A sárrétudvari-hízóföldi temetőben talált egyik honfoglaláskori sírból nő került elő a nyolcvanas években, de ez csak most bizonyosodott be, antropológiai és archeogenetikai elemzések nyomán – írja a Szegeder.
A csontvázat megtalálásakor a mellette lévő íj miatt férfiként azonosították. A gyanú, hogy nő lehet, 2017-2018-ban merült föl. A vizsgálat eredményét és tanulságait mostanra összegezték.
A Szegedi Tudományegyetem Embertani és Genetikai Tanszékének tudományos munkatársa, Tihanyi Balázs azt mondta, ez az első női fegyveres temetkezés a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből.
„A férfiak esetében például a nagyobb izomtömeg sokkal markánsabb vonásokat eredményez a csontokon, erőteljesebbek az izomkapcsolódási területek. Az a magyarországi módszer, amit mi is használtunk, nagyjából 12 különböző jelleget vizsgál a koponyacsontokon, többek között a szemöldök, a tarkó, a halánték vagy éppen az állkapocs régiójában” – mondta Tihanyi Balázs.
A nő csontvázán talált sérülések is pont olyanok voltak, mint a többi, fegyverrel eltemetett férfié. Ez arra utal, hogy ő is harcosként élt, bár ezt további vizsgálatok után lehet biztonsággal kimondani. A maradványokon csontritkulásra utaló jeleket találtak. Egyelőre ahhoz sincs elég támpont, hogy megmondják, milyen szerepet tölthetett be a nő a közösségében.
A címlapkép természetesen illusztráció