Szezon

  • - sisso -
  • 1996. június 20.

Tudomány

Alex, a svájci-magyar fogorvos évek óta a füredi szívszanatóriumban tölti a nyarat, és átjár a déli partra bulizni a srácokkal. Érthetetlen, mert számomra délen egyetlen dolog pozitív: hogy látni onnan az északi dombokat. A nők nem érdeklik, amióta otthon unatkozó felesége rákapott az áramszexre, és a kisvasúttól a kettőhúszig mindennel próbálkozott, míg a váltóáram végül lehasználta Alex szívét.
Alex, a svájci-magyar fogorvos évek óta a füredi szívszanatóriumban tölti a nyarat, és átjár a déli partra bulizni a srácokkal. Érthetetlen, mert számomra délen egyetlen dolog pozitív: hogy látni onnan az északi dombokat. A nők nem érdeklik, amióta otthon unatkozó felesége rákapott az áramszexre, és a kisvasúttól a kettőhúszig mindennel próbálkozott, míg a váltóáram végül lehasználta Alex szívét.

Így nem csoda, hogy imádja a Balaton bármely partját, még a délit is, csak a felesége ne látogassa meg. Retteg attól, hogy lefröcskölik, mert a víz nem barátja az elektromosságnak, pedig a fröcskölés elengedhetetlen a szezonkezdethez. Zamárdi-Felső lakói állítják, hogy a déli parton robban be először a nyár, mégpedig úgy, hogy egy gyerek bemegy a lébe, lelocsol egy felnőttet, és ettől a turisták is megkívánják a vizet. Innentől irreverzibilis a dolog.

Az őslakók visszahúzódnak a partról az olcsóbb büfékbe, a turisták pedig átveszik a hatalmat. A helybeliek úgyis eleget előnapoztak ahhoz, hogy frusztrálják az őskeletnémet emléktörzsbelieket, akik fehér testük és sörhasuk miatt bőrdzsekiben napoznak.

Az a bizonyos olcsóbb hely, amely egész évben nyitva van, és árait a szezon sem nyomja föl, a legtöbb településen olyan neveken működik, mint Szomjashorgász, Lalibüfé vagy Széplehányka. Ez a rezervátum, ide szorítják vissza az indiánokat, és Alex is az ilyen helyeket szereti. A fröccs nem kerül többe egy húszasnál, a palacsinta patinás és a kürtőskalács is húsz évvel ezelőtti minőség, ami balatoni viszonylatban jót jelent. A sült hal: hekk, száznyolcvan egy jobb darab, mellesleg évek óta azt az illúziót táplálja, hogy balatoni halfaj.

Itt vernek tanyát a hely szellemei. A mumus, aki valaha valamelyik menő cég rendszergazdája volt Pesten, aztán leköltözött téli remetének, szakállt növesztett, már csak a tyúknyáját terelgeti, vuduzza a turistákat, azok meg vele ijesztgetik a gyerekeiket. A falu Mad Maxe, nem tudni, miféle zsebrádiót szigszalagozott a kempingbicaj kormányára, és úgy tudja ugratni a gépet, mint Rózsa Sándor a lovát. Ezen még a pohárvadász néni, Mrs. Glasshunter is tátja a száját, két telitalálat között. A valahonnan mindennap idekerülő motoros banda lekicsinylőn röhög, a nőiknek kuss van, aztán fantasztikus pedálokról beszélgetnek még nyolc-tíz órát. Estefelé megjelennek a pesti rockandrollsztárok is, akik napközben ingyér tanyáznak egy idegen nyaralóban, míg az el nem kel tizenhat millióért. Valószínűleg mindent megtesznek azért, hogy elriasszák a vevőket. Nádat égetnek, zenélgetnek, isznak. Keresnek egy speeddiszkót, ahol már kétszáz felkészült rendőr várja őket. Boldog lehet a büfé, amelyik büszkélkedhet még a budi mögött rejtőző, ragaszkodó természetű mutogatós bácsival is. A korán érdeklődő gyerekek csúfolják és szaladnak előle, a mamák tüzes piszkavassal fenyegetőznek. Szociológus külsejű férfi próbálkozik a pultnál immár sokadszor, hogy kérje a szokásost, de a tulaj mindig csak harmadjára találja el. Fent említett főhősünk, Alex emiatt bánatosan eteti lángossal Rozika nevű kutyáját.

A naplementét (amit csak a fotóslányok késnek le) a rezervátumlakók elcsípik a parton, és megmártóznak, mert ilyenkorra a turista már a Pálma diszkóban vagy a Pannónia Hotelben fizet tízszeres árat a koktélokért. Szövődnek a történetek arról, amikor még nem töltette fel a polgármester a tavat észak és dél egyesítése céljából, amikor még két utcával előbb volt a part.

Hazafelé csendesen megyünk, nehogy beszélgetni kelljen a szomszédban lakó gerontológiai konferenciával, megegyezünk, milyen jó, hogy ma sem nyírtuk le a füvet, mert tele van százszorszéppel. Hallgatjuk, mint mulat az elöljáróság az aznap érkezett szobabérlőkkel. A távolban füstöl a házunk, mert a nyaraló újraüzemelésekor mindent bekapcsoltam, még az üres kávéfőzőt is. Most idejében érkeztünk. Egyszer még megjárom. A rozsdás kerti székeken ücsörögve elhatározzuk, hogy ha megússzuk, a prehisztérikus szúnyogokat, és a házból is sikerül kiszellőztetni a füstöt, akkor holnaptól tisztességesen nyaralunk, mert szeretjük a szezont.

Álmomban kiszárad a Balaton, és Alex, mint egy sorsüldözött világító ponty, a közepén fuldoklik, miközben te is más vagy, mégse vagy máshol.

- sisso -

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.