A Magyar Helsinki Bizottság és a TASZ újabban az igazoltatások gyakorlata miatt is támadja a magyar rendőrséget, ezért ezzel összefüggésben egy párhuzamos példával hozakodnék elő. Megfigyelhető, hogy a közlekedési rendőrök nagyobb arányban állítják meg és ellenőrzik a rossz műszaki állapotban lévő, öreg, valamint a nagy értékű gépjárműveket (érdekes, ezt még senki nem kérdőjelezte meg). Ez nyilvánvalóan azon a tapasztalaton alapul, hogy ezek között a gépjárművek, illetve tulajdonosaik között általában több a "deviáns", és hogy a rendőrök munkájukat minél eredményesebben végezzék, véges erőforrásaikkal inkább ezen gépjárművek ellenőrzésére koncentrálnak. Úgy vélem, hogy adott esetben a rendőrre kell bízni, hogy sokéves gyakorlattal a háta mögött kit igazoltat, és ne feledjük: a tőlünk kapott felhatalmazás alapján a mi érdekünkben végzik a bűncselekmények felderítését.
Élből nem vitatom a kutatás prekoncepcióinak helyességét, de úgy vélem, hogy ezeket ez a kutatás sem megerősíteni, sem megcáfolni nem tudta. Egy ilyen kutatás autentikus módon csak az egységes bűnügyi statisztika keretében végzett adatgyűjtéssel lenne elvégezhető, de ennek elvégzésére egyelőre nem mutatkozik hajlandóság. Addig pedig maradnak az előfeltevések.
Tisztelettel:
Dr. Varga Gergely
Maguknak építik le
Magyar Narancs, 2004. február 12.
A magyar kutatói köztestület egyik tagja utálkozott néhány flekknyit nemrégiben az Akadémiára - ennél nagyságrendekkel többet is kibírt már az épület és az intézmény, úgyhogy sebaj. Gond azonban, hogy nyelvészként (azaz tudósként) aláírva sem vette a fáradságot, hogy verifikálható állításai igazak, illetve pontosak legyenek. Ezért annak érdekében, hogy a MaNcs tisztelt olvasói valós információk birtokában ítélhessék meg az Akadémiát, a szerző pedig indulatait legközelebb szilárdabb tényismeretről indíthassa, a következőkről tájékoztatom Önöket.
Az Akadémiát érintő megszorító intézkedések forrásait a Pénzügyminisztérium jelölte meg, az MTA vezetése erre válaszul éppen azon a területen küzdött ki kedvezőbb pozíciókat, amelyeket a nevezett cikk akadémiai áldozatnaktart: az OTKA tervezett pénzügyi elvonása a felére csökkent, és több pénz maradt a fiatal kutatói álláshelyekre. Vagyis, a szerző nem mond igazat, amikor a legfontosabb akadémiai vezetői programot, a fiatal magyar kutatók támogatásának erősítését kérdőjelezi meg.
"Léhűtés"-nek nevezi a szerző azokat a költségvetési tételeket, melyek valójában egyrészt a tudományos fokozatok és címek honorálásai (tehát több ezer magyar kutató tiszteletdíja), másrészt a kutatásmenedzsment és tudományreprezentáció közvetlen hasznot hozó működtetését szolgálják.
Az Akadémia elnöke nem évente, hanem kétévente számol be az Országgyűlésnek, amely beszámolót az illetékes parlamenti bizottságok megtárgyalják, beleértve a magyar tudományos kutatás és ezen belül az MTA részletes költségvetési és tartalmi tájékoztatását is - az érdeklődők pedig akár a nyilvános költségvetési törvényben, akár az Akadémia honlapján (www.mta.hu) minderről részletes tájékoztatást olvashatnak.
A támogatott kutatóhelyek hálózatában közel másfél száz egyetemi kutatóhely működik, többségében nem akadémikusok, hanem akadémiai doktorok vezetésével - ráadásul ők személyesen nem is kaphatnak ebből javadalmazást. Közel félezer kutató azonban igen - akiknek éppen a fele fiatal kutató, vagyis a szerző által javasolt felszámolásukkal 226 fiatal kutatónak szűnne meg egyetemi állása (nem szólva a támogatás nyújtotta inkubációs időszak eredményei alapján stabil egyetemi bázissá szilárduló szakmai kezdeményezések megtöréséről - merthogy a hálózatot éppen ilyen, kifejezetten szakmai megújító céllal működteti az Akadémia).
Az Akadémia az idén mintegy 46 Mrd Ft-ból gazdálkodik (beleértve az OTKA-t is), amiből a központi költségvetési támogatás (az elvonások előtt) csak 36,5 milliárd - a különbséget az Akadémia olyan hazai és nemzetközi pályázatokkal, gazdaságból érkező megbízásokkal termeli ki, amelyek mutatják, hogy mit gondolnak azok az Akadémiáról, akiknek a véleménye valóban számít.
Mindaz, amit ezeken felül olvastat velünk a szerző, már az ő vélekedéseinek gyűjteménye, ezért nincs ok foglalkozni vele. Érdemi, radikális kritikákkal, a tudományszervezet szükséges megújítását komolyan tárgyaló javaslatokkal persze jó volna. Ezért ha akár a Magyar Narancs Tisztelt Szerkesztőségét vagy a lap bármely olvasóját a magyar tudomány tényei és az értékőrzést a korszerű tudományszervezettel harmonizálni igyekvő Akadémia érdekli, szívesen látjuk Önöket a már említett honlapon, illetve bármilyen más tájékoztatással is!
Fábri György
MTA kommunikációs igazgató
Örülünk, hogy az Akadémia vezetésének sikerült kiküzdenie az OTKA-támogatásokat megcsappantó megszorítások felezését, ám a www.mta.hu honlapon az Akadémia gazdálkodására vonatkozóan sajnos nem sikerült információt találnunk. Lehet persze, csak mi kerestünk rosszul, viszont megígérjük, hogy a közeljövőben élni fogunk az igazgató úr szíves meghívásával.
A szerk.
Copyright © MaNcs, 2004
Minden jog fenntartva.
Copyright © Magyar Narancs 1995-2004.
Elektronikus terjesztés: Index.hu Rt.