Tévétorrent

Sleepy Hollow

Tévétorrent

Az utóbbi idők meséket rekontextualizáló tendenciája (Once Upon a Time, Grimm) utolérte Washington Irving Az Álmosvölgy legendája c. novelláját is: a sok poénra lehetőséget adó, ám könnyen gyermeteggé váló időutazós-kultúrsokkos szakág csapott le rá.

Ichabod Crane ezúttal a függetlenségi háború hőse, aki több száz éves álmából ébredve a mai völgyben találja magát. Vele együtt újra felbukkan a titokzatos fej nélküli lovas, akivel kénytelen ismét megküzdeni - immár egy afro-amerikai rendőrnő segítségével. A sorozat végsőkig hajtja a buddy movie-k ellentétes jellemeinek dinamikáját: a hősöket itt nemi, társadalmi és extrém kulturális különbségek is elválasztják. Az öntudatos, demokratikus gyökereire büszke mai amerikai polgár kerül szembe saját mítoszaival, szabadságjogokról alkotott ideáival. Amellett, hogy a sorozat dicséretes iróniával kezeli az amerikai eszményeket, számos hibája van. Már a pilot is túlzásokba esik (az apokalipszis megakadályozása mint cél, a röhejig túlspilázott fantasztikus elemek), másrészt elsieti az expozíciót: a figurák nincsenek rendesen felépítve, és nem értjük, hogy a rendőrnő tulajdonképpen miért is segít Crane-nek. A későbbi epizódok kicsit elszakadnak a nagyzolós fő cselekményszáltól, és kitekintenek az amerikai kultúra sokrétű gyökereire; palimpszesztként felidézve az indián mitológia, a Biblia és a középkori babonák elemeit, melyek kiválóan alkalmasak a sorozat horrorjegyeinek kidomborítására. A Sleepy Hollow helyenként ötletes és többnyire félelmetes széria, ám ennek ellenére is csak egyszer nézhető darab.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.