett építeni a géptermet, a szellőzőberendezést és a négy ruhásszekrény méretű tárolót.

Persze a dokumentáció arról már nem szólt, hogyan kell ezt az egészet működtetni: így aztán a magyar matematikusoknak és informazikusoknak maguknak kellett rájönni arra, hogyan kell beüzemelni a várva várt gépezetet. Végülis persze sikerült ezt megoldani, és büszkén hirdették, hogy az M-3-as másodpercenként 30 műveletet képes elvégezni! A munka persze ne mvolt egyszerű, hiszen például egy 40x40-es mátrix már nem fért bele a gép 1024 szavas memóriába.

Emellett a gép a mai elvárásokhoz képest elég pontatlan volt, és rengeteg gond volt vele: lerobbant akkor is, amikor épp az MTA bizottságának mutatták be, sőt valami félóránként meghibásodott, így a karbantartók legalább annyit küzdöttek vele mint a kutatók. A legjobb javítási eszköz egy gumikalapács volt, és leginkább a három műszakos folyamatos gép melletti munkára emlékeznek az akkori használók: mágnesdobok méhecskezümmögésére és a a telex erős kopogására ébredtek, amikor egy feladat elkészült.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.