Bár még elég kevés információ van a kutatók birtokában az omikron vírusvariánsról, Karikó Katalin, az mRNS-alapú vakcina kifejlesztéséről elhíresült biokémikus nagyon bízik abban, hogy ez a változat tényleg jobban terjed, mint a delta, kiszorítja azt, ugyanakkor nem okoz olyan súlyos megbetegedést, és ez a fordulat segítene abban, hogy megteremtődjön a nyájimmunitás.
Erről a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában beszélt a professzor asszony.
Az Amerikában élő kutató előrebocsátotta, a kevés adat miatt még nem lehet biztosat mondani, de az első, Dél-Afrikából érkezett információk szerint az omikron nem okoz súlyos betegséget, miközben a kitörés helyén exponenciálisan nőtt a fertőzöttek száma. A delta variáns máshogyan kezdett terjedni, és sokkal súlyosabb állapotba kerültek azok, akik elkapták.
A kutató a védőoltásről és a szervezet védekezőképességéről szólva tisztázta, ha az ember vérében van ellenanyag, akkor az orrnyálkahártyájában is van. Ha csökken az ellenanyagszint a vérben, az orrnyálkahártyában is, így megfertőződik az, aki régen kapta az utolsó vakcinát.
Arról is beszélt, hogy ha a vérbe jut a vírus, az emlékezősejtek felismerik, és ez a jelenség véd a súlyos betegség kialakulásától. Karikó Katalin az oltásellenesek magatartásáról szólva azt mondta, nyilván az lett volna a legideálisabb, ha még a járvány kirobbanása előtt mindent tudnak a kutatók erről a vírusról, és még akkor elkészül a vakcina.
A teljes interjút december 12-én a Kossuth Rádió Vasárnapi újság című műsora adja le.
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!