Nagyvárosi természetbúvár: Balkáni galambok

  • Winkler Róbert
  • 1999. október 29.

Tudomány

Amit a természeti környezettel művelünk, nem a természeti környezetre veszélyes: a biológiai sokféleséget csökkenteni legfeljebb atombombával tudjuk, ideig-óráig. A természet pusztítása tulajdonképpen csak átalakítást jelent, és amilyen a mi formánk, a változás számunkra mindig kedvezőtlen. Feketerigó helyett patkány jön, katicabogár helyett csótány, és természetesen mindig az az életforma tartalmazza a rák ellenszerét, amelyiket tavalyelőtt pusztítottunk el. Az élővilágot nem tudjuk elriasztani magunktól, a nagyvárosokban virul a domesztikálatlan biomassza. Jó az erdőben megfigyelni, hogyan vakarja füle tövét egy őzbak, de közvetlen zoológiai tapasztalatokra bőséggel tehetünk szert a flaszteren is. A városba költözött menyétcsalád esti programja, a kóbor macskák nemi élete, a verébcsapat hierarchiája, a búbos pacsirta fészkelése a 2-es villamos vágányai közt. Nos, ilyenekről lesz szó a sorozatban. Elsőként lássuk, mit tud a balkáni gerle.
Amit a természeti környezettel művelünk, nem a természeti környezetre veszélyes: a biológiai sokféleséget csökkenteni legfeljebb atombombával tudjuk, ideig-óráig. A természet pusztítása tulajdonképpen csak átalakítást jelent, és amilyen a mi formánk, a változás számunkra mindig kedvezőtlen. Feketerigó helyett patkány jön, katicabogár helyett csótány, és természetesen mindig az az életforma tartalmazza a rák ellenszerét, amelyiket tavalyelőtt pusztítottunk el. Az élővilágot nem tudjuk elriasztani magunktól, a nagyvárosokban virul a domesztikálatlan biomassza. Jó az erdőben megfigyelni, hogyan vakarja füle tövét egy őzbak, de közvetlen zoológiai tapasztalatokra bőséggel tehetünk szert a flaszteren is. A városba költözött menyétcsalád esti programja, a kóbor macskák nemi élete, a verébcsapat hierarchiája, a búbos pacsirta fészkelése a 2-es villamos vágányai közt. Nos, ilyenekről lesz szó a sorozatban. Elsőként lássuk, mit tud a balkáni gerle.

Szakasztott, mint az arab számoknak: őshazájuk nekik is India, ahol évezredek óta etetik és tenyésztik őket. A XVI. században jelent meg Kis-Ázsiában, a Balkánra a törökök telepítették be. Újkori története jól példázza: nincs lejátszva semmi, még a városokban sem. Hősünk olyan világméretű offenzívát hajtott végre a XX. században, mint egykor Dzsingisz kán. A különbség, hogy a galambok maradtak. A Balkáni Gerle Fan Club hivatalos pólójának elején egy csókolózó gerlepár látható, a hátán turnédátumok: 1912. Szerbia, 1930. Magyarország, 1943. Bécs, 1946. Berlin, 1949. Amszterdam, 1951. Stockholm, 1955. London, 1957. Észtország, 1964. Reykjavík.

Elképesztő, hogy egy forró égövi madár kibírja a magyar telet, és Izlandra is betelepül. Télen nem vonul délre, ebbe sokan belehalnak, a helyhez kötöttség miatt viszont évente akár hétszer-nyolcszor is költhetnek.

Nyugodtan lehetne

Magyarország címerállata,

hiszen történelmünkben több párhuzam is kínálkozik. A szomorú 30-as években tűnt fel minálunk, de igazán elterjedt csak a légpuska betiltása, 1956 után lett. A legjobban a pangó szocializmus kedvezett neki, a nyitással és a rendszerváltással azonban defektes agyú olasz vadászok özönlötték el az országot, ők azok, akik, ha énekesmadár-kilövésre nem tudják megvesztegetni a vadőrt, galambokon élik ki szörnyű hajlamaikat. A balkáni gerle augusztustól februárig vadászható, lélekszáma a magyarokéhoz hasonló lassúsággal csökken.

