Hosszú távú időjóslás

Szemüveget a békának!

Tudomány

Sokunk régi vágya, hogy akár hetekre előre meg tudjuk mondani, mikor esik, mikor süt a nap. A számos elvi akadály ellenére mégis születnek egyhavi előrejelzések - vajon hogyan?

Kezdetben volt a dunsztosüvegbe zárt béka, meg nehezen értelmezhető meteoropata tünetek, ízületi barométerek, nem is szólva az időjárási fordulópontokhoz fűzött népi időjóslási hagyományokról. (Ezek logikáját, mint látni fogjuk, a mai meteorológusok is komolyan veszik.)

A modern, mai értelemben vett meteorológia tudományos fordulatát a XX. század eleje hozta meg - ennek alkalmazására azonban a század végéig kellett várnunk. Egészen a közelmúltig a mért adatok statisztikai egybevetésére és konzíliumszerű elemzésére épülő, hagyományos prognóziskészítés uralkodott, s csak ekkor nyert teret az úgynevezett fizikai szemléletű légkörleírás, az abból kiinduló előrejelzés-gyártás. Az eljárás látszólag "egyszerű": a sztenderd fizikából ismert törvényszerűségek (az energia-, az anyag- és az impulzusmegmaradás elve), no meg az ideális gázok állapotegyenlete és a folyadékok dinamikáját leíró úgynevezett Navier-Stokes-féle továbbfejlesztett mozgásegyenlet alapján felírnak néhány szép differenciálegyenletet. Ezek viszont szép összefüggő rendszert alkotnak, s végül meg is lehet őket oldani. Csak éppen elég sokat kell számolni, ami még akkor is nehéz, ha kellő mennyiségű és műveleti sebességű számítógép áll a rendelkezésünkre. Jellemző, hogy hosszú időbe tellett, míg a gépek által kiszámolt adatok alapján pontosabb lett az előrejelzés, mint a meteorológusok korábbi, csupán árkus papírt és plajbászt igénylő kalkulációi nyomán.

Ballon, kabát

Igazság szerint a légkör feltérképezéséhez még a mostaninál is sokkal több adatra volna szükség. Az atmoszféra "sűrű leírásához" annyi szondát kéne felbocsátani, hogy azok már fizikailag is befolyásolnák a légkört. Ráadásul az ezek által közölt adatok feldolgozásához még a világ valamennyi számítógépének hálózatba kötött szabad kapacitása is kevés volna. További gondot jelent, hogy a légkör időjárás szempontjából lényeges folyamatai tulajdonképpen egy hatalmas kiterjedésű, a teljes Földet beborító, de viszonylag vékony, alig 10 km vastag "levegőhártyán" belül zajlanak. Itt a felszínnel párhuzamos, horizontális légmozgások sok-sok nagyságrenddel nagyobb energiájúak, sebességük is jelentősebb, mint a vertikális (vízszintes irányú) folyamatoké: milyen pech, hogy pont ez utóbbi, "lusta" légmozgások ismeretében tudjuk csak megmondani, hogy zivatar lesz-e a délután során, vagy éppen hét ágra süt-e a nap. A fent meg már méltatott egyenletrendszer pedig hiába oly komplex és nehezen megoldható: ettől még vajmi keveset (leginkább semmit sem) mond a felhő- és csapadékképződésről. Ráadásul a kritikus, vertikális irányú változásokat, energiaszállítással járó légmozgásokat közvetlenül - például méréstechnikai okokból - nem lehet rögzíteni sem, így azután az efféle folyamatok leírására alkalmas tapasztalati összefüggésekkel utólag kell kiegészíteni az egyenletrendszert. Hasonlóképpen kell eljárni a napsugárzás elnyelődésével és visszaverődésével vagy éppen a légkör és a földfelszín közötti (szintén nem túl jól mérhető) energiaforgalommal kapcsolatos megfontolásokkal is - ezeket a kiegészítő eljárásokat hívják paraméterezésnek. Jellemző, hogy a meteorológiai gépidő fele az ezzel kapcsolatos programcsomagok futtatására megy el, s e téren a legcsekélyebb előrehaladás sem történt az elmúlt tizenöt-húsz évben.

Katalin kopog

Az efféle úgynevezett numerikus modellek szavatossága hagyományos megközelítés szerint csupán pár nap, maximum 7-8: ennyi idő kell, hogy valamennyi, az egyenletrendszer kezdeti feltöltéséhez szükséges légköri adat kicserélődjön. A különféle (gyakorlatilag hasonló számításokon és azonos egyenleteken alapuló) prognózisok már néhány nap után széttartanak, s bár a modellekben szereplő egyhetes határidőn túl is megoldhatók (az adott peremfeltételek mellett), ám ott már olyan alacsony a beválás szintje, hogy helyettük akár valamely "hatékony" népi regulát is elővehetnénk. Ez utóbbiak logikája ráadásul nem is olyan balga, mint hinnénk - csupán a mereven gondolkodó utókor érti őket félre. Az efféle naiv "modellszámítások" ugyanis arra alapoznak, hogy bizonyos időjárási szituációk rendre visszatérnek (ha nem is évente, de egy évtized alatt többször), s ha fel tudjuk ismerni a megfelelő kezdőpillanatot, akkor következtetni tudunk arra is, milyen lesz a következő egy-két-három hét időjárása (persze nagy vonalakban, s még csak nem is napi bontásban). Számos, a világhálón is fellelhető, hosszú távú (egy hónapos) időjárás-előrejelzés (például az idokep.hu prognózisa) ennél tudományosabb megközelítést kínál: a hagyományos időjárási modellszámítások által kirajzolt grafikon végéhez próbál hozzáilleszteni egy logikus folytatást. Ehhez több évtizednyi adathalmot kell végignézni, s megtalálni a megfelelő évet és azon belül a napot, amely a kiválasztott jelenbéli kiinduló helyzet múltbéli előzménye lesz - nem csupán egy adott földrajzi helyre, de például a mi klímánkat alapvetően befolyásoló zónák adataira vonatkozóan is. Nem csupán a budapesti adatoknak kell stimmelnie, de mondjuk közelítőleg a reykjavíki és a genovai értékeknek is, hogy csupán a minket érintő ciklogenezis két közelítő centrumát említsük. Az efféle prognózisok készítői hangsúlyozzák, hogy az előrejelzés pusztán tendenciákat, tipikus (éppen ezért rendre visszatérő) szituációkat ír le - azt nem fogja napra pontosan megadni, mikor kezdjük a vakációt, vagy hogy július 15-én délután érdemes-e kerti pikniket tartani. Egyfajta összképünk azonban kialakulhat a közeljövőre vonatkozólag - a mostani nyár pedig remek alkalmat nyújt az amúgy nap mint nap frissülő hosszú távú előrejelzések igazolására, vagy éppen csattanós cáfolatára.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.