Tényleg, ukránok is harcoltak ellenünk 56-ban

  • narancs.hu
  • 2023. július 8.

Tudomány

Ám az oroszok többen voltak a forradalmat leverő szovjet hadseregben. Tanulmány a 707 elesett katonáról.

„Az 1956-os magyarországi hadműveletekben összesen 59 091 szovjet katona vett részt (7349 tiszt, 51 472 fő pedig az altiszti és legénységi állományhoz tartozott). A Magyarországon bevetett teljes haderőre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre azok az adatok, amelyek alapján el lehetne végezni ezt a vizsgálatot minden egyes itt harcolt katonára vonatkozóan, ugyanakkor a 707 elesett katona adataiból is levonhatók következtetések a haderő etnikai arányairól” – szögezi le Nagy Artúr.

A történész a Qubiten és a 444-en publikált tanulmányában ad korrekt választ az aktuálpolitikai töltetű kérdésre: igaz-e, hogy ukránok – mármint ukrán nemzetiségű szovjet katonák – verték le 1956-ban a magyarországi forradalmat. 

Nagy Artúr emlékeztet, a magyar forradalomba beavatkozó szovjet csapatok legnagyobb részét tényleg az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság területéről vezényelték ide: elsősorban a Kárpáti Katonai Körzetből, részben a Baltikumi, az Odesszai Katonai Körzetből. A legnagyobb veszteséget elszenvedő 33. gépesített gárdahadosztályt viszont Romániából hívta át a hadvezetés, és voltak eleve nálunk állomásozó szovjet csapatok is. 

Az alapján, hogy a többség a mai Ukrajna területéről érkezett, helytelen azt feltételezni, hogy azok a katonák ukrán nemzetiségűek voltak, hiszen a Szovjetunióban – és az idő tájt, illetve korábban más államokban is – a katonákat besorozásuk után jellemzően nem a szülőföldjükön, hanem az ország távolabbi területein képezték ki, aztán ott is szolgáltak.

Nagy Artúr emlékeztet, a második világháború idején zajlott hadműveletekben felbukkanó elnevezéseket – 1., 2., 3., 4. Ukrán Front – sem az adott csapatok etnikai összetétele, hanem földrajzi helye alapján adták. A Vörös Hadsereg nemzetiségi elegye – amennyire ezt vizsgálni lehetett – a második világháború alatt folyamatosan változott, attól függően, hol tartott a frontvonal. A háború vége felé jellemzően több ukrán és belarusz szolgált ott, mint amikor még a fehéroroszok és ukránok hazája nagyrészt német megszállás alatt állt. Árulkodó körülmény az is, hogy a nyolcvanas években a balti államok azt követelték a Szovjetunió vezetéséről, hogy hadköteles fiataljaik a saját köztársaságukon belül szolgálhassanak, ne vigyék el őket messzire. 

Bár a teljes, Magyarországra vezényelt szovjet haderő nemzetiségi összetételének vizsgálatához nincs elég adat, azt lehet feltételezni, hogy az arányok ugyanolyanok lehettek, mint a máshol szolgáló szovjet csapatoknál, ami az egész Szovjetunió népességi összetételét tükrözte: az oroszok valamivel több, mint ötven százalékban képviseltették magukat.

Erre engednek következtetni a vizsgálható adatok is.

Nagy Artúr a nálunk elesett 707 szovjet katonáról azt derítette ki, hogy 59,97 százalékukat az Oroszországi SzSzK területén sorozták be, 21,78 százalékukat az Ukrán SzSzK területén, 1,70 százalékukat a Belarusz SzSzK-ban, tehát ők azokban a köztársaságokban születtek. Az elesettek között volt még üzbég, örmény, grúz, azeri, kazah, moldáv, türkmén, lett, litván és tádzsik köztársaságbeli is. 

Leadkép: Fortepan

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.