Vakvezető kutyák: életre szóló kapcsolat

  • Böröcz László
  • 2000. május 18.

Tudomány

Néhány éve május 5-ét jelölték ki az esélyegyenlőség napjának, igaz, erről nemcsak az egészséges, de a fogyatékos emberek is általában akkor tudnak, ha aznap véletlenül újságot olvasnak. Csepelen, a Vakvezető Kutya Képző Iskolában ez a nap is úgy telt, mint az év többi napja. A kiképzők munkájával, akik, ha egyenlő esélyt nem is tudnak teremteni, de az innen kikerülő vakokat segítő kutyákkal legalább százharminc rászoruló életét megkönnyítik.

Néhány éve május 5-ét jelölték ki az esélyegyenlőség napjának, igaz, erről nemcsak az egészséges, de a fogyatékos emberek is általában akkor tudnak, ha aznap véletlenül újságot olvasnak. Csepelen, a Vakvezető Kutya Képző Iskolában ez a nap is úgy telt, mint az év többi napja. A kiképzők munkájával, akik, ha egyenlő esélyt nem is tudnak teremteni, de az innen kikerülő vakokat segítő kutyákkal legalább százharminc rászoruló életét megkönnyítik.

Az iskolának saját tenyésztési és kölyöknevelési programja van. A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének tulajdonában lévő tenyészanyákat költségmegtakarítás végett nem a telepen, hanem ún. tenyésztő gazdáknál helyezik el, ahol a született alom fele őket, másik fele az iskolát illeti. Az utóbbiakat nyolchetes korukban válogatják ki az alomból, és legkésőbb két hét múlva a nevelőcsaládjukhoz kerülnek. Itt növekednek egyéves korukig, ahol az iskola reményei szerint lehetőleg ingergazdag környezetben megy végbe szocializálódásuk.

A nevelőcsaládok

társadalmi munkában végzik munkájukat, csupán a kutyák élelmezését és orvosi ellátását tudják számukra ingyen biztosítani. A kiválasztott kölyköknek úgy a hatvan százaléka lesz alkalmas vakvezetőnek, mivel annak ellenére becsúsznak hibák, hogy az iskola mindent elkövet leendő tanítványai érdekében, és havonta bekérik őket nevelőszüleikkel fogadóórákra. A vakvezetőkutya-jelöltet sokat kell sétáltatni nagyvárosi forgalomban, és jó, ha idejekorán megtanulja használni a tömegközlekedési eszközöket. Ha azonban a kölyök találkozásai csak a kertre vagy szűk lakókörnyezetére korlátozódnak, alkalmatlanná válhat későbbi munkájára. A félrenevelést a már említett, szívességből végzett munka okán számon kérni nemigen lehet, retorzióként egyedül az jöhet számításba, hogy kutyát többet nem helyeznek ki a leszerepelt nevelőszülőhöz. De a nevelőszülő sincs könnyű helyzetben, hiszen minél jobban végezte munkáját, annál nehezebben válik meg egy év után a kutyától.

Vakvezető kutyának

elsősorban

a labrador retriever, a golden retriever és a német juhász fajta vált be - az utóbbiak közül csak azok, amelyekből hiányzik a fajtára néha jellemző agresszió -, a csepeli iskola 25 kenneljében is leginkább ezek a fajták vannak jelen. Természetesen a keverékek is alkalmasak lehetnek erre a munkára, sőt a gének keveredése néha meglepő eredményt produkál. Angliában például előszeretettel használják vakvezetőnek a labrador és a golden retriever keresztezéséből született kutyákat.

A kiképzés általában fél évig tart, ennyi idő alatt kell a kutyának elsajátítania mindazt, amire későbbi munkája során szüksége lesz. Egy kiképzőre négy "diák" jut, mindegyikük napi két órás oktatásban vesz részt, először a telepen, később egyre többször az utcán.

A kiképzés alapvető célja,

megtanítani a kutyát

arra, hogy attól a pillanattól fogva, amint felkerül rá a vakvezető hám, és gazdája elindul vele, az ő méretei megnőttek egy felnőtt ember magasságával és szélességével. Ettől kezdve csak olyan helyen mehet át, ahol gazdájával együtt átférnek.

A következő, lényegesen nehezebb feladat az utcán előforduló akadályok, a gazdára nézve veszélyt jelentő helyzetek felismerése, azok elkerülése. A kiképzésnek ebben a szakaszában a kutyát meg kell tanítani egyfajta kreatív gondolkodásra, önálló problémamegoldásra, hiszen az iskolában eltöltött fél év alatt lehetetlen minden nehézséget modellezni, ami egy vak ember és kutyája mindennapi közlekedése során előfordulhat. A kutyák színvakok. A zebrához érve a vakvezető kutya a gyalogosok mozgásából ítéli meg, hogy zöld a lámpa, és indulhat. De ismerünk olyan kutyát, amelyiknek nincs szüksége bevárni egy csapat járókelőt, hanem a párhuzamos gépjárműforgalomból von le sikeres következtetéseket. A harmadik és egyben legbonyolultabb dolog az ún. engedetlenségi szindróma kialakítása a kutyában. Ez azt jelenti, hogy hiába kap parancsot a gazdájától, ha ő úgy ítéli meg, hogy az végrehajthatatlan, akkor meg kell tagadnia. Ennek leggyakoribb esete, amikor a járda széléhez érve a gazda nem észleli a közeledő autót, és utasítja a kutyáját, hogy menjenek át az úttesten. A kutya, amíg veszélyesnek ítéli a helyzetet, nem fog elindulni.

