Múmiák az Andokban: Jégkisasszonyok

  • - bodoky -
  • 1999. április 22.

Tudomány

Három kitûnõ állapotban lévõ, évszázadok óta fagyott múmiára bukkant egy régészexpedíció az argentin Andok egyik csúcsán. Az elõkelõ inka családból származó két lány és a fiú 8-15 évesek lehettek, amikor feláldozták õket a hegy istenének. Az expedíciót vezetõ dr. Johan Reinhard sokadszor okoz meglepetést a világnak: a magashegységek bennszülött népeit vizsgáló antropológus több extrém sportban is világcsúcstartó.
{k199916_24;b} Az ötvenöt éves amerikai professzor életrajza izgalmasabb Indiana Jones összes kalandjainál: a profi hegymászó Bécsben szerzett antropológiai diplomát, majd Peru, Bolívia, Chile, Argentína és Ecuador területén vezetett ásatásokat, jórészt hatezer méter felett. Dél-amerikai kutatásai során számos prehispán szakrális helyet fedezett fel, az ufókat mellõzõ elméletet dolgozott ki a Nazca-vonalak magyarázatára, és évekig élt tûzföldi nomádok között. Késõbb Ázsia felé fordult az érdeklõdése: Nepál, Tibet és India hegységeiben a sámánizmus, a tibeti buddhizmus és a hinduizmus szent hegyeit tanulmányozta.

Könnyûbúvárként õ vezette az elsõ víz alatti ásatásokat a Titicaca-tóban, leleteibõl múzeumot létesítettek a Nap szigetén. A Földközi-tengeren római hajók roncsait tárta fel, egy olaszországi tóban etruszk falu romjaira bukkant. Tagja a magassági könnyûbúvárkodás világrekordját tartó csapatnak is: egy vulkán krátertavában 5850 méter magasan végzett víz alatti ásatást Chile területén. Továbbá õ volt az elsõ nyugati, aki radzsasztáni tevehajcsárokkal átkelt az indiai sivatagon, és sokáig élt a Maldív-szigetek muzulmán halászai között is. 1976-ban egy amerikai expedícióval feljutott a Mount Everestre, majd elsõként próbálkozott raftinggal a Himalája vadvizein.

Reinhard érdeklõdése az elmúlt tíz évben ismét Dél-Amerika felé fordult: rituális temetkezõhelyek után kutat az Andok magaslatain, eddig összesen tizenöt múmiát talált. Leletei újabb bizonyítékokat szolgáltattak arra vonatkozólag, hogy az inkák emberáldozatokkal kedveskedtek a hegy rettegve tisztelt istenének. Az áldozatok valószínûleg magas rangú inkák gyermekei lehettek, erre utal a múmiák öltözete és a velük együtt eltemetett tárgyak - ezüst és arany ékszerek, ruhák, edények, élelmiszerek. A Kolumbusz elõtti idõk gyakorlata szerint a kiválasztott gyerekeket felvitték a hegyre, a hóhatár fölé, ahol haláluk után azonnal megfagytak - így szinte nyom nélkül múlt el felettük az idõ. Reinhard elõször 1995-ben talált teljesen ép inka múmiát: Juanita, a "jégkisasszony" felfedezését a Time az év tíz legfontosabb tudományos eredménye közé sorolta.

Az argentin Llullaillaco vulkán egyik kõteraszán március közepén megtalált három, magzati pozícióban gyapjúszövetbe csomagolt test közül csak az egyiket károsította villám, a másik kettõ "tökéletes állapotban van" Reinhard bejelentése szerint. A komputertomográfos vizsgálat azt mutatta, hogy minden szervük ép, mintha csak néhány napja távoztak volna az élõk sorából. A továbbiakban a múmiák szöveteit, vérét és DNS-ét vizsgálják: ebbõl kiderülhet, milyen vírusok és baktériumok éltek az emberben ötszáz évvel ezelõtt, és milyen rokonságban álltak az inkák más népekkel. Reinhard szerint még számtalan ilyen leletet rejthetnek a hegyek, bár a múmiákat az idõjárás és az értékes tárgyak után kutató sírrablók is tizedelik.

Saját magát nem sorolja a sírrablók közé, bár munkája sérti a radikális bennszülött mozgalmak érzékenységét: õk hevesen kritizálták, miután "biológiai információk tárházának" nevezte az 1995-ös leletet. Az indiánok szerint ezek a múmiák nem tudományos minták, hanem az õseik, és nem a régészek kíváncsiságát kielégítendõ temették el õket a hegyeken. Reinhard nem vonja kétségbe a hagyományt, sõt állítása szerint bizonyos törzseknél még ma is gyakorlat az emberáldozat: "Emberek börtönben ülnek ezért" - nyilatkozta az egyik riporternek.

Reinhard munkáját a National Geographic Society szponzorálja: az amerikai földrajzi társaság köré szervezõdött médiabirodalom - több szaklap, havilap, tévécsatorna, webújság - profi PR-munkával tálalta a felfedezést. Az expedíciókra kiküldött riporterek napi frissességû, mûholdon át küldött beszámolói olvashatók a webújságban (www.nationalgeographic.com), a felfedezésrõl Reinhard cikket ír a magazin szeptemberi számába, és dokumentumfilm is készül. Reinhard utazásairól, elméleteirõl saját weboldalain (www.mountain.org/reinhard/) találhatunk rengeteg további információt. E-mailben eljuttatott kérdéseinkre személyesen válaszolt Argentínából.

- bodoky -

Köszönjük Horn Gabriella (National Geographic Channel) segítségét.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.