Jelentősen megemelkedhet a világtengerek szintje a század végéig

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. február 3.

Tudomány

A korábban becsültnél nagyobb mértékben, akár 1,32 méterrel is emelkedhet a világtengerek szintje 2100-ig az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) új klímaváltozási jelentésének tervezete szerint.

A testület korábbi, 2013-as klímajelentése még legfeljebb 0,98 méteres tengerszint-emelkedést valószínűsített az évszázad végéig. Az újabb jelentés tervezete szerint valószínűleg gyakoribbá válnak az "óceáni hőhullámok" is, az olyan jelenségek, amikor egy adott térségben szokatlan módon felmelegszik a tenger felszíne, a tűréshatár szélére sodorva a tengeri élővilágot. A melegebb tengerfelszín és tengervíz növelheti az esők, az erős szelek és a ciklonok okozta nagy hullámzást.

Gyorsuló ütemben fogy a jég az Antarktiszon és Grönlandon a gleccserek olvadása következtében, és egyre több jel utal arra, hogy az észlelt változások visszafordíthatatlanok lesznek évszázadok távlatában - olvasható a tervezetben, amelyet a Kyodo News japán hírügynökség szerzett meg.

A jégtakaró gyors olvadása az egyik oka a tengerszint emelkedésének a tervezet szerint.
Egyre több a rendkívül alacsony oxigéntartalmú tengeri terület, ahol már kétséges az élőlények életben maradása - olvasható a tervezetben, amelyet szeptemberi közzétételéig még megvitatnak szakértők és kormányok is.

Az előrejelzések nem túl biztatóak, a közelmúltban derült ki például az is, hogy a tavalyi év volt a negyedik legmelegebb a Földön:

Ha így folytatjuk, meg fogunk gyulladni

A tavalyi volt a negyedik legmelegebb év a Földön. A tavalyi volt a negyedik legmelegebb év a Földön a feljegyzések 19. század közepi kezdete óta - derült ki egy független amerikai kutatócsoport elemzéséből, amely szerint 2018 ugyan hűvösebb volt a korábbi néhány évnél, ám ezt az apró hőmérsékletcsökkentést hiba lenne lehűlésként értelmezni - közölte az MTI.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.