A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének nehéz anyagi helyzete a telepre is kihat, noha a kutyákon és tartásukon mindez egyáltalán nem látszik. Az évi 10 millió forintos költségvetés nagy részét a telep fenntartása, a kutyák élelmezése viszi el, az ott dolgozók

fizetésére már nem sok

marad. A három kiképző fizetését a tavalyi bruttó 28 ezer Ft-ról úgy sikerült idén 35 ezer Ft-ra emelni, hogy egy informatikai cég a reklámra szánt kiadásaiból 1,5 millió Ft-ot lecsípett, és azt inkább az iskolának utalta át.

A szűkös anyagi helyzet évente húsz kutya betanítását teszi lehetővé, holott ennek kétszeresére lenne igény; van olyan vak, aki már évek óta vár kutyára. Persze a beadott igénylés nem jelenti, hogy valaki automatikusan kutyához jut. Előtte 35 pontból álló kérdőívet kell kitöltenie, ami tartalmazza az otthoni és munkahelyi körülményeitől kezdve a testi adottságáig, járástempójáig lehetőleg mindazokat a kérdéseket, amelyek számára egy ideális kutya kiválasztását garantálják. Ezután behívják az iskolába, ahol megfigyelik, hogyan közeledik egy kutyához, vagy hogy fogadja ő annak közeledését. A teszt és a személyes találkozás együtt segíti a döntést, ami lehet elutasítás is, hiszen nem minden ember alkalmas kutyatartásra.

Ha mindent rendben találnak, kéthetes bentlakásos tanfolyamon vesz részt az iskolában, ahol a kutyával egy életre szóló kapcsolat alapjait teremtik meg.

Nagy probléma, hogy a kutyatartás körében

nincs központi szabályozás,

több minisztérium is illetékes lenne állást foglalni, ehelyett egymásra mutogatnak, hogy a kutya a másik tárcához tartozik. Végül az önkormányzatok a saját elképzeléseik szerint hozzák meg döntéseiket, nagyon gyakran úgy, hogy eszükbe sem jut szakember véleményét kérni a tárgyban.

Ezután nem meglepő, hogy a vakvezető kutyák jogállása hazánkban még mindig nem tisztázott, az egymásnak ellentmondó rendeletek útvesztőjében bolyonganak gazdáikkal. Ezért fordulhat elő az a lehetetlen helyzet, hogy bejutásuk a közintézményekbe, bevásárlóközpontokba, koncerttermekbe, egyáltalán bárhová, a portások és biztonsági őrök jóindulatán, pillanatnyi hangulatán múlik.

Hogy ezt és még sok más ehhez hasonló kérdést tisztázzon, a szövetség állásfoglalást kért Budapest kerületi önkormányzataitól az általuk kibocsátott ebtartási rendeletek értelmezése ügyében. Mint kiderült, ahány kerület, annyiféle szabályozás létezik, a legelvetemültebbtől az egészen normálisig. Van, ahol a vakvezető kutya mentesül minden egyéb kutyára vonatkozó rendelet alól (II. és III. kerület), de van olyan önkormányzat, amely semmilyen kivételt nem tesz, a vakvezető kutyára is szájkosarat tetet, és nem engedi, hogy póráz nélkül szaladgáljon, ha pihenőidejében erre sor kerül.

Valójában egy állatvédelmi törvényre lenne szükség, amely a vakvezető kutyákkal külön cikkelyben foglalkozik. Már csak azért is, hogy ezt a ma élő kutyák is megérjék. Gyakori ugyanis, hogy az állatok már 7-8 éves korukban elpusztulnak különböző tumoros megbetegedésekben a munkájuk során elszenvedett stressz miatt, melynek egy nagyváros lakóiként fokozottan ki vannak téve, sőt a kipufogógáz is az ő fejmagasságukban a legnagyobb koncentrációjú.

Ha mégis megöregednek, a kutyák vagy a gazdánál maradnak, vagy annak ismerősei, rokonai körében találnak új otthonra. A időskor napjai sokuknál hamar leperegnek, látszólag ok nélküli gyors megöregedésüket és halálukat okozza addigi munkájuk elvesztése, a fölöslegesség érzete.

Böröcz László

(A cikkhez nyújtott segítségért köszönet Vasteleki Péternek, az iskola vezetőjének és Kroll Zsuzsának, a MVGYOSZ munkatársának.)

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.