Új bolygó a láthatáron: Naprendszerváltás

  • Bodoky Tamás
  • 1999. október 13.

Tudomány

Az Oort-felhőből származó üstökösök pályaadatait elemezve amerikai és angol csillagászok arra a következtetésre jutottak, hogy a Naprendszer legnagyobb bolygója nem a Jupiter, hanem egy, a Plútónál is távolabbi, mind ez idáig felfedezetlen égitest. Ha következtetésük helyes, ez lenne a Naprendszer tizedik bolygója. Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy a bolygók száma hamarosan nyolcra apad, mert a legújabb kutatások fényében a Plútó bolygóstátusa bizonytalanabb, mint Pepó Pál jövője.
{k199941_21;b}Az Oort-felhőből származó üstökösök pályaadatait elemezve amerikai és angol csillagászok arra a következtetésre jutottak, hogy a Naprendszer legnagyobb bolygója nem a Jupiter, hanem egy, a Plútónál is távolabbi, mind ez idáig felfedezetlen égitest. Ha következtetésük helyes, ez lenne a Naprendszer tizedik bolygója. Ugyanakkor előfordulhat az is, hogy a bolygók száma hamarosan nyolcra apad, mert a legújabb kutatások fényében a Plútó bolygóstátusa bizonytalanabb, mint Pepó Pál jövője.A Mars Climate Orbiter elvesztését - ami 94 millió dollárjába került az amerikai adófizetőknek, és még érintőlegesen sem függ össze jelen cikkem tárgyával - az eltérő angol és amerikai mértékegységrendszer okozta: bármilyen hihetetlenül hangzik, a szonda navigációs rendszerét programozóknak egy része az angol mértékegységeket (inch, láb, font) használta, míg a többiek a metrikus rendszert vették alapul. A Mars közelében esedékes fékezőmanőverre így 150 helyett 60 kilométeres magasságban került sor, amikor a vörös bolygó gravitációja már esélyt sem adott az eredetileg meteorológiai és távközlési Mars-műholdnak szánt eszköznek. A melléfogás fényében nem meglepő, hogy a feltételezett óriásbolygó pályájáról is egymásnak ellentmondó nézeteket vall a két csillagász: az angol John Murray (Open University) szerint 32 ezer csillagászati egységre (egy csillagászati egység a közepes Nap-Föld távolság, vagyis 150 millió kilométer) kering a Naptól, és hatmillió évenként - ráadásul a többi bolygóval ellentétes irányban - kerüli meg, míg az amerikai John Matese (University of Lousiana, Lafayette) szerint csupán 25 ezer csillagászati egység a távolsága, és négymillió évenként tesz meg egy kört a Nap körül.

Matese szerint

a titokzatos gravitációforrás esetleg egy barna törpe lehet - vagyis egy besült Nap-kezdemény, ami ahhoz kicsi, hogy csillaggá váljon, de ahhoz nagy, hogy zsebesnek nézzék a négyes-hatoson -, vagy egy másik naprendszerből származó bolygó, amely a kozmikus erők játékának engedelmeskedve sodródott a közelünkbe. Abban mindkét tudós egyetért: nagyon valószínűtlen, hogy az égitest a Naprendszer többi bolygójával egy időben keletkezett volna. Matese szerint nagyon csekély esély van arra, hogy a bolygót látni lehet majd a következő generációs rádió- vagy infravörös űrteleszkópokkal, de erre nincs is feltétlenül szükség: ez már a második olyan bolygó lenne, amelyet más égitestek pályájára gyakorolt hatása révén találnak meg. Az első az 1846-ban felfedezett Neptunusz volt, amelynek pozícióját a csillagászok az Uránusz különös viselkedéséből évekkel azelőtt megjósolták.

A Naprendszer jelenleg

ismert legtávolabbi bolygója, a Plútó. 1930-as felfedezése óta feltételezik, hogy létezhet egy tizedik bolygó is, amelyet csak a távolsága miatt nem vettek észre. Az elmúlt években azonban kiderült, hogy több ilyen égitest is létezik: 1992 óta közel száz, a Plútónál kisebb méretű kisbolygót fedeztek fel a Plútón túli tartományban, amelyeket - a kisbolygók létét már 1951-ben megjósoló Gerard P. Kuiper asztronómusról - Kuiper-övnek neveztek el.

Kuiper elméletét a rövid periódusú üstökösökre alapozta, hiszen az Oort-felhő - amely 40-50 ezer csillagászati egységnyire van a Naptól, és több száz milliárd potenciális üstököst foglal magában - létezése csak a hosszú, több mint 200 év keringési idővel rendelkező üstökösök pályáját magyarázza, a rövidebb pályájú és keringési idejű, az ekliptikával egybeeső keringési síkú, rövid periódusú üstökösökét nem. Következésképpen léteznie kell a külső Naprendszerben egy gyűrűszerű alakzatnak, amely üstökösmagokat tárol.