Egyszersmind nem árt, ha - terápiás jelleggel - rombolunk hamis Európa-tudatunkon, és hozzászokunk a balkánisághoz. Távolról tisztábban látni a geopolitikai realitásokat: az USA például nem hivatalosan a Balkánhoz csap minket. Richard Holbrooke azért lett az Egyesült Államok balkáni főmegbízottja, mert a felesége magyar, tehát balkáni.

A magyar gerlehelyzet legnagyobb szakértője, dr. Bozsko Szvetlana a közelmúltban

Debrecenben

végzett felbecsülhetetlen értékű populációdinamikai vizsgálatokat. A debreceni galambok napközben szállnak morzsára, búzára, elsősorban a városszéli nagy, nyitott gabonaraktárakban. Este vége a bulizásnak, a belvárosi éjszakázóhelyeken gyűlnek össze. A magtáraktól a hálókörletig pontosan megfigyelhető légi folyosókon vezet az útjuk, ezektől ritkán térnek el.

A szállás (nem a röpülés, a lakhely) kiválasztásában fő szempont a szélárnyék: a debreceni gerlék java a belvárosban éjszakázik, számára a szállodaipari öt csillag jelentése a következő: belváros*, szűk utca* fákkal*, lehetőleg fenyővel*, szélvédett helyen*. A galambok szeretik egymás társaságát, különösen éjszaka. Az alvó galambot úgy különböztethetjük meg az ébertől, hogy feje két válla közé süpped (meg a szeme csukva van); ők nem dugják a fejüket a szárnyuk alá.

Az első nagy debreceni galamb-éjszakázóhely a Nagytemplom kertjében alakult ki, ott 1962-ben már 3500 madarat számláltak. A nagy 1980-as gerleprodzsektben derült ki, hogy Debrecenben már több a galamb, mint a veréb. Nem bízzák magukat madárbarát nénik exkluzív támogatására. Magyar nagyvárosok galambszámlálásai alapján ott él a legtöbb, ahol a mezőgazdaság nagy, nyitott gabonatárolókkal járul élelmezésükhöz. Debrecenen kívül balkánigerle-fellegvár Nyíregyháza, mely várost a gabonaellátmány mellett népszerűvé teszik a japánakácsorok jelentette kiváló éjszakázóhelyek. Egerben nincsenek magtárak és malmok, aki viszont mégis megtömte valahogy a begyét, jót horpaszthat a termálfürdő kifolyójának meleg párájában, ez csikorgó teleken sok testvér életét mentette már meg. Győr végképp nem tud mit nyújtani a galamboknak, néhány néni a belvárosban és a Megyei Kórház udvarában álló fenyők - bizonyos fenyőfajták jól védenek a széltől, kellemes mikroklímájukért nagyra becsülik őket a gerlék. Zalaegerszegen viszonylag kedvezők a feltételek, de a galambpopuláció kisebb, mint az előbbi városokban. Éjszakázásra a Számviteli Főiskola udvarát ajánlom: szélvédett hely, öreg fákkal.

Szexuális téren

a galamb többé-kevésbé megfelel az elvárásnak: a párok lelkesen turbékolnak és kupakolnak, bár meg kell adni, a hím boldog-boldogtalannak turbékol, házi galamb még a gazdájának is. A "mint gerlepár" inkább irodalmi hasonlat, mint köznyelvi; a legtöbb ember látta már, milyen brutálisan agyalja néha a galamb a hitvesét. Az irodalmárok amúgy is rosszak zoológiában, nekik az állatvilág mindössze hangulatfestő elem, háttérzaj. 1887-ben Gyulai Pál, a századforduló kritikusa, író-költő, a Tudományos Akadémia titkára egy versében a Borsod megyei Hámort dicsérve rímelési kényszerből kifolyólag ("...patak zúg/... vadgalamb búg") súlyos ornitológiai hibát vétett. Herman Ottó nem volt pollenérzékeny, a felületességre viszont allergiás volt. Nem hagyta annyiban a dolgot (ott akkor nem volt vadgalamb), s mivel Konrád György akkor még nem élt, lehetetlen volt eldönteni, melyikük tudja jól, a sajtóvita mindhalálig tartott.

