Tévétorrent

Happy Valley

  • - borz -
  • 2014. október 25.

Tévétorrent

Remekbe szabott kis sorozat lett volna, ha időben eldöntik, akarnak-e folytatást, vagy nem. Az első négy epizódot még úgy írhatták meg, forgathatták le, hogy lesz második évad, az utolsó részeket viszont már azzal hozták sebtében tető alá, hogy itt a vége: ígéretes szálakat ejtettek el reflexió nélkül, és konfliktusokat lezáró könnyes melodrámákat húztak be, amelyek nem illenek az alapszövethez.

Hogy mást ne mondjunk, a Boldog völgy cím a gazdasági re­cesszióval és munkanélküliséggel sújtott egykori iparvidék drogfertőzöttségére kíván utalni, s többfelől is utat nyitnak a téma feldolgozására, de ezek az utak végül nem vezetnek sehová.

A főalak egy tökös rendőrnő, a 47 éves Catherine, aki egy yorkshire-i kisvárosban űzi az ipart, olyan elkötelezetten és hozzáértőn, hogy kész rejtély, miért maradt egyenruhás utcai zsaru az ő korában. (Erre majd meggyőző választ kapunk.) A he­roinról lejövőben lévő nővérével él, és egyedül neveli nehezen nevelhető unokáját, miután a lánya egy súlyos trauma után öngyilkos lett. Zűrös kapcsolata van az elvált férjével, a felnőtt fiával pedig nincsenek beszélő viszonyban. A rendőrvonalon vagy más foglalkozások (újságíró, orvos, tűzoltó) körében elkövetett drámasorozatok szinte mindegyikében roppant idegesítőek és kínosak tudnak lenni a magánéleti bonyodalmak, de itt ezek is rendben vannak, ami nem kis részt a brit színészeknek köszönhető, élen az egyszerűen lenyűgöző Sarah Lanca­shire-rel Catherine Cawood őrmester szerepében.

A hatrészes minisorozat sikeres lefutása után mégis a folytatás mellett döntött a BBC; nagy kár, hogy nem előbb szánták el magukat.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.