Még 1989 áprilisában kezdődött Pekingben az a diáktüntetés, amelynek a végén a 200-300 ezres tömeget a kínai hadsereg katonái megtámadták a Tienanmen téren. A brutális leszámolás során több ezer ember meghalt. A katonák hasonló keménységgel léptek fel a többi nagyvárosban tüntetők ellen is, egyebek közt így sikerült elérni, hogy Kínában ne lehessen rendszerváltás, és a demokrácia ne váltsa fel az egypárti diktatúrát.
Az ázsiai országban történtek miatt a Fidesz 1989-ben az alábbi közlemény adta ki:
„Megdöbbenéssel és fájdalommal hallottuk a hírt, hogy Kína anakronisztikus, kommunista pártállama vérfürdőt rendezett Pekingben a demokráciát követelő, fegyvertelen diákok között. A tragédia – sajnos – nem ért bennünket váratlanul. Minden józanul gondolkodó ember számára világos, hogy a változtatásra képtelen kommunista diktatúrák nem riadnak vissza a legesztelenebb terrortól sem, ha hatalmukat veszély fenyegeti. Ez a tény azonban nem jelenti azt, hogy a világ szabadságot és demokráciát tisztelő népei szótlanul tudomásul vegyék az emberi jogok sárbatiprását, békés tüntetők legyilkolását. A Fidesz határozottan elítéli a kínai vezetést.”
Huszonnyolc évvel később, most szombaton a vérontás helyszínén, a Tienanmen téren Orbán Viktor egy kommunista emlékműnél koszorúzott.
(Főoldali fotó: Youtube/Euronews)
Orbán Viktor megkoszorúzott egy kommunista emlékművet Kínában, miután örök adósságba verte az országot
Már nem számít a múlt, ha a keleti nyitásról és egy kis pénzről van szó. Pekingben tárgyalt helyi idő szerint szombat délelőtt Orbán Viktor és a magyar delegáció Hszi Csin-ping kínai államfővel és Li Ko-csiang miniszterelnökkel, a találkozó egyik legfontosabb témája az a gigantikus hitel volt, amelyet az ázsiai országtól kapunk a Budapest-Belgrád-vasútvonalra.