Sötét anyag, energia: Feltűnnek az árnyak

Tudomány

Ha sosem hagyjuk el sártekénket, könnyedén tanyát verhet lelkünkben a hamis látszat: a világegyetem javarészt olyan, mint amit magunk előtt látunk. Pedig nem is.
Ha sosem hagyjuk el sártekénket, könnyedén tanyát verhet lelkünkben a hamis látszat: a világegyetem javarészt olyan, mint amit magunk előtt látunk. Pedig nem is.

Az asztrofizikusok már régóta meglepő hipotézisekkel traktálják kollégáikat, no meg a hüledezésre hajlamos laikus publikumot. Az efféle elméletek lényege, hogy az általunk oly jól ismert anyagfajták (a barion típusú anyag) összességében is csupán a világegyetem anyag-energia készletének töredékét teszik ki. A többi jórészt sötét anyag, s még ennél is inkább sötét energia. A Star Wars-saga által végzetesen megfertőzött olvasóink most elégedetten csettinthetnek fel, pedig a jelenség megértéséhez nem kell sem Darth Vader, sem az erő úgynevezett sötét oldala.

Feketén bólingat

A sötét anyag a modern asztrofizika és kozmológia kedvenc matériája: nagy általánosságban olyan anyagfélét jelent, ami úgyszólván semmilyen detektálható elektromágneses sugárzást sem bocsát ki, azaz műszeres mankóval sem tudjuk "látni". Mindez persze korántsem zavarja a fizikusokat abban, hogy határozott attribútumokat tulajdonítsanak a sötét anyagnak, létével pedig komolyan számolnak a galaxisoknál nagyobb léptékű csillagászati objektumokkal komolyan foglalkozó kutatók, és persze azok is, akik az ősrobbanás következményeit próbálják számba venni. A sötét anyag a becslések szerint komolyan befolyásolja a galaxisok szerkezetét, formáját, mozgását, sebességét (különös tekintettel a rotációs forgásra). Pontosan a galaxisok és galaxishalmazok elemeinek az előzetes számításokhoz mérten eltérő sajátosságai vezettek a sötét anyag létének feltételezéséhez - s ehhez jött még egy jól ismert effektus, az úgynevezett gravitációs lencsehatás. Ez magából az einsteini általános relativitáselméletből következik, hiszen az feltételezi, hogy jelentős tömegű anyagi objektumok meggörbítik maguk körül a teret, és így elhajlítják a mellettük elhaladó elektromágneses sugárzást. Ennek eredményeképpen egy amúgy láthatatlan és saját sugárzás hiányában detektálhatatlan sötét anyagból álló felhő sajátos módon torzítja a mögötte lévő, amúgy - legalábbis valamiféle műszerrel - érzékelhető égi objektumok képét. A jelenség vizuálisan is észlelhető megfelelője a nemrég a Pegazus csillagkép irányában felfedezett úgynevezett Einstein-kereszt. Itt egy közelebbi galaxis hajlítja el a vele egy látóvonalba eső távolabbi kvazár (aktív, fiatal galaxismag) fényét, így az rögvest - kereszt alakban - megnégyszereződik, s mintegy kozmikus délibábot képez.

A sötét anyag alkotóelemeinek felvázolásával sem maradt adós a tudomány: ezek szerint a sötét anyag részben normál, részben nehéz neutrínókból, egyéb, kevésbé vagy egyáltalán nem ismert, mostanában posztulált részecskékből (axionok, WIMP-ek - azaz egymásra csupán gyenge kölcsönhatással reagáló, az elektromágnesességre viszont teljesen indifferens nehéz korpuszkulák) áll, továbbá szóba kerülhetnek egyes, határozottan barion típusú (tetszenek tudni: proton, neutron!) anyagtömörülések, amelyek alkotórészeit éppen hogy igen erős kötőerők tapasztják össze, éppen ezért a nevük MACHO (magyarul masszívan kötött haloobjektum - amúgy a két elnevezés persze az angol ajkú tudósok nemes tréfája, mivel a "wimp" éppenséggel a "macsó" ellentéte). Ezek pedig a hipotézisek szerint éppúgy lehetnek fekete lyukak, mint barna törpék, neutroncsillagok és egyéb, amúgy hagyományos anyagból álló objektumok, amelyekből egy fia elektromágneses sugárzás sem jut ki, ha meg mégis, akkor vaksi szemünkkel nem vesszük észre.

Mivel a sötét anyag létére (mint annyi minden máséra a modern fizikában) csupán közvetett bizonyítékok állnak rendelkezésünkre, sokan kétségbe is vonják létezését. A legravaszabb érvet azok hozzák fel, akik szerint a newtoni gravitációs elmélet nagyobb távolságokra már nem is "úgy" érvényes, azaz a tömegvonzás ereje nem a távolság négyzetével, hanem simán a távolsággal áll fordított arányban, így máris magyarázatot nyertek a számított, becsült és észlelt értékek közötti eltérések, sötét anyag nincs is - világos? Mások szerint a gondot pusztán az okozza, hogy a csillagközi ködökben a hidrogén nem csupán a számunkra is érzékelhető atomos, de molekuláris formában is jelen van, az pedig, lévén stabilis állapot, szinte semmilyen gerjesztési sugárzást sem bocsát ki, tehát láthatatlan. A többség azonban számol a sötét cuccal, s azt feltételezi, hogy a világegyetem anyag-energia összetételének negyedét is kiteheti.

Ez a jövő túl sötét

S még ennél is rejtélyesebb a sötét energia, melynek létét szintúgy bizonyos kozmológiai típusú megfontolásokból feltételezik az (asztro)fizikusok. Ezek szerint a sötét energia az egész világot áthatja, ráadásul erős negatív nyomást fejt ki, amely - legalábbis az általános relativitáselmélet szerint - nagy távolságon ellensúlyozza a gravitációs vonzást, így fordulhat elő, hogy univerzumunk gyorsulva tágul - amire amúgy bizonyos szupernóvák viselkedéséből, mért sebességéből következtettek a ravasz csillagászok. Ráadásul a sötét energia léte magyarázatot adna az úgynevezett hiányzótömeg-problémára is. Arról van szó, hogy a hagyományos barionikus anyag meg a hideg sötét anyag együtt sem elég ahhoz, hogy a belőlük kialakuló univerzum nagyjából sík, azaz görbületmentes legyen. Márpedig a mikrohullámú háttérsugárzás szerint éppen ilyen a mi kis tökéletes világunk - így viszont a sötét energia sem hiányozhat belőle, sőt mindennek a háromnegyedét adja. Illusztrációként csak annyit tennénk hozzá: a lábunkkal tapodott szilárd anyag ezzel szemben csak az univerzum 0,03 százaléka, kis sziget a mérhetetlen kozmikus sötétségben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.