A turbékolás, ahogy a giccsfestők nagy szakértelemmel ábrázolják, gyakran visszataszító csókolózássá fajul. Fitt vadgalambok repülőbemutatóval imponálnak a tojónak, elpuhultabb városi jampecok ezt az előjátékot gyakran mellőzik. Ha sikerül megpillantanunk a párzást, nem ritka, hogy a nőstényt látjuk felül - illesztésileg nem probléma, fő hogy a kloákák össze legyenek szorítva. No, de az állatszex-csemege mit sem ér, ha nem tudjuk, melyik a hím és a nőstény, márpedig a magyar nyelvű szakirodalom ebben aligha igazít el. A legtöbb szakkönyv hallgat a kérdésről, pedig nagyon izgalmas lenne tudni, mikor van felül a tojó kupakoláskor. A nagy angol madárbiblia, mely terjedelemre nem sokkal múlja alul a Révai nagyot, azt mondja, a hím balkáni gerle feje rózsaszínes-szürkés, nyakán fekete félgallér, a nőstény pont, mint a hím, de a feje és nyaka inkább sárgásszürke-iszapszínű. Iszapja válogatja persze.

A balkáni gerle számára a városi élőhely

sziklás biotópra

emlékeztet, az ő szempontjából igaza is van: terméketlen szürke izé, gyér vegetációval, rengeteg kisebb-nagyobb réssel. A balkáni gerle szereti az odúszerű fészkelőhelyet, egy cseppet sem zavarja, ha szűk a bejárat, átveszkődi magát.

Fészekrakása szégyen a madarakra nézve. Borzalmas. Láttam már néhányszor, legutóbb az ablakpárkányom és a parabolaantenna közé próbáltak valamit alkotni: néhány gally, ami szerencsés esetben meggátolja, hogy a tojások leguruljanak a háromemeletnyi mélységbe. Végül, azt hiszem, észrevették, milyen stresszes arccal verejtékezek a reluxa mögött, megszántak, és máshová mentek családot alapítani. Balkáni gerle fészkelt már közlekedési lámpán és használatban lévő gémeskút nehezéknek használt vödrében is.

A szárazkoszt miatt nagyon szeret inni, ezért van olyan sok galamb a nagyvárosok szökőkutas terein. Nem stampedlizve dönti le a vizet, mint sok más madár ("egészségünkre, hukk, fenékig!"), hanem a nyelőcsöve ingáztatásával szívja fel. Szeret fürdeni és zuhanyozni, szívesen ázik meg az esőben. Vizes tollakkal kicsit könnyebben fogják meg a gyerekek. Különleges a galambok impregnáló rendszere: nem a püspökfalatjukkal zsírozzák a tollaikat, hanem a tolltokoknál keletkező finom porral.

Az olaszokon kívül kevés természetes ellenségük van. A

macskák ritkán

férnek a fészkükhöz, a galambfiókák fő réme az ugyancsak városi lakossá lett csóka. A galambgyerekek közel egy hónapig különlegesen gusztustalan koszton nevelkednek. Úgy indul a híradó, hogy a tojó begyfalának hámsejtjei zsírosan elfajulnak, majd ezt a váladékot öklendezi át a mama a fiókák csőrébe: 71% víz, 16% protein, 10% zsír, ásványi sók, vitaminok, állományjavító, fűszerek. Mindenki kér?

A városi galambok ügye olyan erősen osztja meg a társadalmat, hogy a témával Juszt László bármikor képes lenne zavargásokat előidézni. Többször megtörtént, hogy népharag söpört el galambirtást, pedig egy ilyen akciónál azzal a képtelenséggel védekeztek az irtók, hogy csak elkábulnak a madarak. Persze, utána meg nyilván mennek a darálóba, mert ha elengednék őket, úgyis visszamennek, ahonnan elvitték őket. Galambot elég könnyű megmérgezni, mert ízlelőképessége (egyben nyeli le a magokat) nem túl erős.

