Menedzserdivat ´97: Klasszikusok és drasztikusok

  • Poós Zoltán
  • 1997. december 11.

Tudomány

Sajnos kedvencünkre, a háromgombos, magasan záródó zakókra egy emberként mondtak igent a kreátorok, mint egy görög kórus, így a jobb ízlésű öltöztetők ma már ezeket rendelik meg a tévés közszereplőknek, megszüntetve e holmik aranyfedezetét. Ilyenkor azok, akiknek ez a fazon az álomzakójuk, megrázkódnak, mint egy bólogató kutya földrengés idején, és újfent konstatálják: minden le van vadászva.
Sajnos kedvencünkre, a háromgombos, magasan záródó zakókra egy emberként mondtak igent a kreátorok, mint egy görög kórus, így a jobb ízlésű öltöztetők ma már ezeket rendelik meg a tévés közszereplőknek, megszüntetve e holmik aranyfedezetét. Ilyenkor azok, akiknek ez a fazon az álomzakójuk, megrázkódnak, mint egy bólogató kutya földrengés idején, és újfent konstatálják: minden le van vadászva.

A három-négy gombos zakókról beszélek, ahol is a szürke, a barna és a füst árnyalatait favorizálják a tervezők. A kétsoros zakók már cikilistásak. Egy tanárképzőben talán elmennek, vagy a táncházban esetleg, ahol mezítláb tapossák el a csikket, de tudomásul kell vennünk: mindenből újat kell beszerezni, annak ellenére, hogy ezekhez a kollekciókhoz abszolút jól megy egy halszálkás télikabát. Lerí úgyis a turpisságunk, és elmarad a nyerő hatás, márpedig mi törekszünk erre. A hónunk alá csapott, lejárt szavatosságú, harmincéves kézitáskát is el kell felejtenünk, ha jó menedzserek akarunk lenni.

A nyári zakókat se vegyük fel december elején. A testes szövetekből készült felhozatalból azonnal kitűnik, hogy csak egy jó zakónk van. Vigyázat! A magasan záródó zakók és kabátok alacsonyaknak és túlsúlyosaknak nem állnak jól. Ezeken az anatómiai kellemetlenségeken a mélyebben kivágott öltönyökkel segíthetünk, sajna.

A kétsoros zakókat viselőkről pár éve is azt gondoltam már, hogy nem állnék velük szóba, csak elhalálozásuk 50. évfordulóján, de most aztán, hogy a kétsoros várólistára került, még hatványozottabban kínos.

Cipők. Magasított sarok, széles perem, csapott orr. Fekete vagy barna. A fémcsatos verziót egy szigorlatnál vagy esküvőn még felvehetik a fiatalabb évjáratok, de a klasszikus elegancia már kilöki magából. A magasabb szárú cipő határeset. Jól mutat kávébarna, farmerfazonú szövetnadrágokkal, de öltönnyel kevésbé. A konfekciódivat kellékei is ugyanezek, csak egy sor extrával, hogy farmerrel is jól álljanak. Itt a csatokat említeném újra, és a nagyobb sarkat, vastagabb talpat s a többi.

Zokninál hiába esztétikus a Burlington típusú kockás, azért az egyszínű feketét javasoljuk.

Az ingek frontján alig történt változás. A fiatalok a cápagallérost részesítik előnyben, a tekintélyelvűek a klasszikus fazonú ingeket. Színekben itt is a szolid fehér vagy a nagyon apró kockás változatok szolgálják a kellő hatást. Az orosz nyakú most újra divat, de minek.

A tiritarkaság megszűnt, mindenki olyan, mintha egy nemzetközi ékszertolvaj-szindikátus tagja lenne, vagy a korzikai unióból csöppent volna a pesti aszfaltra.

A nyakkendőt illetően a zakó és az ing összefüggéseiben kell a megoldást megtalálnunk. A nyakkendők keskenyedtek, de a teljesen keskeny se menő. Az állatmintások, a kis autóktól hemzsegők már a piacra dobáskor is kínosak voltak, most se viccesek. A nyakkendőtűk és mandzsetták is egy hajdanvolt kor letűnt szépségeszményéhez kötődnek. Felejtsük el! A kabátok egy része rövidebb lett, de ez amolyan "jól öltözött joghallgató"-effektust eredményez. Nem ajánlom. Divat még a raglán fazon, azaz a harang alakú, válltömés nélküli kabát. Akinek jól áll, ám viselje. Ez vonatkozik a kalapokra is.

A diplomatatáskák újabban fémből készülnek, nyilván golyóállók, autóstáskát pedig még bosszúból se vegyünk senkinek. Ma már ettől éppúgy megrémülhetünk, mint egy kígyóárustól a Mariahilferen.

Poós Zoltán

Mibe kerül ez nekem

Cipők

Paolo Sartori: 16 290 Ft

Belmondo: 19 900 Ft

Docks: 18 990 Ft

Zakók

Ted Lapidus: 26 900 Ft

Roland by Marco Ferretti: 32 990 Ft

Stones: 48 900 Ft

Télikabátok

Ted Lapidus: 35 900 Ft

Pal Vasary: 35 990 Ft

Ingek

Jean Maseric by Lincron: 6 990 Ft

John Langford of London: 5 190 Ft

Gloriette: 3 290 Ft

Nyakkendők

Westmindster: 4 790 Ft

King: 4 190 Ft

Zoknik

Matinique: 1 790 Ft

Elbeo: 1 790 Ft

top design: 490 Ft

Ha ügyesen, mindenből a legolcsóbbat veszed, akkor felöltözhetsz 87 060 Ft-ból.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.