Kuiper elméletét csak a kilencvenes években fogadták el, amikor a számítógépes szimulációk bebizonyították, hogy a nagybolygók nem képesek az Oort-felhőből származó, hosszú periódusú üstökösök befogására és rövid periódusú üstökösökké alakítására. Közvetett bizonyítékokkal szolgált a Naprendszer szélén sertepertélő Pioneer-10 szonda egy váratlan pályamódosulása is.

Ekkor hajtóvadászat indult a feltételezett Kuiper-objektumok után, és 1992-ben Jane X. Luu és David C. Jewitt egy nagyon halvány, nagyjából 200-250 kilométer átmérőjű objektumot fedezett fel a Naptól 40 csillagászati egységre, amely az 1992 QB1 nevet kapta. Azóta további Kuiper-objektumok tucatjait fedezték fel, amelyek kisebbek, összetételük és pályájuk azonban nagyon hasonló a Plútóéhoz. "Annak ellenére, hogy csak egy nagyon picinyke szeletét figyeltük meg az égboltnak, már találtunk olyat is, melynek átmérője a Plútó egyharmada - nyilatkozta D. Jewitt. - Elképzelhetetlen, hogy a Plútó lenne az egyetlen 2000 kilométeres átmérőjű Kuiper-objektum. Azt hiszem, hamarosan lesz Plútó-2 és Plútó-3 is."

A kijelentés

nagy felzúdulást

váltott ki, pedig a Plútó nagyon nem illik a Naprendszer bolygóinak sorába: az összes többi kőzetbolygó - Merkúr, Vénusz, Föld, Mars - a belső Naprendszerben helyezkedik el, közel a Naphoz. A Plútó kivételével az összes külső bolygó - Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz - gázóriás. A saját holdja, a Charon viszont a bolygójához képest a legnagyobb a Naprendszerben: átmérője nagyjából 40 százaléka a Plútóénak. A Plútó elnyúlt, elliptikus pályája szintén szokatlan, ez az egyetlen bolygópálya, amely egy másik bolygóét - a Neptunuszét - keresztezi, ráadásul 17 fokkal elhajlik a Naprendszer fősíkjához képest. Tehát viszonylag nagy méretén kívül a Plútó szinte megkülönböztethetetlen a Kuiper-objektumoktól és a rövid periódusú üstökösöktől, melyek mind mennyiségben, mind tömegben több százszorosát teszik ki a Mars és Jupiter közti aszteroidaövben található objektumokénak.

Néhány csillagász

már felvetette, hogy kisbolygóvá kéne lefokozni a Plútót, amitől a szakma - elsősorban érzelmi okok miatt - húzódozik, de ha esetleg több olyan, a Neptunuszon túli égitestet fedeznek fel a jövőben, amelyek nagyobbak a Plútónál, a kérdés megkerülhetetlenné válik. A felmerült kétségekre választ adhat a Plútó-Kuiper űrszonda is, amely a NASA tervei szerint 2004 körül indul nyolc-tizennégy évig tartó vándorútjára a Plútó és a Charon, majd további Kuiper-objektumok felé. Addigra valószínűleg sokkal többet tudunk majd a távoli bolygókról, mint manapság, hiszen a csillagászati eszközök és módszerek elérték azt az érzékenységi határt, amikor már a szomszédos csillagok körül keringő bolygók is megfigyelhetők: nyáron például egy amerikai-izraeli csoport az ausztrál Mount Stromlo obszervatóriumban egy olyan bolygóról is hírt adott, amely egy ikercsillag mindkét tagja körül kering.

Bodoky Tamás

A Naprendszer bolygói

BolygóTávolság Sugár Tömeg FelfedezőDátum
(ezer km)(km)(kg)
Merkúr57 9102 439 3,30e23 -- --
Vénusz108 200 6 052 4,87e24 -- --
Föld 149 600 6 378 5,98e24 -- --
Mars 227 940 3 397 6,42e23 -- --
Jupiter 778 330 71 492 1,90e27 -- --
Szaturnusz 1 426 940 60 268 5,69e26 -- --
Uránusz 2 870 990 25 559 8,69e25 Herschel 1781
Neptunusz 4 497 070 24 764 1,02e26 Galle 1846
Plútó 5 913 520 1 160 1,31e22 Tombaugh 1930
Új bolygó448 600 000 -- -- Murray, Matese1999

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.