Múmiák az Andokban: Jégkisasszonyok

  • - bodoky -
  • 1999. április 22.

Tudomány

Három kitûnõ állapotban lévõ, évszázadok óta fagyott múmiára bukkant egy régészexpedíció az argentin Andok egyik csúcsán. Az elõkelõ inka családból származó két lány és a fiú 8-15 évesek lehettek, amikor feláldozták õket a hegy istenének. Az expedíciót vezetõ dr. Johan Reinhard sokadszor okoz meglepetést a világnak: a magashegységek bennszülött népeit vizsgáló antropológus több extrém sportban is világcsúcstartó.
{k199916_24;b} Az ötvenöt éves amerikai professzor életrajza izgalmasabb Indiana Jones összes kalandjainál: a profi hegymászó Bécsben szerzett antropológiai diplomát, majd Peru, Bolívia, Chile, Argentína és Ecuador területén vezetett ásatásokat, jórészt hatezer méter felett. Dél-amerikai kutatásai során számos prehispán szakrális helyet fedezett fel, az ufókat mellõzõ elméletet dolgozott ki a Nazca-vonalak magyarázatára, és évekig élt tûzföldi nomádok között. Késõbb Ázsia felé fordult az érdeklõdése: Nepál, Tibet és India hegységeiben a sámánizmus, a tibeti buddhizmus és a hinduizmus szent hegyeit tanulmányozta.

Könnyûbúvárként õ vezette az elsõ víz alatti ásatásokat a Titicaca-tóban, leleteibõl múzeumot létesítettek a Nap szigetén. A Földközi-tengeren római hajók roncsait tárta fel, egy olaszországi tóban etruszk falu romjaira bukkant. Tagja a magassági könnyûbúvárkodás világrekordját tartó csapatnak is: egy vulkán krátertavában 5850 méter magasan végzett víz alatti ásatást Chile területén. Továbbá õ volt az elsõ nyugati, aki radzsasztáni tevehajcsárokkal átkelt az indiai sivatagon, és sokáig élt a Maldív-szigetek muzulmán halászai között is. 1976-ban egy amerikai expedícióval feljutott a Mount Everestre, majd elsõként próbálkozott raftinggal a Himalája vadvizein.

Reinhard érdeklõdése az elmúlt tíz évben ismét Dél-Amerika felé fordult: rituális temetkezõhelyek után kutat az Andok magaslatain, eddig összesen tizenöt múmiát talált. Leletei újabb bizonyítékokat szolgáltattak arra vonatkozólag, hogy az inkák emberáldozatokkal kedveskedtek a hegy rettegve tisztelt istenének. Az áldozatok valószínûleg magas rangú inkák gyermekei lehettek, erre utal a múmiák öltözete és a velük együtt eltemetett tárgyak - ezüst és arany ékszerek, ruhák, edények, élelmiszerek. A Kolumbusz elõtti idõk gyakorlata szerint a kiválasztott gyerekeket felvitték a hegyre, a hóhatár fölé, ahol haláluk után azonnal megfagytak - így szinte nyom nélkül múlt el felettük az idõ. Reinhard elõször 1995-ben talált teljesen ép inka múmiát: Juanita, a "jégkisasszony" felfedezését a Time az év tíz legfontosabb tudományos eredménye közé sorolta.

Az argentin Llullaillaco vulkán egyik kõteraszán március közepén megtalált három, magzati pozícióban gyapjúszövetbe csomagolt test közül csak az egyiket károsította villám, a másik kettõ "tökéletes állapotban van" Reinhard bejelentése szerint. A komputertomográfos vizsgálat azt mutatta, hogy minden szervük ép, mintha csak néhány napja távoztak volna az élõk sorából. A továbbiakban a múmiák szöveteit, vérét és DNS-ét vizsgálják: ebbõl kiderülhet, milyen vírusok és baktériumok éltek az emberben ötszáz évvel ezelõtt, és milyen rokonságban álltak az inkák más népekkel. Reinhard szerint még számtalan ilyen leletet rejthetnek a hegyek, bár a múmiákat az idõjárás és az értékes tárgyak után kutató sírrablók is tizedelik.

Saját magát nem sorolja a sírrablók közé, bár munkája sérti a radikális bennszülött mozgalmak érzékenységét: õk hevesen kritizálták, miután "biológiai információk tárházának" nevezte az 1995-ös leletet. Az indiánok szerint ezek a múmiák nem tudományos minták, hanem az õseik, és nem a régészek kíváncsiságát kielégítendõ temették el õket a hegyeken. Reinhard nem vonja kétségbe a hagyományt, sõt állítása szerint bizonyos törzseknél még ma is gyakorlat az emberáldozat: "Emberek börtönben ülnek ezért" - nyilatkozta az egyik riporternek.

Reinhard munkáját a National Geographic Society szponzorálja: az amerikai földrajzi társaság köré szervezõdött médiabirodalom - több szaklap, havilap, tévécsatorna, webújság - profi PR-munkával tálalta a felfedezést. Az expedíciókra kiküldött riporterek napi frissességû, mûholdon át küldött beszámolói olvashatók a webújságban (www.nationalgeographic.com), a felfedezésrõl Reinhard cikket ír a magazin szeptemberi számába, és dokumentumfilm is készül. Reinhard utazásairól, elméleteirõl saját weboldalain (www.mountain.org/reinhard/) találhatunk rengeteg további információt. E-mailben eljuttatott kérdéseinkre személyesen válaszolt Argentínából.

- bodoky -

Köszönjük Horn Gabriella (National Geographic Channel) segítségét.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.