Rábukkantak a T-rex unokatestvérére, "halálosztóra"

  • Narancs.hu/MTI
  • 2020. február 11.

Tudomány

Idősebb és halálosabb is, mint a kultikus őshüllő.

Új dinoszauruszfajra, a T-rex egy távoli rokonára bukkantak Kanadában. A nyolc méter magas őshüllő mintegy 80 millió évvel ezelőtt élhetett az észak-amerikai síkságon. A Thanatotheristes degrootorum - ami a halálosztó görög megfelelője - a Tyrannosaurus rex családjának eddig ismert legrégibb tagja.

"A név, amit választottunk, arra utal, hogy a maga korában ez a faj volt az egyetlen hatalmas testű csúcsragadozó, valóságos halálosztó annak idején, ezért kapta a becenevét Thanatosról, aki a halál görög istene volt" - mondta el Darla Zelenitsky, a kanadai Calgary-i Egyetem paleobiológusa.
A Jurassic Park című filmben életre keltett T-rex nagyjából 66 millió éve vadászott áldozataira, Thanatos legalább 79 millió évvel ezelőtt élt a kutatócsoport szerint.

Az egyed maradványaira Jare Voris, az egyetem PhD-hallgatója bukkant rá. Ez az elmúlt ötven évben az első új tyrannosaurida, amelyet Kanadában felfedeztek - írták a kutatók a Cretaceous Research című szaklap friss számában. "Viszonylag kevés faj tartozik a tyrannosauridák közé. Mivel ők álltak a tápláléklánc csúcsán, ezek az óriási testű ragadozók a növényevő dinoszauruszokhoz képest kevesen voltak" - tette hozzá Zelenitsky, a tanulmány társszerzője.
A kutatók megállapították, hogy Thanatosnak olyan hosszúkás pofája volt, mint a mai Egyesült Államok déli részén egykor élt primitív tyrannosaurusoknak. A tyrannosaurusok koponyájának alakja régiónként eltérhet egymástól táplálkozásuk és a korszakban rendelkezésre álló prédaállatok szerint.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.