Tényleg, ukránok is harcoltak ellenünk 56-ban

  • narancs.hu
  • 2023. július 8.

Tudomány

Ám az oroszok többen voltak a forradalmat leverő szovjet hadseregben. Tanulmány a 707 elesett katonáról.

„Az 1956-os magyarországi hadműveletekben összesen 59 091 szovjet katona vett részt (7349 tiszt, 51 472 fő pedig az altiszti és legénységi állományhoz tartozott). A Magyarországon bevetett teljes haderőre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre azok az adatok, amelyek alapján el lehetne végezni ezt a vizsgálatot minden egyes itt harcolt katonára vonatkozóan, ugyanakkor a 707 elesett katona adataiból is levonhatók következtetések a haderő etnikai arányairól” – szögezi le Nagy Artúr.

A történész a Qubiten és a 444-en publikált tanulmányában ad korrekt választ az aktuálpolitikai töltetű kérdésre: igaz-e, hogy ukránok – mármint ukrán nemzetiségű szovjet katonák – verték le 1956-ban a magyarországi forradalmat. 

Nagy Artúr emlékeztet, a magyar forradalomba beavatkozó szovjet csapatok legnagyobb részét tényleg az Ukrán Szovjet Szocialista Köztársaság területéről vezényelték ide: elsősorban a Kárpáti Katonai Körzetből, részben a Baltikumi, az Odesszai Katonai Körzetből. A legnagyobb veszteséget elszenvedő 33. gépesített gárdahadosztályt viszont Romániából hívta át a hadvezetés, és voltak eleve nálunk állomásozó szovjet csapatok is. 

Az alapján, hogy a többség a mai Ukrajna területéről érkezett, helytelen azt feltételezni, hogy azok a katonák ukrán nemzetiségűek voltak, hiszen a Szovjetunióban – és az idő tájt, illetve korábban más államokban is – a katonákat besorozásuk után jellemzően nem a szülőföldjükön, hanem az ország távolabbi területein képezték ki, aztán ott is szolgáltak.

Nagy Artúr emlékeztet, a második világháború idején zajlott hadműveletekben felbukkanó elnevezéseket – 1., 2., 3., 4. Ukrán Front – sem az adott csapatok etnikai összetétele, hanem földrajzi helye alapján adták. A Vörös Hadsereg nemzetiségi elegye – amennyire ezt vizsgálni lehetett – a második világháború alatt folyamatosan változott, attól függően, hol tartott a frontvonal. A háború vége felé jellemzően több ukrán és belarusz szolgált ott, mint amikor még a fehéroroszok és ukránok hazája nagyrészt német megszállás alatt állt. Árulkodó körülmény az is, hogy a nyolcvanas években a balti államok azt követelték a Szovjetunió vezetéséről, hogy hadköteles fiataljaik a saját köztársaságukon belül szolgálhassanak, ne vigyék el őket messzire. 

Bár a teljes, Magyarországra vezényelt szovjet haderő nemzetiségi összetételének vizsgálatához nincs elég adat, azt lehet feltételezni, hogy az arányok ugyanolyanok lehettek, mint a máshol szolgáló szovjet csapatoknál, ami az egész Szovjetunió népességi összetételét tükrözte: az oroszok valamivel több, mint ötven százalékban képviseltették magukat.

Erre engednek következtetni a vizsgálható adatok is.

Nagy Artúr a nálunk elesett 707 szovjet katonáról azt derítette ki, hogy 59,97 százalékukat az Oroszországi SzSzK területén sorozták be, 21,78 százalékukat az Ukrán SzSzK területén, 1,70 százalékukat a Belarusz SzSzK-ban, tehát ők azokban a köztársaságokban születtek. Az elesettek között volt még üzbég, örmény, grúz, azeri, kazah, moldáv, türkmén, lett, litván és tádzsik köztársaságbeli is. 

Leadkép: Fortepan

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.