A Spektrumon egy patkányfilmben nemrég elhangzott, hogy a patkány kevesebb halálos betegséget terjeszt, mint a galamb. Ez nem igaz. Sok természetfilmben vannak apró csalások vagy ordító marhaságok, ez közéjük tartozik az ÁNTSZ szakértői szerint. A balkáni gerle egyetlen, az emberre veszélyes betegséget terjeszt(het), a papagájkórt. A fertőződéshez érintkeznünk kell a galambbal, utána nem szabad kezet mosni, és persze fertőzött galambot kell találni. Ezért is olyan ritka, hogy valaki a lázzal-hasmenéssel-hányással járó papagájkórt galambtól kapná, a legtöbben a névből indulnak ki, és inkább a papagájuktól fertőződnek meg.

A galambok

tájékozódó képessége

évezredek óta rejtély: 3-400 kilométerről is hazatalálnak, Magyarországon tehát nem lenne hülyeség megalapítani a Hajti-Pajti légi konkurensét. A hazatalálás vizsgálatakor a tudósok hihetetlen kramancokat aggattak a galambokra. Kezdték homályos kontaktlencsével, végezték vasdarabokkal - egy ideig arra is gyanakodtak, hogy a Föld mágneses mezeje igazítja őket útba. A sok hókuszpókusz ellenére valószínűleg szemmel tájékozódnak, mert míg esőben, viharban kiválóan navigálnak, a hóesés és a köd zavarja őket. A galambok tájékozódásának vizsgálata a népszerű ismeretterjesztésben dívik, a tudósok inkább matekoznak velük. A galambok számolási tudományának feltárásában kiváló, magok válogatásához szokott szemükre építenek. Kétféle képességet mérnek, az egyikben azt, hány egymást követő eseményt (pl. villanás) tudnak fejben tartani. A másik irány a kevesebb-több viszonylatok felismerésére fekteti a hangsúlyt. Magunkfajta átlagpolgár, ha megölik, sem tudja kitalálni, hogyan működik mindez, nézzük hát, mit ír az Animal Learning And Behavior 1998/3. száma.

A kísérleti alanyokat, miután jól kialudták magukat, egy 34 x 32 x 34 cm-es bádogdobozba tették. A galambbal szemközti falon egy főfény, mellette mellékfény, mely kajaosztáskor világít. Középen egy LED (világító dióda), azt kell megcsípni a galambnak, ha enni akar, persze a megfelelő időben és számban. Mutogatnak a galambnak két halmazt 3 és 5, 4 és 3 meg mindenféle számú pöttyel, ha jókor csíp, tiszta búzát kap. Mindez kicsit bonyolult, nem is ember vezérli a műveleteket, hanem egy Commodore 64-es számítógép. Dr. Buzsáki György írt a hadsereg Szerves irányítás nevű programjáról, melyben azt a problémát próbálták orvosolni, hogy a kezdetleges számítógépes irányítóberendezések nem férnek el a kisebb rakétákban. Kiképzett galambokat ültettek a rakétákba, prizmákkal eléjük vetítve a célpont képét. Ha a töltet nem haladt pontosan, a galamb a kép szélét csipkedte. Korábban ezért búzát kapott, most viszont az irányítószerkezet a csipkedéseknek megfelelően korrigálta a röppályát. Szerencsére a szerző nem említi, melyik hadseregben történt mindez, így inkább nem hiszem el az egészet. Sokkal jobb, ha nem kell belegondolni a katonai fejlesztőmérnökök lelkivilágába.

A balkáni gerle, mint általában a galambok, elég kis teret hagy a természettudományos tudálékosságnak. Maga Brehm papa is úgy vélte, a laikusnak igaza van, ha egyszerűen galambot mond: hogy balkáni, szirti vagy házi, nincs nagy jelentősége, nagyjából ugyanazt tudják. A Szent Márk tér híres galambjai konkrétan háziak, de a világ legtöbb elvadult házigalamb-társasága évről évre jobban hasonlít a szirti galambra, melyből kitenyésztették. Ha színes-fehér-pöttyös galambot látunk, általában házi, ha randa, ápolatlan szürkét, az a balkáni gerle.

Winkler Róbert

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.