Tévétorrent

Prey

Tévétorrent

A britek szinte alattomosan gyártják a jobbnál jobb bűnügyi sorozatokat (hogy csak néhányat említsünk: Happy Valley, Broadchurch, vagy épp a beljebb magasztalt Fortitude). S vernek is mindenkit a hazai pályáján: az amerikaiakat a rafinált cselekményvezetésben és hatásos fordulatokban, a skandinávokat az alapos jellemrajzban és sűrű atmoszférában.

Chris Lunt minisorozata ráadásul képes arra a ritka bravúrra, hogy ugyanolyan hangsúlyt fektessen történetre és figurákra. Maga az alaphelyzet rendkívül egyszerű: egy nyomozót ártatlanul vádolnak meg fe­lesége és kisfia meggyilkolásával, ezért menekülni kényszerül saját kollégái/barátai elől. Kettős cselekményszálat követünk, melynek során a megvádolt Marcus Farrow a valódi gyilkost keresi, miközben kollégái rá vadásznak. Mindkét nyomozás egymásba fonódó, többszörös csavarokat tartogat, állandóan arra kényszerítve a nézőt, hogy újrarendezze a kapott információkat. Emellett a szereplők jellemrajza és háttértörténete mögött is rengeteg írói munka van, ami nem csupán a szereplők hitelességét szolgálja, hanem a motivációkat és a fordulatokat is magyarázza. Ahhoz, hogy ez működjön, nagyon biztos színészekre van szükség: John Simm a hétköznapiságukban is komplex, talajvesztett, felszín alatt parázsló fér­fi­hősök specialistája, korunk nagy színésze, Rosie Cavaliero kellemetlen, mániákus üldözőből szinte észrevétlenül válik nemes és méltó ellenféllé, Anastasia Hille pedig az utolsó pillanatig hihetően képes változtatni pozícióját a történetben.

A Prey végig feszes, jó ritmusú, mégis szívszorító krimi három részben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.